REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
koniec używanych instalacji LPG, koniec z montażem używanych instalacji LPG, nowe przepisy dotyczące LPG w aucie, nowe wymogi dotyczące LPG w aucie
Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

rozwiń >

Nowe przepisy o instalacjach LPG. Kierowcy z nowymi obowiązkami

REKLAMA

Rynek instalacji LPG jest w Polsce ogromny. Jak szacuje GUS, aut przerobionych na zasilanie gazem może być w naszym kraju nawet 3,4 mln. Takiej popularności alternatywnego paliwa trudno się dziwić. Wystarczy jedno spojrzenie na ceny paliw. Nawet te sztucznie obniżone przed wyborami. A skoro skala LPG w autach w Polsce jest tak duża, wszelkie zmiany przepisów w tym zakresie są tak ważne.

REKLAMA

No dobrze, a więc o czym kierowcy powinni wiedzieć? Tym razem nowelizacja jest dokonywana na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 września 2023 r. w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem. Nowe przepisy zmieniają poniekąd zasady użytkowania układów. Nakładają na gazowników, ale też i kierowców dodatkowe wymogi. Kluczowe wymogi, których niespełnienie może narobić kierującemu kłopotów.

Po pierwsze pojawią się nowe wzory wyciągów z dodatkowymi zabezpieczeniami i numerami. Gazownicy muszą uważać na błędne wypełnienie dokumentów, bo w przeciwnym razie właściciel auta będzie miał poważny problem. Po drugie w samochodach po montażu LPG trzeba będzie umieszczać trwale na nadwoziu lub ramie pojazdu oraz w miejscu łatwo dostępnym i widocznym tabliczkę zawierającą numer świadectwa homologacji, ale także m.in. nazwę warsztatu, który zamontował instalację i nazwę instalatora.

Co nowe przepisy oznaczają dla starych instalacji gazowych?

Kierowcy pewnie zastanawiają się nad tym czy obowiązek stosowania nowej tabliczki obejmie także auta, które LPG już posiadają. Odpowiedź w tym przypadku może być jednak i brzmi: NIE. Prawo nie działa wstecz. Nowelizacja nie może zatem obejmować samochodów, które już dziś jeżdżą po drogach z zalegalizowanymi instalacjami LPG.

Warto też pamiętać o tym, że pisząc o używanej instalacji LPG, mam na myśli taką, która została zamontowana w pojeździe po wyciągnięciu jej z innego auta. Nie mówię o takiej, która pierwotnie była zamontowana w danym pojeździe i jest w nim od kilku lat używana.

Nowe przepisy dla starych kierowców nie oznaczają zatem nic. Są po prostu aktualizacją, której w zasadzie nie muszą znać. Dla kierowców, którzy LPG dopiero zamontują, oznacza tak naprawdę jedno. Chodzi o... wyższy koszt montażu LPG. Przygotowanie i założenie takiej tabliczki w samochodzie gazownik będzie musiał bowiem doliczyć do rachunku za usługę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nowe przepisy o LPG wchodzą w życie?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 września 2023 r. w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem weszło w życie 27 września 2023 r. Nowe zasady montażu układów nie pojawią się jednak od razu. Rządzący wyznaczyli okres przejściowy. Ten potrwa aż do 17 maja 2024 r. To tego dnia nowe obowiązki zostaną nałożone przez gazowników instalujących układy zasilania LPG w pojazdach.

Czy nowe przepisy rzeczywiście zabiją używane instalacje LPG?

No i tu powstaje kilka wątpliwości. Przepisy mówiące o konieczności umieszczania w pojeździe tabliczki informacyjnej, mogą być ważnym krokiem w stronę doszczelnienia przepisów dotyczących braku możliwości montażu instalacji LPG z drugiej ręki. Tyle że:

  • w sytuacji, w której tabliczka jest umieszczona na podwoziu pojazdu, a nie elementach instalacji (tylko też niby na których miałaby zostać przyczepiona?), nadal tworzy to pole do kreatywnych interpretacji. Policjanci pewnie będą sprawdzać, czy jest tabliczka. Nikt nie będzie wnikał czy odnosi się do konkretnego pojazdu, konkretnej instalacji i konkretnego warsztatu montującego. "Kreatywni" kierowcy nadal zatem mogą montować używane LPG i płacić warsztatowi za wbicie tabliczki oraz wydanie koniecznych do rejestracji dokumentów.
  • na razie nie zmieniły się przepisy dotyczące przeglądów technicznych. A więc aktualny stan rzeczy jest taki, że tabliczka po prostu musi być. Diagnosta mimo jej obecności podczas przeglądu będzie wymagał okazania papierowej wersji świadectwa homologacji. Może ta sprawa zostanie wyprostowana w terminie późniejszym.

Plakietka LPG w zasadzie nic nie zmienia

REKLAMA

Mając na uwadze powyższe, nie do końca wiadomo, co zmiana może mieć na celu. Tym bardziej że już obecne przepisy wydają się dość szczelne. W końcu kierowca do legalnego użytkowania LPG i braku problemów podczas przeglądu czy kontroli drogowej, musi wbić nowy rodzaj zasilania do dowodu rejestracyjnego. Aby to jednak stało się możliwe, najpierw musi okazać w referacie komunikacji fakturę lub rachunek wystawiony przez warsztat za montaż LPG oraz wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem.

Nowa plakietka nic nie zmienia w tym przypadku i pewnie nie zmieni. Utrudni natomiast życie kierowcy, który po kilku latach eksploatacji LPG postanowi usunąć. Pewnie nie tak łatwo będzie się jej pozbyć... Przeciwdziałanie ukrywaniu śladów, powiecie? Bzdura. Przecież informacja o LPG i tak znajduje się w CEPiK. Na osi czasu pojawi się data zamontowania układu i jego wymontowania. Tu nie ma zatem co ukrywać.

Czy można założyć używaną instalację LPG?

Montaż używanej instalacji LPG w samochodzie jest nielegalny. Polskie przepisy nie przewidują możliwości ponownego zamontowania części, które już były eksploatowane w innym pojeździe. Tyle jednak przepisy. Co z praktyką? W praktyce kierowcy są naprawdę kreatywni. Mają dwa sposoby na obejście przepisów.

  • Bardziej sprytni montują używane LPG, po czym znajdują przyjaznego klientowi gazownika, który wystawia wszystkie konieczne dokumenty. W razie problemów z instalacją gazownik zawsze może powiedzieć, że klient po wyjechaniu z warsztatu dokonał własnoręcznie modyfikacji. Nikt mu nic nie udowodni.
  • Mniej sprytni montują używaną instalację LPG, a następnie ją eksploatują. Nie zgłaszają jej w referacie komunikacji, ale w ten sposób pchają się na widelec...

Niezalegalizowana instalacja LPG sprawia, że samochód nie spełnia warunków technicznych. Nie przejdzie zatem przeglądu lub jego kierowca straci dowód rejestracyjny w czasie kontroli drogowej. A możliwy jest też i mandat sięgający nawet 5000 zł.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA