REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy straż miejska może odpalić samochód z kabli?

czy straż miejska może odpalić samochód z kabli, straż miejska rozruch silnika z kabli
Czy straż miejska może odpalić samochód z kabli?
Straż miejska

REKLAMA

REKLAMA

To popularne zjawisko. Po mroźnej nocy samochód może nie odpalić o poranku. Co w takiej sytuacji? Czy straż miejska może pomóc w rozruchu samochodu z kabli? W wielu miastach tak. Sprawdź, jak wezwać strażników na miejsce i czy usługa jest płatna.

Sytuacja drogowa zimą potrafi być naprawdę trudna. W nocy temperatury mogą spadać nawet do -20 stopni Celsjusza. A w takich warunkach poranny rozruch silnika może być poważnym wyzwaniem. Co ma zrobić kierowca w sytuacji, w której rano odkrywa, że pod wpływem mrozu akumulator nie ma siły, żeby odpalić silnik? Ma szansę poprosić o pomoc ludzi w czarnych mundurach.

REKLAMA

Czy straż miejska może odpalić samochód z kabli?

W sytuacji, w której akumulator w samochodzie odmówi posłuszeństwa, kierowca może zadzwonić na straż miejską z prośbą o pomoc. W sezonie zimowym strażnicy odpalają samochody z kabli. Nie zawsze patrole straży miejskiej dysponują przewodami rozruchowymi. Czasami jednostki są wyposażone w akumulatory rozruchowe z własną baterią.

  • Pod jaki numer zadzwonić na straż miejską? Obowiązuje ogólnopolski numer 986. Dodatkowo funkcjonować mogą też lokalne numery kontaktowe. Numery stacjonarne lub komórkowe.
  • Czy odpalenie samochodu z kabli przez strażników miejskich jest płatne? Nie, to forma pomocy organów publicznych obywatelowi. Rozruch silnika przez strażników miejskich nie jest zatem usługą i nie może być płatny.
  • W jakich miastach straż miejska odpala samochody z kabli? Możliwość taką oferuje straż miejska np. w Pułtusku, Białymstoku, Świętochłowicach, Tychach, Starogardzie Gdańskim, Chojnicach, Bydgoszczy, Opolu, Kielcach, Inowrocławiu, Wołominie, Bielsku-Białej, Jaśle czy Serocku.

Nie w każdej miejscowości straż miejska może odpalić samochód z kabli. Czasami ograniczeniem jest brak właściwego sprzętu. Czasami np. dostępność patrolu. Wszystkie mogą być zajęte interwencją.

czy straż miejska może odpalić samochód z kabli, straż miejska rozruch silnika z kabli

czy straż miejska może odpalić samochód z kabli, straż miejska rozruch silnika z kabli

Czy straż miejska może odpalić samochód z kabli?

Straż miejska

Kto może odpalić samochód z kabli?

Gdy kierowca mieszka w miejscowości, w której straż miejska nie dysponuje sprzętem do odpalania samochodu, możliwości nadal się nie kończą. W razie konieczności awaryjnego rozruchu auta na mrozie może poprosić o pomoc sąsiada, ewentualnie wezwać na miejsce taksówkę. Taksówkarze zimą wożą w aucie przewody rozruchowe lub akumulatory rozruchowe. W efekcie świadczą usługi polegające na odpalaniu pojazdów z kabli. Skorzystanie z pomocy taksówkarza kosztuje na ogół od 20 do 30 zł.

Jak podłączyć kable rozruchowe? Kolejność jest kluczowa

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy podpiąć czerwony przewód do klemy plusowej sprawnego akumulatora. Drugą końcówkę należy podpiąć do plusa wyładowanej baterii. W drugiej kolejności czarny przewód należy podpiąć do klemy minusowej sprawnego akumulatora. Drugą końcówkę podpina się nie do klemy minusowej, a masy. To oznacza specjalny punkt lub po prostu jeden z metalowych elementów karoserii. Po takim podłączeniu przewodów kierowcy powinni odczekać kilka minut. Co ważne, nie wolno zgasić silnika w aucie ze sprawnym akumulatorem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po odpaleniu silnika za pomocą kabli rozruchowych kolejność odłączania przewodów jest odwrotna. Najpierw odpina się minus i czarny przewód, potem plus i przewód czerwony. Należy uważać przede wszystkim na zwarcie minusa z plusem. To może spalić akumulator i instalację elektryczną w pojeździe.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA