REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym warto wiedzieć przed montażem instalacji gazowej

 ELPIGAZ
ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.
O czym warto wiedzieć przed montażem instalacji gazowej.
O czym warto wiedzieć przed montażem instalacji gazowej.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki postępowi technologicznemu, instalacje LPG montować w samochodach wszystkich klas, bez negatywnego wpływu na ich osiągi. Na co zwrócić uwagę przed montażem instalacji gazowej w samochodzie?

Zanim zamontujesz instalację gazową do samochodu:

  1. Sprawdź, czy to się opłaca – istnieją narzędzia pozwalające obliczyć opłacalność montażu instalacji LPG, np. na stronie https://mojafirma.infor.pl/moto/kalkulatory/26,kalkulator-lpg.html.
  2. Zastanów się, jak wykorzystujesz samochód – omów z montażystą, gdzie byłoby Ci najwygodniej zainstalować zbiornik i jaki ma być.
  3. Wybierz certyfikowany warsztat (wykaz na stronie Instytutu Transportu Samochodowego), posiadający potwierdzenie zaliczenia szkolenia na montaż oferowanej instalacji, wystawione w ciągu ostatnich 12 miesięcy na pracowników, którzy są zatrudnieni i zajmują się montażem. Polskie przepisy wymagają ,aby montaż był dokonywany przez firmę posiadającą stosowną homologację lub należącą do sieci dilerskiej właściciela homologacji. Homologacja na sposób montażu instalacji przystosowującej pojazdy do zasilania gazowego, udzielana jest przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Każda firma posiada indywidualny numer homologacji.
  4. Nie oszczędzaj na instalacji gazowej – zapytaj eksperta o dobór instalacji dopasowanej do Twojego samochodu. Cena to nie jedyny czynnik. Zakład montujący powinien zadbać o to, abyś mógł przez wiele lat cieszyć się z niezawodności instalacji gazowej.
  5. Sprawdź, jak montażyści zaopatrują się w instalacje gazowe dla samochodów – w Polsce zakłady montujące instalacje gazowe zaopatrują się w urządzenia w dwojaki sposób
    1.  Kupują kompletne instalacje jednego, określonego producenta (markowe);
    2.  Samodzielnie kompletują instalację gazową. Kupują poszczególne elementy u różnych dostawców. Oczywiście, otrzymują od każdego dostawcy gwarancję na poszczególne elementy. Niemniej nie ma dostawcy technologii i nikt nigdy nie weźmie odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie instalacji jako całości (po zamontowaniu w samochodzie).

Zobacz też: Jaką instalację gazową LPG wybrać?

REKLAMA

Przeglądając oferty warsztatów montujących instalacje LPG zwróć uwagę na:

Korzystniejsze jest wybranie kompletacji instalacji gazowych jednego producenta (markowych). Ich dostawcy oferują firmowe kompletacje wraz z technologią montażu dla określonego typu auta, opracowaną przez specjalistów w branży. Decydując się na firmową instalację gazową, uzyskuje się pewność wyboru najbardziej dopracowanego i niezawodnego rozwiązania, jakie dostępne jest aktualnie na rynku. Zakład otrzymuje gwarancję na prawidłowe funkcjonowanie kompletnej instalacji gazowej po zamontowaniu w samochodzie.

  1. Zakres i warunki gwarancji dla instalacji gazowych – przed zakupem instalacji gazowej w danym zakładzie warto zapoznać się z warunkami gwarancji. W zależności od zakładu, mogą być różne nawet dla tych samych towarów czy usług.
  2. Sprawdź, czy w samochodzie jest zamontowana kompletna instalacja gazowa jednego producenta (markowa) – na poszczególnych elementach instalacji gazowej znajduje się nazwa firmy (producenta):
    1.  Elementy pod maską:
      1.  Reduktor-parownik;
      2.  Elektronika (układy sterujące);
      3.  Wtryskiwacze.
    2.  Elementy w bagażniku lub pod podwoziem:
      1.  Zbiornik na gaz;
      2.  Wyposażenie zbiornika (zawór lub wielozawór).
    3.  Elementy dostępne z zewnątrz:
      1.  Wlew gazu.

Zobacz też: LPG - z czego się składa i jakie ma właściwości?

Wszystkie elementy instalacji gazowej wymienione wyżej wymagają homologacji na zgodność z regulaminem EKG ONZ R67.01 – dla instalacji LPG (na propan-butan).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA