Jak działa system VTEC w samochodach Honda? Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest V-tec?
System VTEC (z ang. Variable Valve Timing and Lift Electronic Control System) to rozwiązanie stosowane wyłącznie w samochodach marki Honda. Inne marki również wykorzystują zmienne fazy rozrządu w celu jak najlepszego wykorzystania pojemności skokowej jednostki napędowej, lecz ich konstrukcje różnią się.
REKLAMA
Zobacz również: Wymiana łożysk w tylnych kołach Hondy Civic
Firma Honda była pionierem tego systemu, pierwszy samochód tej marki z jednostką napędową wyposażoną w system VTEC był już w sprzedaży, podczas gdy inne firmy jeszcze pracowały nad swoimi rozwiązaniami. W samochodach Honda system ten jest wykorzystywany w dwóch celach – aby zwiększyć moc silnika lub poprawić ekonomikę zużycia paliwa.
Jak działa system V-tec?
REKLAMA
System V-tec to zmienna faza rozrządu. Dzięki jego pracy zawory silnika otwierają się bardziej lub mniej, w zależności od obciążenia. Oznacza to, że kiedy dodajemy dużo gazu, system ten uaktywnia się i umożliwia zassanie do cylindrów większej ilości powietrza, przez co silnik może spalić więcej benzyny, a więc jego moc wzrasta.
Jest to możliwe dzięki umieszczonym na wałku rozrządu krzywkach o różnym rozmiarze. Wałek kręcąc się obraca krzywkami, które z kolei naciskają na popychacze, a te otwierają zawory. W silniku z systemem V-tec, dla jednego cylindra pracują 3 krzywki – dwie małe i jedna duża, umieszczona pomiędzy nimi. Gdy silnik nie jest obciążony, działają dwie małe krzywki, które powodują mały skok popychaczy zaworowych, a więc umożliwiają zassanie określonej ilości powietrza do cylindra.
Zobacz również: Honda Civic LSi: wymiana pierścienia uszczelniającego aparat zapłonowy
Jeśli jednak obciążymy silnik, zacznie pracować trzecia, duża krzywka, która naciskając na trzeci popychacz, połączony z dwoma pozostałymi spowoduje większy ich skok, a tym samym zawory otworzą się bardziej. Dzięki temu do cylindra zostanie zassana większa ilość powietrza, a więc silnik będzie mógł spalić więcej benzyny, produkując tym samym większą moc.
REKLAMA
REKLAMA