Homologacja butli gazu LPG
REKLAMA
REKLAMA
Ponowna legalizacja homologacji butli LPG
Nowe butle gazowe (LPG) montowane w samochodach mają fabryczną homologację na okres 10 lat. Po upływie tego czasu, aby móc dalej użytkować nasz pojazd, musimy udać się do zakładu, który posiada uprawnienia do wystawiania ponownej legalizacji zbiornika. Jakie kryteria musi spełniać zbiornik oraz jakie koszty niesie za sobą ponowna legalizacja?
REKLAMA
Zanim podejmiemy decyzję o wykonaniu takiego badania, musimy wiedzieć, że nie każdy zakład montujący instalację gazową posiada uprawnienia do wykonywania badań oraz wydawania zaświadczeń o ponownej legalizacji butli (czyli przedłużeniu tzw. homologacji). Transportowy Dozór Techniczny nadaje uprawnienia na legalizację zbiorników LPG. Musimy również pamiętać, że przed oddaniem zbiornika, musimy opróżnić go z gazu.
Zobacz też: Uruchamianie silnika na gazie
Okres ważności zbiornika LPG
Wszystkie zbiorniki LPG montowane w Polsce posiadają 10 letnią ważność, natomiast maksymalny okres eksploatacji butli wynosi 20 lat ( liczony od daty produkcji ). Wyjątek mogą stanowić zbiorniki, które mają w dokumentach homologacyjnych wpisany dłuższy okres użytkowania.
Polecamy: e-wydanie Dziennik Gazeta Prawna
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Warunki dopuszczenia do ponownej legalizacji
- Na tabliczce musi być wybity znak 67 R (posiadają je wszystkie zbiorniki wyprodukowane w Polsce)
- Na tabliczce nie może być wybity znak K.E. oznaczający koniec eksploatacji
Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
Polecamy: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018 r.
Polecamy: Aktualny taryfikator mandatów 2018 r.
Warunki otrzymania zaświadczenia o dopuszczeniu do dalszej eksploatacji butli na gaz LPG
Badanie okresowe obejmuje:
- badanie powłoki zewnętrznej zbiornika
- rewizja wewnętrzna zbiornika
- badanie wytrzymałości ciśnieniowej zbiornika (tzn. próba wodna)
Jeżeli wszystkie powyższe próby nasz zbiornik przejdzie pozytywnie, zostanie on dopuszczony do dalszej eksploatacji.
Zobacz też: Montaż instalacji LPG - czy warto?
Opłacalność ponownej legalizacji zbiornika LPG
Koszt otrzymania ponownej legalizacji zależy od wielu czynników: rodzaju zbiornika, wieku, umiejscowienia w samochodzie, sposobu dostarczenia a także od cennika konkretnej stacji. Cena takiego badania kształtuje się na poziomie 200-250 złotych. Jeżeli zdecydowalibyśmy się na wymianę butli na nową, koszt okazałby się zdecydowanie większy. Ceny nowych butli wynoszą około 350 złotych. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku montowania nowej butli, najczęściej konieczna jest wymiana wielozaworu, co dodatkowo zwiększa koszt usługi. Po dodaniu kosztów montażu nowej butli oraz wielozaworu, cena mieści się w przedziale 500-550 złotych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.