REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzucimy jeszcze okiem na oponki. Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

mandat za opony
Rzucimy jeszcze okiem na oponki. Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

Raczej żadnego kierowcy nie trzeba przekonywać o tym, że opony decydują o bezpieczeństwie jazdy. To one w dużej mierze są w stanie utrzymać samochód na założonym przez kierowcę torze jazdy. Dlatego ich kondycja ma duże znaczenie dla wyniku badania technicznego. Choć nie tylko...

REKLAMA

Na jakie wady opon zwróci uwagę policjant?

Opony zostały dokładnie opisane w warunkach technicznych, którym muszą odpowiadać pojazdy poruszające się po polskich drogach. Jakie usterki będą zatem dyskwalifikujące? Te można wskazać, czytając listę zapisaną w par. 11 ust. 7 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Mowa o tym, że:

  • opony zamontowane na jednej osi będą miały różną konstrukcję bieżnika,
  • wskaźniki opon będą pokazywać graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm,
  • opony będą miały widoczne pęknięcia, ewentualnie uszkodzenia naruszające osnowę, a w szczególności takie, które uwidaczniają zatopioną w gumie drutówkę.

Ile wynosi mandat za opony w 2024 r.?

W polskim ustawodawstwie nie ma takiego pojęcia jak mandat za opony. To jednak nie oznacza, że kierowcy się upiecze jeden z powyższych przypadków. Grzywna i tak będzie. Podstawę do jej wystawienia da art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń, który mówi o naruszeniu przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym. Na podstawie tego zapisu na bloczku mandatowym pojawi się kwota wynosząca od 20 do 3000 zł. Sumę uznaniowo wybiera policjant.

Mandat za opony to początek. Kierowca straci też dowód rejestracyjny

W sytuacji, w której opony w samochodzie są granicznie zużyte lub uszkodzone, pojazd nie spełnia warunków technicznych. Policjant nie będzie miał zatem innego wyjścia. Musi odebrać kierującemu dowód rejestracyjny. Dokumentu nie będzie zabierał fizycznie. Jedynie zablokuje go w bazie CEPiK. Jego odblokowanie będzie możliwe po wymianie opon i powtórnym badaniu technicznym.

W skrajnym przypadku policjant może też wycofać pojazd z ruchu. Tak stanie się np. wtedy, gdy z bieżnika wystawać będzie np. drutówka opony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można dostać mandat za opony zimowe wiosną?

Zbliża się czas sezonowej wymiany ogumienia. Pogoda staje się bowiem coraz bardziej adekwatna do jazdy na oponach letnich. Czy zatem, gdy policjant w czasie kontroli drogowej przyjrzy się oponom i dostrzeże, że w aucie są założone zimówki, może wlepić kierującemu mandat? Taki przypadek nie został przewidziany przez przepisy. Mandatu zatem nie będzie. Kierowca musi się jedynie liczyć z gorszym prowadzeniem, wyższym spalaniem, wyższym poziomem hałasu i szybszym ścieraniem się bieżnika.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA