REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Blisko 1,2 tys. pijanych kierowców zatrzymanych w Wielkanoc. Konfiskata aut jednak nie odstrasza...

Blisko 1,2 tys. pijanych kierowców zatrzymanych w Wielkanoc. Konfiskata aut jednak nie odstrasza...
Blisko 1,2 tys. pijanych kierowców zatrzymanych w Wielkanoc. Konfiskata aut jednak nie odstrasza...
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Niespełna trzy tygodnie temu w Polsce pojawiły się przepisy pozwalające na konfiskowanie aut pijanym. I Wielkanoc stała się papierkiem lakmusowym pokazującym ich prewencyjną skuteczność. A ta jest praktycznie... zerowa. Pijanych na drogach w 2024 r. było prawie tyle samo, co w 2023 r.

14 marca 2024 r. pojawiły się przepisy, które pozwolą na konfiskowanie samochodów pijanych kierowców. I miały się one stać rodzaje straszaka, który zniechęci kierujących do jazdy na podwójnym gazie. Ważnym okresem próby stała się Wielkanoc. Bo to w okresie świątecznym pijanych kierowców na drogach zawsze jest najwięcej.

REKLAMA

Konfiskata samochodów nie przestraszyła kierowców. Nowe kary nie zadziałały

W czasie wielkanocnego weekendu w 2023 r. na polskich drogach zatrzymanych zostało 1,2 tys. kierujących na podwójnym gazie. W 2024 r. wynik był niestety mocno zbliżony. Kontrole drogowe ujawniły 1154 osoby. Dokładnie:

  • 1 kwietnia zatrzymanych zostało 289 nietrzeźwych kierujących,
  • 31 marca zatrzymanych zostało 268 nietrzeźwych kierujących,
  • 30 marca zatrzymanych zostało 317 nietrzeźwych kierujących,
  • 29 marca zatrzymanych zostało 280 nietrzeźwych kierujących.

Powyższe liczby prowadzą tylko do jednego wniosku. Liczba kierujących na podwójnym gazie w zeszłym i tym roku jest praktycznie identyczna. Nowa sankcja nie miała prawdopodobnie żadnego wpływu na marginalny spadek. Kierujący nie przestraszyli się zatem nowych przepisów. Ich prewencyjna rola okazała się zatem praktycznie żadna.

Czemu przepisy o konfiskacie aut pijanym nie działają?

Wizja utraty samochodu, opłacenia grzywny o jego wartości lub nawiązki wynoszącej nawet 100 tys. zł miała się stać skuteczna. Tak mówiły założenia legislatorów stojących za nowymi przepisami. I sankcja rzeczywiście wydaje się surowa. Czemu zatem nie działa? Powodów może być tak naprawdę kilka. I dopiero pierwszym z nich jest fakt, że po alkoholu włącza się "tryb nieśmiertelności". Kierowca nie jest w stanie realnie analizować sytuacji.

Poza tym kluczowe znaczenie mogą mieć jeszcze dwie rzeczy. Mowa konkretnie o tym, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ponownie może działać efekt wczorajszych kierowców. To osoby, które myślały, że po zeszłonocnej imprezie mogą już prowadzić, bo zdążyły wytrzeźwieć. Jednak podczas kontroli okazało się, że nie mogą jeszcze wsiąść za kółko. Zaskakująco wielu kierujących łapie się w tę pułapkę.
  • nowe przepisy budzą kontrowersje. Do tej pory nie ma do nich przepisów wykonawczych. Część kierowców może sądzić zatem, że nie działają. Ale one działają! Na razie auta nie są konfiskowane, ale przekazane "osobom godnym zaufania" do czasu rozstrzygnięcia sądowego. Auto takie musi być utrzymane w należytym stanie i nie może być eksploatowane.

Kiedy pijany kierowca może stracić samochód?

REKLAMA

Przypominajmy zatem aż do znudzenia. Jazda po alkoholu to przede wszystkim tworzenie zagrożenia. Pijany kierowca nie jest w stanie ocenić odległości, sytuacji i zachowań. Może zatem doprowadzić do wypadku i odebrać komuś życie. A odebrane życie to coś, czego nie da się odkupić za żadną grzywnę czy wyrok. Trzeba mieć tego świadomość.

Poza tym nawet jazda po alkoholu bez wypadku się nie opłaca. Bo pijany kierowca traci prawo jazdy, dostaje grzywnę i wyrok więzienia. A teraz może też stracić samochód. W jakich konkretnie przypadkach? To przypominam w materiale, do którego link zamieszczam poniżej. I wizja ta wcale nie jest odległa. Bo w okresie świątecznym ilość kontroli drogowych jest mocno wzmożona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA