REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Silnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Chińska klasa B


Koncern Beijing Automotive Industry Holding Corp. (BAIC) skopiował Mercedesa klasy B i będzie go oferować pod nazwą BC301Z. Auto będzie napędzane silnikami dostarczonymi przez Mitsubishi.

W jaki sposób montuje się zbiornik gazu LPG i jego armaturę?


Zasilanie silnika pojazdu paliwem alternatywnym wymusza użycie zbiornika, w którym paliwo to jest magazynowane i dostarczane później do spalania w silniku. Podpowiadamy, jak jest zamontowany zbiornik na gaz w samochodowej instalacji gazowej.

Jaki jest skład oleju silnikowego?

Silnik samochodu to wiele współpracujących ze sobą elementów. Do ich prawidłowego funkcjonowania konieczne jest stosowanie środka smarnego, który musi mieć dość złożony skład, pozwalający na spełnianie jeszcze kilku innych funkcji.

W jaki sposób oczyszczane są spaliny w silnikach Diesla?


Jeszcze nie tak dawno silnik z zapłonem samoczynnym kojarzył się chmurami czarnego dymu, wydobywającymi się z układu wydechowego. Postęp w konstrukcji tego typu jednostek napędowych sprawił, że obecnie nie odbiegają one poziomem czystości spalin od najlepszych silników benzynowych.

REKLAMA

Paliwa do samochodów zabytkowych. Porada

Naturalną konsekwencją postępu w konstrukcji silników spalinowych jest zmiana zadań stawianych zasilającym ich paliwom. Oto, jakie paliwa powinno stosować się do samochodów zabytkowych.

Odczytywanie kodów błędów – Nissan Micra K11

Komputer Nissana Micry K11 zapamiętuje kody błędów, które zarejestrował sterownik silnika. Wspomniane kody błędów w Micrze K11 można w łatwy sposób odczytać, bez użycia diagnoskopu.

Jak zdemontować instalację gazową?


Zasilanie gazem LPG niesie ze sobą dużo korzyści, jednak czasami może być utrapieniem, z którego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zdemontowanie instalacji gazowej z samochodu. Opisujemy jak krok po kroku wymontować instalację gazową.

Jak działa system Start&Stop?


Badania wykazały, że około 30 procent czasu przemieszczania się w warunkach miejskich spędzamy stojąc. Ponieważ silnik pracuje bez przerwy, spora część paliwa jest marnowana.

REKLAMA

Jak działa system BlueTec?

Głównymi szkodliwymi składnikami spalin silników z zapłonem samoczynnym są cząstki stałe oraz tlenki azotu NOX. Ciekawy sposób na zmniejszenie emisji tego drugiego składnika znalazł Mercedes-Benz.

Jak działa skrzynia CVT?

Jedną z zasadniczych wad tłokowego silnika spalinowego jest dość ograniczony zakres prędkości obrotowych, przy których może on efektywnie pracować. W tym celu konieczne jest stosowanie przekładni o określonej ilości biegów. Rozwiązaniem, które ma nieograniczoną ilość przełożeń jest skrzynia bezstopniowa typu CVT.

Jak działa przepływomierz?


Pomiar ilości pobieranego przez silnik powietrza ma ogromne znaczenie dla doboru odpowiedniej dawki paliwa. We współczesnych silnikach spalinowych tę odpowiedzialną rolę spełnia czujnik przepływu, zwany przepływomierzem.

Opel Insignia: jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Opel Insignia to następca bardzo popularnego modelu Vectra. W niniejszym poradniku radzimy, jaką wersję Opla Insignii wybrać, gdy planujemy zakup nowego auta klasy średniej.

Do czego służy czujnik spalania stukowego?

Spalanie detonacyjne to bardzo niekorzystne zjawisko występujące w silniku o zapłonie iskrowym. Aby mu przeciwdziałać wykorzystuje się specjalny czujnik spalania stukowego.

Czym różni się czujnik indukcyjny od czujnika Halla? Poradnik.


Aby układ sterujący nowoczesnym silnikiem działał prawidłowo niezbędne jest dostarczenie do niego sygnału prędkości obrotowej oraz aktualnego położenia wału korbowego. Bardziej rozwinięte konstrukcje wymagają również informacji o obrotach i położeniu wałków rozrządu.

Czy silniki Diesla można zasilać olejem roślinnym?


Wzrost cen paliw kopalnych spowodował, że poszukiwane są alternatywne sposoby zasilania silników spalinowych. Paliwem stosowanym niemal od zarania motoryzacji i przez lata zapomnianym jest olej pochodzenia roślinnego. Czy w obecnych realiach nadaje się on do zasilania współczesnych silników?

Opel Astra IV: jakiego wybrać? Poradnik

Opel, jak to jest od zawsze, oferuje Astrę w wielu różnych wersjach. Solidna gama silnikowa, cztery standardy wyposażenia oraz dodatkowe opcje gwarantują, że każdy znajdzie coś dla siebie. Auto jest nowe, więc na razie wersja nadwoziowa jest tylko jedna. Ale to się zmieni.

Jak będą wyglądać instalacje gazowe przyszłości?

W ostatnich latach w silnikach ZI coraz powszechniej stosowany jest system bezpośredniego wtrysku benzyny, dający wymierne korzyści szczególnie w silnikach z turbodoładowaniem.

Jak działa instalacja gazowa z wtryskiem LPG w fazie ciekłej?

Zarówno systemy mieszalnikowe, jak i wtryskowe pierwszych czterech generacji zasilają silnik gazem w fazie lotnej.

W jaki sposób przebiega sterowanie wtryskiem LPG w instalacjach czwartej generacji?

Podstawą do prawidłowego działania instalacji gazowej każdego typu jest prawidłowe ustalanie dawki LPG oraz podanie jej w odpowiednim momencie.

Jak działa instalacja gazowa czwartej generacji?

Rozwój i postęp w konstrukcji samochodów, a w szczególności wprowadzenie systemu diagnostyki pokładowej EOBD spowodowały, że sposób tworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej, trzech pierwszych generacji samochodowych instalacji zasilania LPG okazał jednak niewystarczająco dokładny. Poniżej przedstawiamy jak działa instalacja gazowa czwartej generacji.

Jak działa instalacja gazowa trzeciej generacji?

Głównymi wadami starszych typów instalacji gazowych (pierwszej i drugiej generacji) były niewystarczająca dokładność sterowania składem mieszanki oraz możliwość zapalenia się mieszanki paliwowo-powietrznej w kanałach dolotowych silnika, czyli zjawisko tzw. „strzału”.

Jak działa instalacja gazowa drugiej generacji?

Wprowadzenie na rynek silników z układami wtrysku benzyny i elektronicznym sterowaniem składem mieszanki za pomocą sondy lambda wymusiło na konstruktorach układów zasilania gazowego dostosowanie konstrukcji instalacji gazowych do wymogów nowego typu silników.

Jak działa instalacja gazowa pierwszej generacji?

Najmniej zaawansowane technicznie i najprostsze konstrukcyjnie są mieszalnikowe układy zasilania LPG pierwszej generacji. Obecnie są one instalowane bardzo rzadko, ponieważ nadają się one jedynie do zasilania silników gaźnikowych.

Docieranie układu napędowego. Poradnik


Bloki napędowe współczesnych samochodów są wykonywane z bardzo dużą staranności i dokładnością. Dzięki temu nie wymagają długiego i żmudnego docierania.

Docieranie silnika. Poradnik


Stosowane dawniej do produkcji silników materiały, technologie i narzędzia powodowały, że nowy silnik montowany był z nie zawsze dobrze pasujących do siebie części i elementów. Ich dopasowanie następowało po wielu miesiącach żmudnego docierania.

Łańcuch i pasek rozrządu. Jak to działa?


Poprawne działanie rozrządu w silniku samochodowym ma istotny wpływ nie tylko na łatwy rozruch silnika, ale także na jego pracę i zużycie paliwa. Pracą zaworów steruje wałek rozrządu. Jego obroty muszą być zsynchronizowane z obrotami wału korbowego silnika.

Jak działa system VTEC w samochodach Honda? Poradnik

System V-tec to rozwiązanie stosowane przez markę Honda, będące systemem zmiennych faz rozrządu. Poniżej kilka słów o tym, jak skonstruowany jest ten system i jak działa.

Technologia VTEC w silnikach Hondy

VTEC to system stosowany przez firmę Honda, mający na celu jak najlepsze wykorzystanie pojemności cylindra, czyli zwiększenie ilości wtłaczanego tam powietrza. Poniżej kilka słów o jego historii i zasadzie jego działania.

Facelifting Mercedesa Klasy C

Mercedes opublikował oficjalne zdjęcia odświeżonego C-klasse. Najnowsza wersja bezpośredniego konkurenta BMW Serii 3 zostanie zaprezentowana na targach samochodowych w Detroit.

Nowa Toyota Yaris


Toyota zaprezentowała zdjęcie najnowszej generacji modelu Yaris. Auto jest nieco większe i lżejsze od poprzednika. Do sprzedaży wejdzie w połowie 2011 roku.

Toyota Verso-S coraz bliżej


Verso-S to nowy kompaktowy model marki Toyota, który niedługo wejdzie do sprzedaży na europejskim rynku. W Niemczech Toyota Verso-S kosztuje od 14 950 euro.

Nowy Focus od 16 tysięcy funtów


Ford podał ceny najnowszego Focusa. Na brytyjskim rynku popularny kompakt będzie kosztował 15 995 funtów. Auto pojawi się w salonach sprzedaży w marcu 2011 roku.

Alfa 156 (1997-2006) - bella mácchina

Piękno, które do dziś potrafi zachwycić. Cudowne detale, świetne silniki. A co z legendarną awaryjnością?

Saab 9000

Saab to marka, która od lat wzbudza wielkie emocje wśród pasjonatów – przede wszystkim ze względu na oryginalny wygląd, ale również z powodu komfortowego wnętrza i kilku oryginalnych rozwiązań.

Saab 900 II generacji

Jest to doskonała propozycja dla entuzjastów i pasjonatów motoryzacji, a w szczególności samochodów, kultowej już marki Saab. Przybliżamy Państwu II generację modelu 900.

Saab 900 I generacji

Saab 900 I generacji, czyli tak zwany „krokodyl” to zdecydowanie samochód dla pasjonatów. Szwedzka firma słynie z solidności wykonania i bezpieczeństwa.

Saab 9-5

Saab 9-5, będący następcą modelu 9000 nie stracił na uroku. Jest bardziej nowoczesny, ale jego charakter pozostał taki sam, a więc jest to eleganckie auto dla osoby pragnącej się wyróżnić.

Saab 9-2X

Saab 9-2X to model, który powstał dzięki współpracy z Subaru i jest pierwszym samochodem Saaba z napędem na 4 koła.

Lexus LS 400 I Generacji

Lexus LS 400 I generacji to japońska odpowiedź na europejskie modele luksusowe takie jak mercedes klasy S oraz BMW serii 7. Flagowy model koncernu Toyoty, który podbił rynek amerykański i ustanowił wiele standardów w swojej klasie.

Jeep Wrangler

Jeep Wrangler to auto produkowane przez amerykański koncern Chrysler. Ze względu na swoje właściwości i wyrazisty charakter, samochód ten stał się kultowy. Jeździł nim nawet MacGyver.

Jeep Commander

Jeep Commander to stosunkowo młode auto, porównując do innych modeli tej marki, takich jak np. Wrangler czy Cheroke.

Jeep Cherokee

Jeep Cherokee to jeden z już legendarnych modeli samochodów, produkowany przez amerykański koncern Chysler. Przedstawiamy krótko jego historię oraz charakterystykę.

Audi A6 C4: wymiana termostatu w silniku 2.8 V6

W poradniku tym przeprowadzimy wymianę termostatu w Audi A6 C4. Dokładnie, dotyczy to silnika 2.8 V6 30V ACK. Pokażemy, jak wymienić bez zdejmowania rozrządu i wentylatorów z pasem przednim.

Volkswagen Passat B5: wymiana termostatu w silniku 1.9 TDI AFN

W poradniku tym opiszemy jak samemu wymienić termostat w Passacie B5 z silnikiem 1.9 TDI. Cała operacja nie jest trudna i można ją wykonać we własnym zakresie.

Ferrari Testarossa


Wprowadzona na rynek w 1984 roku Testarossa była jednym z najlepiej sprzedających się modeli Ferrari wszechczasów.

Ferrari F40


Projektując pod koniec lat osiemdziesiątych Ferrari F40, włoscy konstruktorzy mieli tylko jedno zadanie – stworzyć najlepsze auto świata.

Ferrari Enzo


W ofercie marki Ferrari regularnie co kilka lat pojawiały się supersamochody. Na początku XXI wieku rolę tę spełniał model Enzo.

Ferrari California


Włosi przez lata zaprzeczali, że prowadzą prace nad niewielkim pojazdem, będącym spadkobiercą modelu Dino, ale w 2008 roku na rynek wprowadzone zostało Ferrari California.

Ferrari 599 – wersje specjalne


Wydawać by się mogło, że modelem 599 GTB Fiorano, Ferrari sięga szczytu swoich możliwości. Świat motoryzacji nie stoi jednak w miejscu, stąd konieczność ciągłego poprawiania tego, co mogłoby uchodzić za doskonałość. Co najciekawsze, nawet w przypadku Ferrari zmiany nie zawsze podyktowane są jedynie potrzebą poprawy osiągów.

Ferrari 599 GTB Fiorano


Są tacy, którzy twierdzą że prawdziwe Ferrari musi mieć silnik V12, klasyczny układ napędowy i dwuosobowe wnętrze. Właśnie dla nich skonstruowano model 599 GTB Fiorano.

REKLAMA