Opel Insignia z LPG
REKLAMA
REKLAMA
Trzeba jasno powiedzieć, jeśli chcemy mieć Insignię zasilaną LPG, a jednocześnie nie mamy ochoty na przesiadywanie nadmierne w serwisie, wybierzmy wersję 1.4 Turbo z fabryczną instalacją LPG. Powód jest prosty – pozostałe silniki nie były przystosowane pod zasilanie gazem LPG. Rodzi to pewne problemy.
REKLAMA
Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014
Insignia 1.8 140KM LPG
Przede wszystkim należy liczyć się z możliwością wypalania się gniazd zaworowych. Insignia z silnikiem 1.8 140KM jest typowana jako bezproblemowa „partnerka” dla instalacji LPG. Okazuje się, że Opel zabronił dealerom dostosowywania tej jednostki napędowej do zasilania gazem LPG, bowiem po pierwsze nie ma ona hydraulicznej regulacji luzu zaworowego, a po drugie trwałość samego silnika wyposażonego w zmienne fazy rozrządu jest znacznie niższa przy zasilaniu LPG. Luz kasujemy w tym silniku za pomocą tzw. płytek. Jest ich 16-ście, koszt jednej to ok. 70zł. Za robociznę zapłacimy ok. 550zł. Regulację luzu zaworowego wykonujemy co 130-150 000 km, ale w międzyczasie należy wykonywać przeglądy i ustawiać komputer (co 6 miesięcy lub ok. 10 000 km).
Zobacz też: Regeneracja głowicy silnika zasilanego gazem LPG
Jeśli regulacja luzu nie przyniesie skutku trzeba wymienić głowicę (ok. 2000zł). Jest to opłacalne dla osób, które wykonują samochodem duże przebiegi w ciągu roku. W innym przypadku może się okazać, że zabieg ten nie ma sensu. Poza tym nieobce są przypadki, ze Insignia 1.8 zasilana gazem LPG cierpi na dodatkowe problemy z katalizatorem, sondą lambda i pompą paliwa. Co ciekawe Chevrolet nie ma nic przeciwko instalowaniu LPG do tego sinika (być może gniazda zaworowe w Chevrolecie są wykonane z trwalszego materiału).
Opel Insignia 2.0T LPG
W przypadku silników wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa należy pamiętać, że jedynym słusznym wyborem jest montaż instalacji z wtryskiem gazu w fazie ciekłej (gaz wtryskiwany jest przez benzynowe wtryskiwacze, które nie wymagają dzięki temu dodatkowego schładzania za pomocą benzyny). Niestety w przypadku Insigni 2.0 Turbo 220KM i 250KM, wyposażonych w omawiany bezpośredni wtrysk paliwa, nie ma obecnie na rynku dedykowanych do nich instalacji LPG V-generacji (produkuje je tylko jedna holenderska firma – Vialle).
Zobacz też: Metody zabezpieczania gniazd zaworowych
Opel Insignia 2.8T LPG
REKLAMA
Dużym zainteresowaniem pod kątem zasilania gazem, cieszą się także silniki 2.8T 260KM i 325KM (OPC). Mechanicy Opla odradzają jednak montaż gazu LPG do tych jednostek, z uwagi na wysoki stopień ich skomplikowania. Koszty ewentualnych napraw będą niewspółmiernie wysokie do zakładanych oszczędności z tytułu jazdy na paliwie alternatywnym.
Decyzję o montażu instalacji gazu LPG do Opla Insigni pozostawiamy jednak ich właścicielom. Jest to młody samochód i ze względu na króki staż na rynku ciężko określić jak faktycznie pojazdy te znoszą eksploatację na gazie LPG. Zdaniem fachowców w przypadku tego modelu jazda na LPG może być nieopłacalna.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA