REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

oprac. Kuba Brzeziński
Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu, diesel w strefie czystego transportu, diesel w SCT
Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

Era silników diesla w Europie się kończy. Już w przyszłym roku produkcję jednostek wysokoprężnych zakończy np. Volvo. A szwedzka firma dopiero otwiera długą listę. Nie da się już kupić Hyundaia, Suzuki, Hondy, Subaru, Jeepa czy Porsche z silnikiem diesla. Czy to oznacza, że diesle niedługo dostaną bana np. w strefach czystego transportu, które zaczną się pojawiać w Polsce w 2024 r.? Nie do końca. Zależy jakie diesle.

REKLAMA

Czy strefy czystego transportu zabiją diesle?

REKLAMA

Kierowcy jeżdżący samochodami z silnikami wysokoprężnymi przeżyli ostatnio przebudzenie. A to za sprawą prezentacji zasad funkcjonowania strefy czystego transportu w Warszawie od 1 lipca 2024 r. Ich wprowadzenie oznacza, że do stolicy nie będzie się dało wjechać benzyniakiem wyprodukowanym przed 1997 rokiem oraz dieslem wyprodukowanym przed 2006 rokiem. Z czasem zasady będą się zaostrzać. Całe szczęście nie na tyle, żeby z ruchu ulicznego wypchnąć wszystkie motory wysokoprężne.

Zgodnie z projektem stołecznej SCT, produkowane obecnie diesle, spełniające normę Euro 6d, od 2032 roku będą jedynymi (nie licząc podmiotowych wyłączeń) autami z silnikiem wysokoprężnym, dopuszczonymi do ruchu w strefie, czyli de facto niemal w całej Warszawie. Co będzie dalej? To ciężko przewidzieć. Pewne jest jednak to, że obecne diesle z nowymi normami emisji wjadą do centrów miast co najmniej przez 11 lat (11, bo kolejna aktualizacja wymogów może nastąpić w 2034 r.).

Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu?

Najtańszym autem w zestawieniu jest furgon Fiat Fiorino, którego cena katalogowa w wytypowanej wersji silnikowej wynosi ok. 85 tys. zł brutto. Poza tym w zestawieniu diesli, które nie muszą się martwić o los w SCT, pojawia się także Dacia Duster, Opel Astra oraz Volkswagen Golf.

jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu, diesel w strefie czystego transportu, wjazd dieslem do strefy czystego transportu

jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu, diesel w strefie czystego transportu, wjazd dieslem do strefy czystego transportu

Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

Carsmile

Czy diesle będą tanieć na rynku wtórnym?

Na koniec pozostaje jeszcze pytanie. Co z rynkowego punktu widzenia stanie się z dieslami? Konkretnej odpowiedzi jednak brakuje. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się bowiem ludowe powiedzenie "na dwoje babka wróżyła".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Trzeba się liczyć z faktem, że ceny tych pojazdów będą podlegać różnym wahaniom. Z jednej strony będzie bowiem malał popyt na diesle w dużych miastach, ale z drugiej strony będą się one stawały towarem coraz bardziej deficytowym na rynku. Dodatkowo będzie rósł eksport tego typu pojazdów z Polski do krajów o mniej restrykcyjnych regulacjach – ocenia Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Diesle wbrew pozorom wcale nie muszą zatem tanieć. Szczególnie w sytuacji, w której zainteresują się nimi eksporterzy. Tym bardziej nie diesle, które nadal będą mogły legalnie pojawiać się w SCT. I tych będzie całkiem sporo. Udział silnika wysokoprężnego w rejestracjach nowych samochodów osobowych w Polsce utrzymuje się na poziomie kilkunastu procent. Według danych IBRM Samar, pojazdy z silnikiem wysokoprężnym stanowiły 14 proc. wszystkich rejestracji w pierwszych 10 miesiącach 2023 r., ale były w tym roku okresy gdy udział ten przekraczał 15 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA