Rzucimy jeszcze okiem na oponki. Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł
REKLAMA
REKLAMA
- Na jakie wady opon zwróci uwagę policjant?
- Ile wynosi mandat za opony w 2024 r.?
- Mandat za opony to początek. Kierowca straci też dowód rejestracyjny
- Czy można dostać mandat za opony zimowe wiosną?
Raczej żadnego kierowcy nie trzeba przekonywać o tym, że opony decydują o bezpieczeństwie jazdy. To one w dużej mierze są w stanie utrzymać samochód na założonym przez kierowcę torze jazdy. Dlatego ich kondycja ma duże znaczenie dla wyniku badania technicznego. Choć nie tylko...
REKLAMA
Na jakie wady opon zwróci uwagę policjant?
Opony zostały dokładnie opisane w warunkach technicznych, którym muszą odpowiadać pojazdy poruszające się po polskich drogach. Jakie usterki będą zatem dyskwalifikujące? Te można wskazać, czytając listę zapisaną w par. 11 ust. 7 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Mowa o tym, że:
- opony zamontowane na jednej osi będą miały różną konstrukcję bieżnika,
- wskaźniki opon będą pokazywać graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm,
- opony będą miały widoczne pęknięcia, ewentualnie uszkodzenia naruszające osnowę, a w szczególności takie, które uwidaczniają zatopioną w gumie drutówkę.
Ile wynosi mandat za opony w 2024 r.?
W polskim ustawodawstwie nie ma takiego pojęcia jak mandat za opony. To jednak nie oznacza, że kierowcy się upiecze jeden z powyższych przypadków. Grzywna i tak będzie. Podstawę do jej wystawienia da art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń, który mówi o naruszeniu przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym. Na podstawie tego zapisu na bloczku mandatowym pojawi się kwota wynosząca od 20 do 3000 zł. Sumę uznaniowo wybiera policjant.
Mandat za opony to początek. Kierowca straci też dowód rejestracyjny
W sytuacji, w której opony w samochodzie są granicznie zużyte lub uszkodzone, pojazd nie spełnia warunków technicznych. Policjant nie będzie miał zatem innego wyjścia. Musi odebrać kierującemu dowód rejestracyjny. Dokumentu nie będzie zabierał fizycznie. Jedynie zablokuje go w bazie CEPiK. Jego odblokowanie będzie możliwe po wymianie opon i powtórnym badaniu technicznym.
W skrajnym przypadku policjant może też wycofać pojazd z ruchu. Tak stanie się np. wtedy, gdy z bieżnika wystawać będzie np. drutówka opony.
Czy można dostać mandat za opony zimowe wiosną?
Zbliża się czas sezonowej wymiany ogumienia. Pogoda staje się bowiem coraz bardziej adekwatna do jazdy na oponach letnich. Czy zatem, gdy policjant w czasie kontroli drogowej przyjrzy się oponom i dostrzeże, że w aucie są założone zimówki, może wlepić kierującemu mandat? Taki przypadek nie został przewidziany przez przepisy. Mandatu zatem nie będzie. Kierowca musi się jedynie liczyć z gorszym prowadzeniem, wyższym spalaniem, wyższym poziomem hałasu i szybszym ścieraniem się bieżnika.
- par. 11 ust. 7 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U.2016.2022 t.j.)
- art. 97 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2023.2119 t.j.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.