REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzucimy jeszcze okiem na oponki. Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

mandat za opony
Rzucimy jeszcze okiem na oponki. Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

Raczej żadnego kierowcy nie trzeba przekonywać o tym, że opony decydują o bezpieczeństwie jazdy. To one w dużej mierze są w stanie utrzymać samochód na założonym przez kierowcę torze jazdy. Dlatego ich kondycja ma duże znaczenie dla wyniku badania technicznego. Choć nie tylko...

REKLAMA

Na jakie wady opon zwróci uwagę policjant?

Opony zostały dokładnie opisane w warunkach technicznych, którym muszą odpowiadać pojazdy poruszające się po polskich drogach. Jakie usterki będą zatem dyskwalifikujące? Te można wskazać, czytając listę zapisaną w par. 11 ust. 7 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Mowa o tym, że:

  • opony zamontowane na jednej osi będą miały różną konstrukcję bieżnika,
  • wskaźniki opon będą pokazywać graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm,
  • opony będą miały widoczne pęknięcia, ewentualnie uszkodzenia naruszające osnowę, a w szczególności takie, które uwidaczniają zatopioną w gumie drutówkę.

Ile wynosi mandat za opony w 2024 r.?

W polskim ustawodawstwie nie ma takiego pojęcia jak mandat za opony. To jednak nie oznacza, że kierowcy się upiecze jeden z powyższych przypadków. Grzywna i tak będzie. Podstawę do jej wystawienia da art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń, który mówi o naruszeniu przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym. Na podstawie tego zapisu na bloczku mandatowym pojawi się kwota wynosząca od 20 do 3000 zł. Sumę uznaniowo wybiera policjant.

Mandat za opony to początek. Kierowca straci też dowód rejestracyjny

W sytuacji, w której opony w samochodzie są granicznie zużyte lub uszkodzone, pojazd nie spełnia warunków technicznych. Policjant nie będzie miał zatem innego wyjścia. Musi odebrać kierującemu dowód rejestracyjny. Dokumentu nie będzie zabierał fizycznie. Jedynie zablokuje go w bazie CEPiK. Jego odblokowanie będzie możliwe po wymianie opon i powtórnym badaniu technicznym.

W skrajnym przypadku policjant może też wycofać pojazd z ruchu. Tak stanie się np. wtedy, gdy z bieżnika wystawać będzie np. drutówka opony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można dostać mandat za opony zimowe wiosną?

Zbliża się czas sezonowej wymiany ogumienia. Pogoda staje się bowiem coraz bardziej adekwatna do jazdy na oponach letnich. Czy zatem, gdy policjant w czasie kontroli drogowej przyjrzy się oponom i dostrzeże, że w aucie są założone zimówki, może wlepić kierującemu mandat? Taki przypadek nie został przewidziany przez przepisy. Mandatu zatem nie będzie. Kierowca musi się jedynie liczyć z gorszym prowadzeniem, wyższym spalaniem, wyższym poziomem hałasu i szybszym ścieraniem się bieżnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Dowiesz się z tego artykułu.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA