REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Saab 900 II generacji

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jest to doskonała propozycja dla entuzjastów i pasjonatów motoryzacji, a w szczególności samochodów, kultowej już marki Saab. Przybliżamy Państwu II generację modelu 900.

Premiera nowej wersji Saaba 900 miała miejsce w 1993 roku i był to pięciodrzwiowy hatchback. Samochody te były dostępne z silnikami o pojemności 2l (130KM i 185KM z turbodoładowaniem), wolnossącym silnikiem o pojemności 2,3l (150KM) oraz widlastym, 2,5l motorem o mocy 170KM. W styczniu 1994 roku pojawiła się wersja trzydrzwiowa oraz kabriolet. 1995 rok przyniósł zmiany, Saab otrzymał dwa wałki wyrównoważające w turbodoładowanym, 2l silniku.W roku 1998 wprowadzono na rynek następcę modelu 900, czyli Saaba 9-3 i tym samym zakończono produkcję „dziewięćsetki”.

REKLAMA

Zobacz również: Nowa Kia Picanto

Czym nowy Saab różnił się od starego?

REKLAMA

Wygląd Saaba 900 II generacji zachowuje oryginalność i nietuzinkowość modeli 900. Dokonano w nim jednak pewnych zmian, dyktowanych przez koncern General motors, który przejął markę Saab w 1993 roku. Model ten był już przygotowany w roku 1991, ale brak funduszy pozwolił na jego produkcję dopiero po przejęciu marki przez nową firmę. Saaba 900 zmodyfikowano. Nowy model budowany był na płycie podłogowej Opla Vectra (a tym samym też Opla Calibry, była to ta sama płyta). Montowano w nim zarówno czterocylindrowe jak i sześciocylindrowe jednostki napędowe, doładowane wysokim ciśnieniem (system Saab Trionic 5).

Rozwiązanie to było nagrodzone za innowacyjność, musimy jednak wiedzieć, że silniki czterocylindrowe projektowane były przez firmę Saab, natomiast sześciocylindrowe pochodziły od Opla. Jest to zupełnie inny silnik, napędzany paskiem rozrządu, a nie łańcuchem, stosowanym w czterocylindrowych jednostkach Saaba. Jego rozrząd jest kolizyjny, a więc wymiana paska jest niezbędna średnio raz na 60 tysięcy przejechanych km. W Saabie 900 I generacji silniki były montowane wzdłużnie, a nowy Saab miał już silnik położony poprzecznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kia Sportage i Optima wyróżnione za design

Czy warto?

Większość statystyk prowadzona jest wspólnie dla modelu 900 II generacji i dla modelu 9-3, także trudno wyrokować o jego awaryjności. Właściciele jednak nie uskarżają się na ten model. Awarii ulegają raczej detale i poważne usterki zdarzają się rzadko. Z historii odnowionej „dziewięćsetki” wynika, że błędy konstrukcyjne, takie jak wadliwe ramy przednich foteli, niedopracowana kolumna kierownicza czy wadliwe pasy bezpieczeństwa były sukcesywnie usuwane. Z pewnością model ten może być synonimem szwedzkiej dokładności i jest bezpieczny, a zarazem bardzo elegancki i komfortowy. Na pewno dostarczy wielu wspaniałych wrażeń swojemu właścicielowi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 7 grudnia możesz bezpłatnie sprawdzić światła w swoim samochodzie. Źle ustawione światła to wysoki mandat

Do 7 grudnia w ramach akcji  "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo" na wybranych stacjach kontroli pojazdów będzie można sprawdzić bezpłatnie stan i ustawienie świateł. Nieprawidłowe oświetlenie może być przyczyną wypadku. 

Jaki jest ulubiony samochód Polaków?

Jakie samochody najczęściej wybierają Polacy? Eksperci z rankomat.pl przeanalizowali marki i modele, które najczęściej można spotkać na polskich drogach. A ile lat mają samochody, którymi jeżdżą Polacy? 

Wyłudził odszkodowania z 40 kolizji, teraz może trafić do więzienia

34-latek z powiatu raciborskiego, który wyłudzał odszkodowania z towarzystw ubezpieczeniowych usłyszał 26 zarzutów. Miał związek z 40 zdarzeniami drogowymi. Teraz grozi mu więzienie. 

Od 1 listopada 2024 r. nowa lista płatnych dróg w Polsce. Długość nowych, płatnych odcinków wynosi ok. 1,6 tys. km. Rada Ministrów za

Od 1 listopada 2024 r. nowa lista płatnych dróg w Polsce. Długość nowych, płatnych odcinków wynosi ok. 1,6 tys. km. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji rozporządzenia rozszerzający sieć dróg płatnych.

REKLAMA

Mi: Ułatwienia dla firm wykonujących transport drogowy

Mi: Ułatwienia dla firm wykonujących transport drogowy. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Chodzi o wprowadzenie zmian dotyczących wynajmowania samochodów w celu przewozu drogowego rzeczy.

18-latka jechała pijana pod prąd. W bagażniku wiozła pasażera

Do niecodziennego zatrzymania doszło w Szczecinie. 18-latka pod wpływem alkoholu jechała pod prąd, wioząc pięcioro pasażerów, w tym jednego w bagażniku. 

Jechał pijany i bez prawa jazdy, a policjantom chciał dać łapówkę

53-latek wsiadł pijany za kierownicę, po zatrzymaniu przez policjanta po służbie okazało się, że miał zatrzymane prawo jazdy. Ponadto chciał policjantom wręczyć łapówkę. 

KGP: 88 828 interwencji, 401 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 88 828 interwencji.

REKLAMA

Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

REKLAMA