REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchwała o SCT w Krakowie unieważniona przez sąd. Co dalej ze strefą czystego transportu?

Uchwała o SCT w Krakowie unieważniona przez sąd, sct kraków, strefa czystego transportu kraków, wyrok wsa unieważnia uchwałę o SCT w Krakowie
Uchwała o SCT w Krakowie unieważniona przez sąd. Co dalej ze strefą czystego transportu?

REKLAMA

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podjął decyzję mówiącą o unieważnieniu uchwały Rady Miasta Krakowa dotyczącej utworzenia strefy czystego transportu. Czy to oznacza koniec SCT w Krakowie?

W listopadzie 2022 r. radni miasta Krakowa przyjęli uchwałę mówiącą o utworzeniu 1 lipca 2024 r. w całych granicach administracyjnych Krakowa strefy czystego transportu. To miało być pierwsze SCT w Polsce. Plany od początku nie podobały się jednak mieszkańcom. Uchwała została zatem zaskarżona do WSA.

REKLAMA

WSA unieważnił uchwałę o utworzeniu SCT w Krakowie

REKLAMA

Wniosek zaskarżający decyzję krakowskich radnych złożył wojewoda małopolski i dwie osoby prywatne. I teraz został on rozpatrzony. O ile część złożoną przez osoby prywatne skład orzekający odrzucił, o tyle uwzględnił skargę wojewody. Skutek? WSA unieważnił uchwałę mówiącą o utworzeniu SCT w Krakowie.

Jak swój wniosek argumentował wojewoda małopolski? Zakwestionował on zgodność zapisów miejskiej uchwały z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Poza tym wskazał, iż Rada Miasta Krakowa nie określiła w sposób wystarczający granic obszaru SCT oraz nie zawarła regulacji dotyczących sposobu organizacji ruchu w tej strefie. A dodatkowo strefa czystego transportu stanowi zbyt daleko idącą ingerencję w sferę konstytucyjnych praw i wolności obywatela oraz narusza zasadę równości wobec prawa i własności.

Czemu WSA unieważnił uchwałę o SCT w Krakowie?

Powodem stwierdzenia nieważności uchwały ustanawiającej krakowską strefę czystego transportu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie były przede wszystkim błędy formalne w treści uchwały. Ogłaszając wyrok sąd w żaden sposób nie podważył zasadności wprowadzenia SCT w Krakowie.

Wyrok nie oznacza, że strefa czystego transportu w ogóle nie powinna powstać, a jedynie to, że zdaniem sądu została przyjęta z błędami. W naszej opinii ewentualne drobne uchybienia nie powinny dyskwalifikować SCT w całości. Strefa to wielka szansa na poprawę jakości powietrza w Krakowie. Po skutecznej walce z piecami-kopciuchami przyszła pora na wyeliminowanie ich motoryzacyjnych odpowiedników – skomentował Miłosz Jakubowski, radca prawny Fundacji Frank Bold.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co dalej ze strefą czystego transportu w Krakowie?

Jedno w tej sytuacji jest pewne. Uchwała dotycząca utworzenia strefy czystego transportu w Krakowie po wyroku WSA przestała obowiązywać. A to oznacza, że 1 lipca 2024 r. prawdopodobnie nie powstanie SCT w stolicy Małopolski. Co z wyrokiem zrobią władze Krakowa? W tym momencie mają tak naprawdę trzy wyjścia. Mogą przyjąć wyrok i zrezygnować z planów tworzenia strefy czystego transportu, przygotować nową uchwałę o SCT, ewentualnie odwołać się od wyroku WSA ze skargą kasacyjną do NSA (Naczelny Sąd Administracyjny).

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

REKLAMA

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA