REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz ruchu dla ciężarówek w Sylwestra i Nowy Rok. Zasady 31 grudnia 2023 r. i 1 stycznia 2024 r.

zakaz ruchu dla ciężarówek w Sylwestra 2023 r. i Nowy Rok 2024 r., zakaz ruchu dla ciężarówek 31 grudnia 2023 r., zakaz ruchu dla ciężarówek 1 stycznia 2024 r.
Zakaz ruchu dla ciężarówek w Sylwestra 2023 r. i Nowy Rok 2024 r. Zasady 31 grudnia 2023 r. i 1 stycznia 2024 r.
GITD

REKLAMA

REKLAMA

Czy w ostatnim dniu starego roku i pierwszym nowego obowiązują zakazy ruchu dla ciężarówek? W Nowy Rok tak. Sylwester został jednak potraktowany przez ustawodawcę po macoszemu. Jest nawet wyłączony spod działania wyjątku!

Sylwester stanowi okazję do świętowania. Świętowania wśród znajomych lub rodziny. Czy to oznacza, że na drogach nie pojawią się pojazdy ciężarowe? Odpowiedź na to pytanie przynosi rozporządzenie ministra transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach.

REKLAMA

Zakaz ruchu dla ciężarówek: 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

W przypadku wyznaczania dni, w których obowiązuje zakaz ruchu dla ciężarówek, zasady są proste. W głos par. 2 pkt 1 w/w rozporządzenia dotyczą one wyłącznie dni ustawowo wolne od pracy. 1 stycznia 2024 r. takim dniem właśnie będzie. To oznacza mniej więcej tyle, że ciężarówki nie będą mogły pojawić się na drogach publicznych od godziny 8:00 do 22:00.

Jakich pojazdów ciężarowych dotyczy zakaz ruchu w Nowy Rok? W głos par. 1 w/w rozporządzenia odnosi się wyłącznie do pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów.

Zakaz ruchu dla ciężarówek 31 grudnia 2023 r.

Czy zakazem ruchu dla ciężarówek jest objęty Sylwester? Niestety 31 grudnia 2023 r. nie załapie się w kategorię dni ustawowo wolnych od pracy. W efekcie zakaz ruchu dla ciężarówek nie zostanie ustanowiony. A to dopiero połowa złych informacji. Jest bowiem par. 2 pkt 2 w/w rozporządzenia, który mówi o tym, że ograniczenia w ruchu dla pojazdów ciężarowych dotyczą także dnia poprzedzającego dzień wolny od pracy. Ale ta zasada nie działa w przypadku 1 stycznia. Ustawodawca w tym przypadku ją wyłączył. W efekcie ciężarówki 31 grudnia 2023 r. mogą jeździć po drogach publicznych przez całą dobę.

Zakaz ruchu dla ciężarówek 1 stycznia nie dla służb

Zakaz ruchu dla ciężarówek o DMC powyżej 12 ton nie obejmuje pojazdów eksploatowanych przez policję, ITD, straż pożarną, pogotowie, ale także Straż Graniczną, Służby Celno-Skarbowe, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Służby Ochrony Państwa czy jednostki ratownictwa chemicznego oraz jednostki służb ochrony radiologicznej i ochrony przed skażeniami. Na taki pogląd bardzo wyraźnie wskazuje par. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 w/w rozporządzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakich pojazdów nie dotyczy zakaz ruchu dla ciężarówek w Nowy Rok?

Zakaz ruchu dla ciężarówek 1 stycznia 2024 r. nie będzie obowiązywał przez całą dobę. Spod jego działania wyjęte zostaną godziny od 0:00 do 8:00 i od 22:00 do 24:00. Na tym jednak nie koniec. Bo są pewne typy pojazdów, których powyższe przepisy również nie obejmą. Mowa o pojazdach używanych przy:

 • przy budowie dróg i mostów oraz przy ich utrzymaniu,
 • do przewozu żywych zwierząt,
 • dla potrzeb skupu mleka, zbóż lub zwierząt,
 • dla potrzeb bezpośredniego zaopatrzenia statków morskich w paliwo, materiały olejowe, olej smarowy, części zamienne oraz wodę pitną,
 • do przewozu sprzętu transmisyjnego stacji radiowych i telewizyjnych,
 • do przewozu sprzętu dla obsługi imprez masowych, w związku z organizacją tych imprez,
 • do przewozu prasy stanowiącej znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej,
 • do przewozu lekarstw i środków medycznych,
 • do przewozu przesyłek w ramach działalności pocztowej stanowiących znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej,
 • w związku z niezbędnym utrzymaniem ciągłości cyklu produkcyjnego lub świadczenia usług przedsiębiorstwa pracującego w ruchu ciągłym,
 • do przewozu towarów niebezpiecznych w ilościach, dla których wymagane jest oznakowanie pojazdu tablicami ostrzegawczymi barwy pomarańczowej,
 • do przewozu artykułów szybko psujących się i środków spożywczych, określonych w załączniku
 • do rozporządzenia, stanowiących znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej,
 • do przewozu betonu oraz pomp do jego tłoczenia,
 • do przewozu odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych,
 • do przewozu towarów wyładowanych z wagonów na stacji kolejowej, w promieniu 50 km od tej stacji,
 • w transporcie kombinowanym,
 • dla potrzeb bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych,
 • do przewozu węgla, koksu i innych paliw stałych wytwarzanych z węgla oraz drewna opałowego, pelletu i brykietu.

W głos par. 3 ust. 1 pkt 4, 5 i 6 w/w rozporządzenia spod zakazu ruchu dla ciężarówek o DMC powyżej 12 ton wyjęte są także pojazdy wolnobieżne używane do prac rolnych i ciągników rolniczych, pojazdy powracające z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku oraz pojazdy, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy.

Mandat za złamanie zakazu ruchu dla ciężarówek w 1 stycznia 2024 r.

Złamanie zakazu ruchu dla pojazdów ciężarowych w Nowy Rok oznacza wykroczenie. To popełnia jednak nie tylko kierowca, ale również przewoźnik i osoba zarządzająca transportem. Każdy z nich zostanie ukarany mandatem karnym. Grzywna w przypadku:

 • kierowcy wynosi od 200 do 500 zł.
 • przewoźnika wynosi do 2000 zł.
 • zarządzającego transportem wynosi do 1000 zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA