REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa dróg zimą. Czemu budowy na drogach krajowych zamierają?

budowa dróg zimą, przerwa zimowa w budowie dróg zimą
Budowa dróg zimą. Czemu budowy na drogach krajowych zamierają?
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Zimą drogowcy znikają z placu budowy. Czemu jest tak, że dróg krajowych nie realizuje się w czasie mrozów? To nawet nie kwestia wyboru wykonawcy. To raczej sprawa odgórnie przyjętych wymogów technicznych.

Ostatnie lata przebiegły dla polskich kierowców pod znakiem kolejnych rekordów drogowych. Aktualnie pojazdy w naszym kraju mogą korzystać z 5115,6 km dróg ekspresowych i autostrad. Prace nie zwalniają, chociaż... aktualnie mamy zimę. Drogowe budowy świecą zatem pustką. Czemu?

REKLAMA

Czemu zimą nie buduje się dróg w Polsce?

REKLAMA

W czasie zimy realizatorzy schodzą z budów drogowych. Czy to kwestia złej pogody? W pewnym sensie tak. Nie chodzi jednak o przepisy kodeksu pracy, a raczej uwarunkowania związane z technologią budowy. W niskich temperaturach nie da się prowadzić wszystkich prac związanych z realizacją inwestycji. Dla przykładu asfaltu nie da się układać jeśli temperatura podłoża jest mniejsza niż 5 stopni Celsjusza. Kluczowa jest też temperatura otoczenia. Ta w ciągu doby (pomiary są realizowane trzy razy dziennie) nie może być mniejsza niż 0 stopni Celsjusza.

Przerwa zimowa na budowie drogi trwa w Polsce na ogół od 16 grudnia do 15 marca. Termin może być rozszerzony od 1 grudnia do 31 marca. To oczywiście nie oznacza, że w czasie tzw. przerwy zimowej nie wykonuje się żadnych prac. Określone realizacje mogą trwać. Ich listę i warunki określa umowa podpisana przez GDDKiA z wykonawcą.

Czy przerwa zimowa powoduje opóźnienia w budowie dróg?

Bardzo ważne jest to, że przerwa zimowa nie powoduje opóźnienia w budowie. Jest ona wkalkulowana w czas realizacji inwestycji. Po podpisaniu umowy na realizację GDDKiA zawsze podaje czas budowy i dodaje informację, że z czasu liczonego w miesiącach wyłączone są przerwy zimowe w budowie. Te są ujęte w pierwotnym harmonogramie zakończenia prac dostarczonym przez wykonawcę.

Czy budowa dróg może się opóźnić?

REKLAMA

Termin przerwy zimowej jest z góry założony. Może się jednak okazać, że mrozy uderzą przed 16 grudnia lub po 15 marca. Co wtedy? W takim przypadku realizator również będzie musiał przerwać prace. I fakt ten może mieć realny wpływ na termin oddania inwestycji. Opóźnienie w budowie nie musi jednak automatycznie oznaczać kary umownej. Bo wykonawca zadania może złożyć pismo do GDDKiA z prośbą o wydłużenie terminu na realizację. Może nawet dochodzić dodatkowych środków z tytułu przedłużenia się realizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kluczowe jest to, że pismo musi być poparte dokumentami potwierdzającymi stan faktyczny. Tylko w takim przypadku i tylko po sprawdzeniu faktów, generalna dyrekcja może się przychylić do wniosku.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA