REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ciekawostki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

Zabierają auta pijanym na potęgę. Nowe przepisy działają. Tylko czy tak właściwie jest się z czego cieszyć?

Policjanci każdego dnia odbierają pijanym kierowcom średnio prawie 19 samochodów. Kara jest zatem surowa, a nowe przepisy naprawdę działają. Tylko czy tak właściwie jest się z czego cieszyć? Przecież nie chodzi o stworzenie polskiego komisu aut. Cel przepisów miał być inny.

REKLAMA

Blisko 1,2 tys. pijanych kierowców zatrzymanych w Wielkanoc. Konfiskata aut jednak nie odstrasza...

Niespełna trzy tygodnie temu w Polsce pojawiły się przepisy pozwalające na konfiskowanie aut pijanym. I Wielkanoc stała się papierkiem lakmusowym pokazującym ich prewencyjną skuteczność. A ta jest praktycznie... zerowa. Pijanych na drogach w 2024 r. było prawie tyle samo, co w 2023 r.

Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Powód? Tym są zachowania kierowców

Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Czasami jednak nie mają innego wyjścia... Dobra informacja mimo wszystko jest taka, że jazda rowerem w Polsce staje się coraz bezpieczniejsza. Tak przynajmniej twierdzą statystyki.

Niemiec płakał jak... mu kradli rower. Policjanci z lubuskiego odzyskali rowery warte 40 tys. zł

Policjanci z Witnicy zatrzymali 34-latka, który miał w piwnicy 9 rowerów. I każdy z nich był kradziony. Co ciekawe, jednoślady nie były tanimi starociami. Jeden z nich został wyceniony na 17 tys. zł.

Widzisz samochód z kamerą na dachu? Nie ciśnij na hamulec. Auto robi zdjęcia, ale mandatów nie wystawia. Ono widzi tylko dziwne rzeczy

Samochód z kamerą na dachu budzi jedno skojarzenie. Pojawienie się tzw. bomb i wysoki mandat. W tym jednak przypadku kary kierowca nie dostanie. Bo choć to auto rzeczywiście kamerę ma, ta skupia się na czymś innym. I nieco inaczej widzi świat. Co to za samochód?

Nie da się skonfiskować auta, które ma współwłaściciela. Dyskwalifikująca jest także wspólnota majątkowa. A to nie koniec wyłączeń w nowych przepisach

Miały być proste przepisy, które zniechęcą pijanych do prowadzenia aut. Otrzymaliśmy natomiast lapsus prawny, w którym każdego dnia odkrywamy kolejne luki. Przykład? Konfiskata nie będzie możliwa w przypadku auta z więcej niż jednym właścicielem. Wspólnota majątkowa też wyklucza działanie nowych przepisów.

Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

Czy za narkotyki też można stracić samochód od 14 marca 2024 r.?

Za prowadzenie po alkoholu kierowca może stracić samochód lub zapłacić wysoką nawiązkę. Co jednak z prowadzeniem pod wpływem środka odurzającego? Czy w tym przypadku również działają przepisy kodeksu karnego dotyczące przepadku pojazdu lub jego równowartości?

Mamy 14 marca 2024 r. Dziś rusza konfiskata samochodów pijanych kierowców. Kiedy można stracić auto?

Przepisy obowiązujące od dziś są bezlitosne. Pijany kierowca może stracić swój samochód. Ten przejdzie na rzecz Skarbu Państwa i zostanie zlicytowany. Kiedy konkretnie kierujący pożegna się z autem lub zapłaci 100 tys. zł nawiązki?

Czy konfiskata aut pijanym kierowcom będzie skuteczna? Rewolucja w przepisach od 14 marca

14 marca 2024 r. w życie wejdą przepisy pozwalające na konfiskatę samochodu pijanego kierowcy. Czy to dobry kierunek zmian? Na ile skuteczne będą przepisy? I co sądzą o nich Polacy?

Rewolucyjne przepisy drogowe w 2024 r. Kierowcy będą musieli nawet... dziwnie otwierać drzwi

Unia Europejska chce, aby kierowca na egzaminie otwierał drzwi w aucie za pomocą chwytu holenderskiego. Skąd wziął się ten absurdalny pomysł? Co tak naprawdę daje dziwne otwieranie drzwi? I jakie jeszcze zmiany w przepisach szykuje UE?

Nowy bat na pijanych kierowców od 14 marca. Zaczną tracić samochody. Jak zadziałają nowe przepisy?

14 marca 2024 r. w życie wejdą nowe przepisy. W ich ramach pijany kierowca dostanie wyrok, grzywnę, a do tego straci prawo jazdy i... samochód. Tak, sądy będą mogły decydować o przepadku pojazdu. Czy to skuteczny bat?

Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe? Pytanie absurdalne. Odpowiedź jeszcze bardziej!

Pojęcie danych osobowych stanowi gorący kartofel prawny. Bo jest mało precyzyjne i wymaga interpretacji. Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe? Na ten temat wypowiedziało się TSUE. Część rynku motoryzacyjnego nie będzie zadowolona z odpowiedzi.

Zakaz jazdy samochodem zarejestrowanym w Rosji po Łotwie. Pierwszy kraj z nową restrykcją

W związku z solidarnością z Ukrainą Łotwa wprowadza zakaz jazdy samochodem zarejestrowanym w Rosji po swoich drogach. Pojazdy w skrajnym przypadku mogą być skonfiskowane i przekazane Ukrainie.

Auto odebrane pijanemu kierowcy będzie sprzedane za grosze lub trafi na złom. Takie są przepisy i realia

Za dwa miesiące wystartują nowe przepisy, które pozwolą na konfiskatę samochodu pijanego kierowcy. Co jednak stanie się z takim pojazdem? Procedura pokazuje jasno, że albo będzie sprzedane za ułamek swojej wartości, albo trafi na złom. Milionowe zyski to mrzonka.

Informacja drogowa. 19 i trzy jedynki. Ten numer może się kierowcom przydać

19 111. Czy każdy kierowca zna ten numer telefonu? A powinien. Bo te pięć cyfr daje dostęp do informacji drogowej dostarczanej przez GDDKiA. Jakie konkretnie informacje można uzyskać pod całodobowym numerem?

Budowa dróg zimą. Czemu budowy na drogach krajowych zamierają?

Zimą drogowcy znikają z placu budowy. Czemu jest tak, że dróg krajowych nie realizuje się w czasie mrozów? To nawet nie kwestia wyboru wykonawcy. To raczej sprawa odgórnie przyjętych wymogów technicznych.

Uchwała o SCT w Krakowie unieważniona przez sąd. Co dalej ze strefą czystego transportu?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podjął decyzję mówiącą o unieważnieniu uchwały Rady Miasta Krakowa dotyczącej utworzenia strefy czystego transportu. Czy to oznacza koniec SCT w Krakowie?

Wyjazd dzieci na ferie zimowe 2024 i policyjne kontrole autobusów. Czy da się sprawdzić autokar samodzielnie?

Ferie 2024 za pasem. Szykują się do nich nie tylko dzieci, ale i... policja. Funkcjonariusze rozpoczynają akcje kontrolowania autobusów. Gdzie policja będzie kontrolować pojazdy? I o czym pamiętać proszą o pomoc funkcjonariuszy?

Zakaz ruchu dla ciężarówek w Sylwestra i Nowy Rok. Zasady 31 grudnia 2023 r. i 1 stycznia 2024 r.

Czy w ostatnim dniu starego roku i pierwszym nowego obowiązują zakazy ruchu dla ciężarówek? W Nowy Rok tak. Sylwester został jednak potraktowany przez ustawodawcę po macoszemu. Jest nawet wyłączony spod działania wyjątku!

Zakaz ruchu dla ciężarówek w święta Bożego Narodzenia 2023 r. Zasady obowiązujące 24, 25 i 26 grudnia

Przepisy określają wyraźne zasady zakazu ruchu dla ciężarówek w Boże Narodzenie 2023 r. Wskazują na typy pojazdów, a nawet precyzyjnie określają godziny ograniczeń czy mandaty. Kluczowe pytanie jednak brzmi: czy zakazem ruchu dla ciężarówek jest też objęta Wigilia?

Jakim samochodem nie wjedziesz do SCT w Warszawie od 1 lipca 2024 r.? Konkretna lista, a na niej ulubieńcy Polaków

W strefie czystego transportu w Warszawie nie ma miejsca dla ulubieńców Polaków. Nie wjedzie do niej ani Passat B5, ani Golf IV. A to dopiero początek zestawienia. Oto długa lista modeli, które 1 lipca 2024 r. dostaną "bana" na centrum Warszawy.

Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

Oszustwo "na wypadek drogowy". Jak nie stracić oszczędności życia?

Oszustwo "na wypadek drogowy" bezpośrednio nie dotyczy kierowców. To jednak groźny casus, o którym warto głośno mówić w każdym typie mediów. Tym bardziej że mechanizm jest jeden. Bazuje na niewiedzy i naiwności. A skutkiem zawsze jest utrata oszczędności.

Strefa czystego transportu we Wrocławiu. Kiedy powstanie? Jakie restrykcje zakłada?

Strefa czystego transportu we Wrocławiu będzie kolejną SCT na mapie Polski. Jakie restrykcje mogą w niej obowiązywać? Kiedy dokładnie powstanie? I jakiego obszaru będzie dotyczyć? Opowiemy o tym w tym materiale.

Narkotesty policji fałszują wyniki? Nawet 80 proc. badań może być błędnych

Narkotesty policji mogą fałszować wyniki. Błędnie stwierdzają obecność narkotyków w organizmie kierowcy. I skala zjawiska jest potężna. Może dotyczyć nawet 80 proc. badań prowadzonych przy użyciu narkotestów.

Ponad 99 proc. kierowców w Polsce jeździ przepisowo. Przynajmniej w tym jednym punkcie...

Ponad 99 proc. kierowców w Polsce jeździ przepisowo. Jesteście zaskoczeni? No to może warto dodać, że tak wysokie statystyki dotyczą tylko jednego punktu na mapie drogowej kraju. Punktem tym jest tunel na drodze ekspresowej S7 pod Luboniem Małym na Zakopiance.

Strefa czystego transportu w Warszawie będzie dwa razy większa. A to nie koniec nowości

Wszystko wskazuje na to, że strefa czystego transportu w Warszawie ostatecznie okaże się dwa razy większa, niż pierwotnie zakładano. Taka decyzja stanowi wynik konsultacji społecznych. W nowym projekcie przewidziane są też ulgi dla seniorów.

Zakaz ruchu dla ciężarówek 11 listopada 2023 r. Zasady, godziny, przepisy

11 listopada, czyli Święto Niepodległości, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tylko czy fakt ten dotyczy także kierujących ciężarówkami? Częściowo tak. W tym materiale przypomnimy zasady zakazu ruchu dla ciężarówek.

Strefa czystego transportu bez naklejki. Co to właściwie oznacza?

Naklejki znikną ze stref czystego transportu w Polsce? Nie do końca i nie zawsze. Pojawił się jednak system alternatywny. Ten będzie dokładniejszy i przede wszystkim wygodniejszy dla kierowców.

Miał trzy sądowe zakazy prowadzenia i... jechał koparką. Zatrzymała go policja

Kierujący koparko-ładowarką jest prawdziwym rekordzistą. Podczas kontroli dokumentów okazało się, że ma trzy sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Może za ten czyn trafić nawet na 5 lat do więzienia. A to nie koniec ciekawostek od dolnośląskich policjantów.

Obowiązek używania odblasków przez pieszych w 2023 r. Policja przypomina

Pieszy bez odblasku idący w nocy poza miastem wzdłuż drogi staje się praktycznie niewidoczny dla kierowców. To tworzy realne zagrożenie dla jego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa ruchu drogowego. I może oznaczać też mandat dla pieszego. Bo odblask to nie możliwość, a obowiązek.

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli? Odpowiedź może zaskoczyć

Widok oznakowanego radiowozu ITD przy drodze sprawia, że kierowcy samochodów osobowych czują się zrelaksowani. Krokodyle zatrzymują przecież tylko ciężarówki i autobusy. To jednak błąd. I to poważny oraz często kosztowny!

Kamera na mundurze policjanta a kontrola drogowa. To musisz wiedzieć

Dziś policjant zaczynający kontrolę drogową, spokojnie może powiedzieć "kamera, akcja!". Kamera na mundurze policjanta staje się standardem. Jednak czy nagrywanie kontrolowanego jest legalne oraz co dzieje się z takim filmikiem? Oto zasady użycia kamery nasobnej przez policjantów.

Jak być kulturalnym kierowcą? 6 kluczowych zasad do zapamiętania

Znajomość przepisów jest ważna. Kluczowa jest jednak również znajomość drogowej etykiety i umiejętność jej miarkowania w zależności od sytuacji. Jak być kulturalnym kierowcą? Oto 6 kluczowych zasad.

Gdzie policja nie może zatrzymywać?

Radiowóz zaparkowany w krzakach i policjant z suszarką w dłoni. Przez kilka lat taki scenariusz nie był w Polsce legalny. Już jednak jest. Policjanci mogą stać w krzakach, na przystankach, a nawet za rogiem budynku. Co jeszcze warto wiedzieć o kontroli drogowej i uprawnieniach funkcjonariuszy?

Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

REKLAMA