Jak zamontować LPG i nie zniszczyć samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
LPG nie zniszczy silnika, jeśli spełni się kilka wymogów. Podstawą jest odpowiedni dobór instalacji oraz jej poprawny montaż przez wykwalifikowanych pracowników. Bardzo wiele zależy od zakładu, w którym dokonano montażu oraz od samego mechanika. Najczęściej, bowiem awaryjność wynika ze stosowania nieodpowiednich zespołów.
REKLAMA
Zobacz również: Jak często wymieniać świece zapłonowe w samochodzie z LPG?
REKLAMA
Równie istotne są oczywiście odpowiednie właściwości gazu. Dlatego m.in. warto zdecydować się na zakup autogazu o odpowiednich parametrach. Warto pamiętać, że nieprawidłowo dobrana mieszanina powietrza i gazu również może doprowadzić do uszkodzenia silnika, tak jak przy nieprawidłowo dobranej mieszaninie powietrza i benzyny.
Jeżeli konstrukcja silnika pozwala na utrzymanie wyższej temperatury w okolicy zaworów wydechowych, to trwałość silnika zasilanego LPG będzie większa niż silnika pracującego na benzynie. Spaliny mieszaniny powietrzno - gazowej nie zawierają takich zanieczyszczeń jak spaliny mieszaniny powietrzno - benzynowej. Na tłoku i ściankach cylindra nie osadza się tzw. nagar.
Zobacz również: Jak działa zasilanie silnika gazem?
Jeżeli zastosujemy zasilanie gazowe do silnika o większym przebiegu eksploatowanym na oleju mineralnym, wówczas silnik zacznie oczyszczać się z nagarów, co spowoduje wzrost luzu pomiędzy tłokiem i cylindrem. W efekcie doprowadzi to do zwiększonego zużycia oleju silnikowego.
REKLAMA
REKLAMA