Subaru Legacy IV z LPG
REKLAMA
REKLAMA
Subaru Legacy IV generacji to samochód bardzo ceniony na rynku pojazdów używanych. Dynamiczna stylistyka, nadwozie typu sedan lub kombi, wysoka niezawodność, stały napęd na cztery koła i dynamiczne silniki, to mocne strony japońskiego auta. Zaawansowane rozwiązania w układzie przeniesienia napędu, duża masa pojazdu i wysoka moc jednostek napędowych, wpływają wyraźnie na wysokie zużycie paliwa w Legacy. Rosnące ceny paliw powodują, że nawet wierni miłośnicy japońskiej marki, poszukują rozwiązania tego problemu w instalacji gazu LPG.
REKLAMA
LPG w Subaru z silnikiem SOHC
Warto zauważyć, że praktycznie wszystkie silniki benzynowe stosowane w Subaru Legacy IV-generacji, dobrze współpracują z gazem, o ile jest to instalacja z jego sekwencyjnym wtryskiem (IV generacja). Problemy pojawiają się jeśli uwzględnimy koszty przeglądów i serwisowania danej jednostki napędowej. Najtańszy w eksploatacji powinien być sprawdzony silnik 2.0 SOHC 136KM, który nie wymaga kosztownej regulacji luzu zaworowego za pomocą tzw. płytek. Czynność ta w innych odmianach silnikowych nierzadko wymaga wyjęcia motoru z samochodu. Podobnie wygląda sprawa z jednostką 2.5 SOHC 165KM. Regulację wykonywać należy co 20 tys.km, wymieniając za każdym razem także świece zapłonowe.
Zobacz też: Regeneracja głowicy silnika zasilanego gazem LPG
LPG w Subaru z silnikiem DOHC
REKLAMA
Problemy z instalacją gazu w Subaru Legacy IV pojawiają się w przypadku silników wyposażonych dwa wałki rozrządu czyli DOHC. Wielu mechaników ma problem z dostępem do ich czwartego cylindra i z tego powodu muszą wyjmować cały motor z pojazdu. Są jednak fachowcy, którzy radzą sobie z tym problem bez wyciągania jednostki napędowej, ale nawet w takim przypadku koszty regulacji luzu zaworowego są większe niż w przypadku SOHC (luz zaworowy DOHC regulowany jest za pomocą tzw. płytek, w SOHC na za pomocą „śrubek”).
Wyjątkowo wysokie koszty serwisowania dotyczą wersji sześciocylindrowej 3.0 H6 24V 245KM. Z jednej strony długa eksploatacja na gazie LPG nie służy gniazdom zaworowym (ulegają wypaleniu), z drugiej bardzo wysokie koszty obsługi winduje regulacja luzu zaworowego. Wg użytkowników Legacy z tym silnikiem, co 50 tys. km należy przeprowadzić taką operację. Problem polega na tym, że do wyregulowania luzu zaworowego potrzebne są po dwie płytki regulacyjne na każdy zawór (a jest ich 24). Oprócz tego, do wymiany kwalifikują się zazwyczaj także popychacze zaworowe, które są bardzo drogie. Z tego powodu opłacalność montażu instalacji LPG do Subaru Legacy IV z 3-litrowym silnikiem benzynowym jest wątpliwa i raczej nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Koszt serwisu jednostki napędowej często przekracza 5 tys. zł, a musi być on wykonywany co 50 tys.km.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA