REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeróbka auta na gaz. Czy to się opłaca?

Piotr Czerniakowski
Przed decyzją o przeróbce auta powinniśmy skorzystać z kalkulatora kosztów.
Przed decyzją o przeróbce auta powinniśmy skorzystać z kalkulatora kosztów.

REKLAMA

REKLAMA

Instalacje gazowe mają zwolenników, którzy doceniają oszczędność na stacjach, jak i zagorzałych przeciwników. Czy opłaca się montaż instalacji LPG?

Cena instalacji LPG zależy od tego w jakim samochodzie ma być zakładana. W zależności od wieku auta i skomplikowania technicznego, ceny rozciągają się w przedziałach od ok. 1200 do przeszło 6000 zł. Przed decyzją o montażu trzeba ustalić jaki typ instalacji nadaje się do naszego auta. Z tym najlepiej zwrócić się do wyspecjalizowanego warsztatu. Odpowiedz dostaniemy albo od razu (w przypadku popularnych modeli) albo po wstępnych oględzinach (w przypadku modeli nietypowych). Usługa taka jest bezpłatna, także warto przy okazji wypytać o wszelkie aspekty związane z montażem i eksploatacją LPG w naszym aucie. Równie dobrze może okazać się, że instalacja jest niezalecana. Co ciekawe nie chodzi tu o to, że inwestycja się nie zwróci. Są silniki, które po prostu fatalnie znoszą propan-butan i kategorycznie odradza się montażu LPG. 

REKLAMA

Zobacz też: Auto na gaz LPG – jak przygotować się do zimy?

Kiedy opłaci się montaż instalacji LPG?

To, czy instalacja nam się opłaci i rzeczywiście zaoszczędzimy, zależy od kilku czynników. Podstawą do wszystkiego są obliczenia. Chcąc obliczyć, ile możemy zaoszczędzić montując instalację gazową, musimy znać:
- średnie zużycie paliwa w naszym aucie,
- liczba kilometrów jaką pokonujemy miesięcznie, rocznie,
- aktualne ceny benzyny i gazu,
- koszt instalacji.

Kalkulator - czy opłaca się Tobie montaż instalacji LPG?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając do dyspozycji wszystkie te dane możemy zabrać się do obliczeń. Z pomocą przyjdą nam specjalne kalkulatory, dostępne na stronach zajmujących się tematyką związaną z LPG. Uzyskane wyniki można w dowolny sposób modyfikować. Dzięki temu można uzyskać najbardziej realistyczne koszty, które będziemy musieli ponieść.  Podsumowując, dowiemy się ile zaoszczędzimy montując instalację LPG, oraz po jakim czasie przeróbka nam się zwróci. Oczywiście w pierwszej chwili będziemy mile zaskoczeni – na stacji benzynowej oszczędności będą widoczne. Trzeba jednak wziąć jeszcze pod uwagę koszt instalacji . Są instalacje za niewiele ponad tysiąc złotych, a ceny niektórych dochodzą do niemalże 10 tys. zł.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o montażu?

Sezonowość cen paliw. Na wiosnę ceny gazu maleją z racji na koniec sezonu grzewczego. Niestety, wiąże się to z podwyżkami cen montażu, oraz sporymi kolejkami w warsztatach. Z kolei na jesieni paliwo drożeje, lecz sam montaż będzie tańszy i prawdopodobnie zostanie zrobiony ‘od ręki’.

Zobacz też: Diesel na gaz CNG: czy to możliwe?

REKLAMA

Dobrym rozwiązaniem jest również płatność na raty. Wszystkie dobre montażownie oferują raty, i to zazwyczaj na dobrych warunkach. Sprawa jest dość prosta – tyle ile zaoszczędzamy w ciągu miesiąca na paliwie, tyle możemy wydać na ratę. Spłacamy więc kredyt, zupełnie nie odczuwając różnicy w naszym budżecie

Pod uwagę trzeba wziąć też fakt, że w momencie odsprzedaży auta, o wiele łatwiej nam będzie znaleźć nabywcę. Dzieję się tak dlatego, że auta z instalacją LPG są znacznie tańsze w eksploatacji w porównaniu z wersjami benzynowymi.

Niewiele osób wie, ze gaz propan-butan jest paliwem ekologicznym. W związku z tym w wielu krajach władze stosują szereg ulg i udogodnień dla posiadaczy aut zasilanych gazem. Są to chociażby dopłaty do montażu instalacji, lub zniżki dotyczące kosztów użytkowania pojazdu. Niestety, w Polsce jedyne na co stać było rząd, to ustalenie podatków na gaz, na znacznie niższym poziomie niż w przypadku benzyny, czy oleju napędowego. Jednak w momencie kiedy Polska chce pod względem ekologii ‘gonić’ resztę Europy, takie zniżki powinny się pojawić. Niewątpliwie będzie to dodatkowy argument przemawiający za instalacją systemu.

Zobacz też: Auto na gaz CNG: jak to działa, czy to się opłaca?

Czy opłaca się montować instalację LPG - bądźmy ostrożni!

Pamiętajmy, by w sprawie montażu instalacji LPG zachować zdrowy rozsądek. Nie kierujmy się wyłącznie ceną! Dobrze wybierzmy warsztat. Są ‘specjaliści’ którzy są w stanie zagazować każdy samochód i to byle jak. Jak wspominaliśmy, nie każde auto nadaje się do przeróbki. Wyczynem nie jest samo założenie instalacji, a długa i bezawaryjna eksploatacja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA