REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej - zalety, wady i cena

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tak wygląda cały system instalacji wtrysku gazu w fazie ciekłej VI-generacji. Póki co tylko firma Vialle produkuje tego typu rozwiązanie do wybranych silników z bezpośrednim wtryskiem gazu.
Tak wygląda cały system instalacji wtrysku gazu w fazie ciekłej VI-generacji. Póki co tylko firma Vialle produkuje tego typu rozwiązanie do wybranych silników z bezpośrednim wtryskiem gazu.
vialle.com

REKLAMA

REKLAMA

Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej do silników wyposażonych w bezpośredni wtrysk benzyny uważana jest za najrozsądniejszy sposób ograniczenia wydatków związanych z paliwem. Czym różni się od pozostałych systemów zasilania silników gazem LPG?

Ponad dwukrotna różnica w cenie pomiędzy jednym litrem 95-oktanowej benzyny a gazu LPG jest na tyle kusząca, że coraz częściej właściciele nawet luksusowych aut decydują się na montaż instalacji gazu LPG. Największy problem w ostatnich latach mieli użytkownicy pojazdów, wyposażonych w silniki z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Dlaczego?

REKLAMA

Bezpośredni wtrysk benzyny a LPG

W klasyczny silniku z pośrednim wtryskiem benzyny do kolektora dolotowego warunki pracy wtryskiwacza benzynowego można określić mianem korzystnych. Paliwo miesza się z powietrzem po czym wpuszczane jest zaworami do komory spalania.

Zobacz też: Typowe usterki związane z instalacją LPG

W przypadku bezpośredniego wtrysku benzyny sytuacja jest diametralnie odmienna. Wtryskiwacz paliwa podaje paliwo bezpośrednio do komory spalania, tuż przy zaworach dolotowych. W związku z tym, że umiejscowiony jest komorze cylindra to poddawany jest ogromnym przeciążeniom termicznym. Aby nie doszło do jego awarii, w sposób cykliczny podaje on benzynę do cylindra, dzięki czemu ulega schodzeniu.

Polecamy: Kodeks drogowy po zmianach od 1 lipca 2014 r. (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instalacja wtrysku gazu LPG w fazie ciekłej: Piąta generacja

Pierwsze instalacje gazu LPG dla silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny (GDI, FSI, JTS) określane mianem V-generacji, musiały uwzględnić pewien kompromis. Gaz podawany był do kolektora dolotowego w fazie ciekłej ( a nie lotnej), a w celu zachowania sprawności wtryskiwacza benzynowego, cyklicznie podawał ona także benzynę do komory spalania. W rezultacie jednostka napędowa zużywała zarówno gaz jak i benzynę.

Instalacja wtrysku gazu LPG w fazie ciekłej: Szósta generacja

Od 2010 roku firma Vialle jako jedyna, oferuje VI-generację instalacji gazu LPG, stanowiącą rozwinięcie poprzedniego rozwiązania. Fundamentalna różnica pomiędzy nimi stanowi sposób zasilania silnika gazem LPG. W VI-generacji gaz podawany jest fazie ciekłej, ale poprzez wtryskiwacze benzynowe. Zasila je specjalna wysokociśnieniowa pompa gazu. Dzięki wykorzystaniu benzynowych wtryskiwaczy nie ma potrzeby nawiercania kolektora dolotowe i instalacji ich gazowych odpowiedników, a cała instalacja jest praktycznie niewidoczna pod maską samochodu. Poza tym, gaz pełni rolę czynnika chłodzącego wtryskiwacze.

Zobacz też: Test Peugeot 301 1.6 LPG: jazda za grosze?

Zalety instalacji gazu LPG VI-generacji

Sterowaniem silnikiem zajmuje się fabryczny, benzynowy komputer auta, a brak np. parownika (stosowanego nawet w IV-generacji instalacji LPG) powoduje, że silnik może pracować na gazie od samego początku. Poza tym, ciśnienie gazu jest zawsze takie samo, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Nie ma potrzeby cyklicznego strojenia komputera (jak w innych instalacjach) bowiem komputer gazowy wykorzystuje dane komputera benzynowego. Pełne rozprężenie gazu następuje dopiero w cylindrze co owocuje pełniejszym wypełnieniem gazem cylindra i lepsze spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej.

Zobacz też: Silniki MutiAir a LPG

Wady instalacji gazu LPG VI-generacji

Zasadniczy problem z instalacją VI-generacja gazu LPG dotyczy ograniczonej jej dostępności. Obecnie oferta dotyczy właściwie tylko silników należących do grupy Volkswagena, których pojemność nie przekracza dwóch litrów.

Poza tym, istotną wadą instalacji LPG w fazie ciekłej jest jej koszt. W przypadku silnika czterocylindrowego należy się liczyć z wydatkiem minimum 5 000 zł. Cena może być wyższa, w zależności od konkretnego modelu silnika.

Podsumowanie

Wszystko wskazuje na to, że coraz powszechniej stosowane silniki z bezpośrednim wtryskiem benzyny w końcu doczekały się alternatywnego systemu zasilania. Szkoda tylko, że oferta firmy Vialle nie obejmuje większej grupy silników. Poza tym koszt instalacji powoduje, że dedykowana jest ona osobom, które pokonuje w ciągu roku naprawdę duże dystanse, powyżej 25 tys. km. W innym wypadku koszt jej montażu będzie się zwracał przez wiele lat.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA