REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Homologacja butli gazu LPG

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Homologacja butli gazu LPG. Fot. Fotolia
Homologacja butli gazu LPG. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każda butla gazu LPG stosowana w autach jest homologowana na 10 lat. Po tym okresie można albo ją wymienić na nową albo przedłużyć jej homologację. Jak to zrobić?

Ponowna legalizacja homologacji butli LPG

Nowe butle gazowe (LPG) montowane w samochodach mają fabryczną homologację na okres 10 lat. Po upływie tego czasu, aby móc dalej użytkować nasz pojazd, musimy udać się  do zakładu, który posiada uprawnienia do wystawiania ponownej legalizacji zbiornika. Jakie kryteria musi spełniać zbiornik oraz jakie koszty niesie za sobą ponowna legalizacja?

REKLAMA

Zanim podejmiemy decyzję o wykonaniu takiego badania, musimy wiedzieć, że nie każdy zakład montujący instalację gazową posiada uprawnienia do wykonywania badań oraz wydawania zaświadczeń o ponownej legalizacji butli (czyli przedłużeniu tzw. homologacji). Transportowy Dozór Techniczny nadaje uprawnienia na legalizację zbiorników LPG. Musimy również pamiętać, że przed oddaniem zbiornika, musimy opróżnić go z gazu.

Zobacz też: Uruchamianie silnika na gazie

Okres ważności zbiornika LPG

Wszystkie zbiorniki LPG montowane w Polsce posiadają 10 letnią ważność, natomiast maksymalny okres eksploatacji butli wynosi 20 lat ( liczony od daty produkcji ). Wyjątek mogą stanowić zbiorniki, które mają w dokumentach homologacyjnych wpisany dłuższy okres użytkowania.

Polecamy: e-wydanie Dziennik Gazeta Prawna
NOWOŚĆ
na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki dopuszczenia do ponownej legalizacji

  1. Na tabliczce musi być wybity znak 67 R (posiadają je wszystkie zbiorniki wyprodukowane w Polsce)
  2. Na tabliczce nie może być wybity znak K.E. oznaczający koniec eksploatacji

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
Polecamy: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018 r.
Polecamy: Aktualny taryfikator mandatów 2018 r.

Warunki otrzymania zaświadczenia o dopuszczeniu do dalszej eksploatacji butli na gaz LPG

Badanie okresowe obejmuje:

- badanie powłoki zewnętrznej zbiornika

- rewizja wewnętrzna zbiornika

- badanie wytrzymałości ciśnieniowej zbiornika (tzn. próba wodna)

Jeżeli wszystkie powyższe próby nasz zbiornik przejdzie pozytywnie, zostanie on dopuszczony do dalszej eksploatacji.

Zobacz też: Montaż instalacji LPG - czy warto?

Opłacalność ponownej legalizacji zbiornika LPG

Koszt otrzymania ponownej legalizacji zależy od wielu czynników: rodzaju zbiornika, wieku, umiejscowienia w samochodzie, sposobu dostarczenia a także od cennika konkretnej stacji. Cena takiego badania kształtuje się na poziomie 200-250 złotych. Jeżeli zdecydowalibyśmy się na wymianę butli na nową, koszt okazałby się zdecydowanie większy. Ceny nowych butli wynoszą około 350 złotych. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku montowania nowej butli, najczęściej konieczna jest wymiana wielozaworu, co dodatkowo zwiększa koszt usługi. Po dodaniu kosztów montażu nowej butli oraz wielozaworu, cena mieści się w przedziale 500-550 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA