REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odczytywanie kodów błędów – Nissan Micra K11

Łukasz Krasowski
Odczytywanie kodów błędów – Nissan Micra K11 fot. Newspress
Odczytywanie kodów błędów – Nissan Micra K11 fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Komputer Nissana Micry K11 zapamiętuje kody błędów, które zarejestrował sterownik silnika. Wspomniane kody błędów w Micrze K11 można w łatwy sposób odczytać, bez użycia diagnoskopu.

Procedura sprawdzania zawartości pamięci błędów w Nissanie Micra K11 dzieli się na dwa etapy. W pierwszym z nich należy skontrolować prawidłowe działanie diody LED, która posłuży później do wyświetlania kodów błędów. Dioda znajduje się na obudowie sterownika ECU, który z kolei umieszczony został w konsoli środkowej. Do całości dotrzemy po zdemontowaniu prawej pokrywy konsoli Micry. Następnie należy przekręcić kluczyk w stacyjce na pozycję „zapłon”, na co dioda powinna zareagować zaświeceniem. 

REKLAMA

Zobacz również: Jak serwisować auto?

REKLAMA

Jeżeli tak się na stanie należy sprawdzić samą kontrolkę. Jeżeli okaże się sprawna, przyczyna problemu najprawdopodobniej leży w obwodzie sterującym układu diagnostycznego i bez jego naprawy odczytanie kodów błędów Nissana Micry K11 będzie niemożliwe.

Jeżeli kontrolka jednokrotnie się zapaliła, uruchamiamy silnik i obserwujemy jej reakcję. Jeżeli nadal świeci, oznacza to, że w pamięci sterownika zapisano błędy, a jeżeli zgaśnie to żadnych anomalii nie zarejestrowano i procedura kontrolna może zostać zakończona.

W drugim etapie przystępujemy do czynności odczytywania kodów błędów. W tym celu należy przekręcić kluczyk na pozycję „zapłon” i za pomocą przewodu zabezpieczonego bezpiecznikiem, połączyć dwa piny złącza diagnostycznego. Są to pierwszy i drugi pin od lewej w dolnym rzędzie. Po odczekaniu co najmniej dwóch sekund przewód odłączamy, a kody błędów będą wówczas wyświetlane za pomocą diody. Czasy jej zapalenia mogą trwać 0,6 lub 0,3 co oznacza kolejno ilość dziesiątek i jedności kodu, a między rozbłyskami diody występują przerwy o długości 0,9 (między dziesiątkami, a jednościami) lub 2,1 sekundy pomiędzy kolejnymi kodami błędów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kod 33 będzie zatem wyświetlany jako trzy mignięcia diody po 0,6 sekundy, po czym następuje 0,9 sekundy przerwy i dioda miga trzy razy po 0,3 sekundy. Po wyświetleniu całego kodu przerwa trwa 2,1 sekundy.

Po odczytaniu kodów błędów Nissana Micry K11 można je skasować ponownie podłączając zabezpieczony przewód na co najmniej dwie sekundy. Przykładowe kody błędów Nissana Micry K11 (wraz z ich przyczyną): 11 (czujnik położenia wału korbowego), 12 (przepływomierz powietrza), 13 (czujnik temperatury płynu chłodzącego), 21 (zapłon) oraz 43 (przepustnica). Kod 28 należy zignorować.

Zobacz również: Jakie zadania ma sonda lambda?

Aby skontrolować działanie sondy lambda należy połączyć piny złącza diagnostycznego w sposób identyczny jak powyżej, a następnie uruchomić silnik i utrzymywać jego obroty na poziomie 2000 obr/min przez około dwie minuty. Po upływie tego czasu kontrolka na sterowniku powinna co dziesięć sekund zaświecić się (bogata mieszanka) i zgasnąć (uboga mieszanka) przynajmniej pięć razy. Jeżeli kontrolka będzie świecić ciągle lub wcale się nie zapali, oznacza to przerwę w obwodzie sondy lambda.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA