REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czarny lód na drodze. Kiedy się pojawia? Jak uniknąć poślizgu?

czarny lód na drodze, czarny lód, gołoledź, gołoledź na drodze
Czarny lód na drodze. Kiedy się pojawia? Jak uniknąć poślizgu?
jwvein
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Czarny lód na drodze to jedno z bardziej zdradliwych zjawisk. Choć asfalt wygląda jedynie na mokry, jest pokryty lodem. Jeden zły ruch kierowcy wystarczy, aby doszło do poślizgu i wypadku. Jak tego uniknąć?

Opady deszczu, występujące naprzemiennie z opadami topniejącego śniegu i połączone z pierwszym uderzeniem przymrozków sprawiają, że realną wizją drogową staje się pojawienie się na jezdni czarnego lodu. Co to za zjawisko? Czemu jest tak nazywane? I czy okazuje się groźne?

REKLAMA

Czym jest czarny lód?

Czarny lód to nic innego, jak zamarznięty wodny filtr na powierzchni jezdni czy chodnika. Cienka warstwa lodu jest de facto gołoledzią. Bywa jednak nazywana czarnym lodem z uwagi na swoją zdradliwość. Na pierwszy rzut oka jezdnia czy chodnik mogą się wydawać czarne, a więc czyste i przyczepne. Takie jednak w rzeczywistości nie są. Choć czarny lód tworzy cienką warstwę, jest niezwykle śliski. Może zatem spotęgować ryzyko poślizgu pojazdu.

Kiedy pojawia się czarny lód?

REKLAMA

Czarny lód pojawia się przede wszystkim w przypadku tzw. temperatur granicznych. To oznacza, że w dzień termometry wskazują lekki plus. W efekcie śnieg topi się lub np. pada deszcz. Po zmroku słupek termometru spada jednak poniżej zera. A wtedy wilgoć zebrana na jezdni zamarza. Tworzy w ten sposób warstwę przejrzystego lodu.

Warunkami idealnymi do tworzenia się czarnego lodu są oczywiście także marznące opady deszczu. Te sprawiają, że samochód osobowy w ciągu np. 15 minut jest w stanie zamienić się w lodową bryłę. Oskrobanie szyb w takim przypadku jest niezwykle trudne. Ba, czasami nawet ciężko dostać się do auta!

Poza tym kierowca powinien zachować ostrożność np. w sytuacji, w której w nocy jedzie w bezpośredniej bliskości zbiornika wodnego, a na zewnątrz panuje minusowa temperatura. Wilgoć parująca ze zbiornika może się bowiem osadzać na jezdni. To samo dotyczy np. jazdy po moście czy wiadukcie. Tu jezdnia jest bowiem dodatkowo ochładzana od spodu. Woda zebrana w takim miejscu szybciej się zetnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak sprawdzić, czy na drodze pojawił się czarny lód?

Kierowca może dostrzec zagrożenie na kilka sposobów. Powinien zwrócić uwagę m.in. na:

  • podejrzanie świecący się asfalt,
  • asfalt, który dobrze odbija światła reflektorów samochodowych lub latarni ulicznych,
  • warunki pogodowe – dużą wilgotność i temperaturę schodzącą poniżej zera,
  • cichszą niż zwykle pracę opon na nawierzchni,
  • brak oporu podczas delikatnych ruchów kierownicą – koła muszą walczyć z dużo mniejszym oporem,
  • zmarzlinę widoczną na przydrożnym płocie, żywopłocie, latarni czy znaku drogowym.

W sytuacji, w której kierowca porusza się droga w nocy, jedzie naprawdę wolno (tak do 15 km/h), a droga jest pusta i szeroka, może podjąć próbę delikatnego hamowania. To ostateczny test. Gdy zaraz po wciśnięciu hamulca samochód wpadnie w delikatny poślizg i włączy się system ABS, pojawienie się czarnego lodu staje się pewnikiem.

Jak powinien się zachować kierowca podczas jazdy po czarnym lodzie?

Podstawą jest zachowanie spokoju. Kierowca powinien pamiętać o wykonaniu kilku czynności:

  • w pierwszej kolejności należy położyć dwie ręce na kierownicy. To sprawi, że kierowca będzie miał większą kontrolę nad torem jazdy auta i szybciej zareaguje na poślizg.
  • należy unikać nagłych ruchów kierownicą czy dynamicznych manewrów. Nagły skręt może sprowokować jedynie poślizg. Masa samochodu, opony zimowe i systemy trakcyjne nie będą miały żadnych szans z cienką warstwą czarnego lodu zabraną na jezdni.
  • warto zredukować prędkość. Ale nie hamowaniem! To też jedynie prowokuje poślizg. Dużo lepszym pomysłem jest po prostu puszczenie pedału gazu i czekanie aż auto wytraci szybkość. Tu może się też przydać ostrożnie wykonane hamowanie silnikiem.
  • należy znacznie zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu. Tak, aby zostawić sobie margines miejsca na wykonanie ewentualnego manewru np. unikającego kolizji.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA