Przeróbka auta na gaz. Czy to się opłaca?
REKLAMA
REKLAMA
Cena instalacji LPG zależy od tego w jakim samochodzie ma być zakładana. W zależności od wieku auta i skomplikowania technicznego, ceny rozciągają się w przedziałach od ok. 1200 do przeszło 6000 zł. Przed decyzją o montażu trzeba ustalić jaki typ instalacji nadaje się do naszego auta. Z tym najlepiej zwrócić się do wyspecjalizowanego warsztatu. Odpowiedz dostaniemy albo od razu (w przypadku popularnych modeli) albo po wstępnych oględzinach (w przypadku modeli nietypowych). Usługa taka jest bezpłatna, także warto przy okazji wypytać o wszelkie aspekty związane z montażem i eksploatacją LPG w naszym aucie. Równie dobrze może okazać się, że instalacja jest niezalecana. Co ciekawe nie chodzi tu o to, że inwestycja się nie zwróci. Są silniki, które po prostu fatalnie znoszą propan-butan i kategorycznie odradza się montażu LPG.
REKLAMA
Zobacz też: Auto na gaz LPG – jak przygotować się do zimy?
Kiedy opłaci się montaż instalacji LPG?
To, czy instalacja nam się opłaci i rzeczywiście zaoszczędzimy, zależy od kilku czynników. Podstawą do wszystkiego są obliczenia. Chcąc obliczyć, ile możemy zaoszczędzić montując instalację gazową, musimy znać:
- średnie zużycie paliwa w naszym aucie,
- liczba kilometrów jaką pokonujemy miesięcznie, rocznie,
- aktualne ceny benzyny i gazu,
- koszt instalacji.
Kalkulator - czy opłaca się Tobie montaż instalacji LPG?
Mając do dyspozycji wszystkie te dane możemy zabrać się do obliczeń. Z pomocą przyjdą nam specjalne kalkulatory, dostępne na stronach zajmujących się tematyką związaną z LPG. Uzyskane wyniki można w dowolny sposób modyfikować. Dzięki temu można uzyskać najbardziej realistyczne koszty, które będziemy musieli ponieść. Podsumowując, dowiemy się ile zaoszczędzimy montując instalację LPG, oraz po jakim czasie przeróbka nam się zwróci. Oczywiście w pierwszej chwili będziemy mile zaskoczeni – na stacji benzynowej oszczędności będą widoczne. Trzeba jednak wziąć jeszcze pod uwagę koszt instalacji . Są instalacje za niewiele ponad tysiąc złotych, a ceny niektórych dochodzą do niemalże 10 tys. zł.
Co jeszcze wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o montażu?
Sezonowość cen paliw. Na wiosnę ceny gazu maleją z racji na koniec sezonu grzewczego. Niestety, wiąże się to z podwyżkami cen montażu, oraz sporymi kolejkami w warsztatach. Z kolei na jesieni paliwo drożeje, lecz sam montaż będzie tańszy i prawdopodobnie zostanie zrobiony ‘od ręki’.
Zobacz też: Diesel na gaz CNG: czy to możliwe?
REKLAMA
Dobrym rozwiązaniem jest również płatność na raty. Wszystkie dobre montażownie oferują raty, i to zazwyczaj na dobrych warunkach. Sprawa jest dość prosta – tyle ile zaoszczędzamy w ciągu miesiąca na paliwie, tyle możemy wydać na ratę. Spłacamy więc kredyt, zupełnie nie odczuwając różnicy w naszym budżecie
Pod uwagę trzeba wziąć też fakt, że w momencie odsprzedaży auta, o wiele łatwiej nam będzie znaleźć nabywcę. Dzieję się tak dlatego, że auta z instalacją LPG są znacznie tańsze w eksploatacji w porównaniu z wersjami benzynowymi.
Niewiele osób wie, ze gaz propan-butan jest paliwem ekologicznym. W związku z tym w wielu krajach władze stosują szereg ulg i udogodnień dla posiadaczy aut zasilanych gazem. Są to chociażby dopłaty do montażu instalacji, lub zniżki dotyczące kosztów użytkowania pojazdu. Niestety, w Polsce jedyne na co stać było rząd, to ustalenie podatków na gaz, na znacznie niższym poziomie niż w przypadku benzyny, czy oleju napędowego. Jednak w momencie kiedy Polska chce pod względem ekologii ‘gonić’ resztę Europy, takie zniżki powinny się pojawić. Niewątpliwie będzie to dodatkowy argument przemawiający za instalacją systemu.
Zobacz też: Auto na gaz CNG: jak to działa, czy to się opłaca?
Czy opłaca się montować instalację LPG - bądźmy ostrożni!
Pamiętajmy, by w sprawie montażu instalacji LPG zachować zdrowy rozsądek. Nie kierujmy się wyłącznie ceną! Dobrze wybierzmy warsztat. Są ‘specjaliści’ którzy są w stanie zagazować każdy samochód i to byle jak. Jak wspominaliśmy, nie każde auto nadaje się do przeróbki. Wyczynem nie jest samo założenie instalacji, a długa i bezawaryjna eksploatacja.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.