Czy straż miejska może odpalić samochód z kabli?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy straż miejska może odpalić samochód z kabli?
- Kto może odpalić samochód z kabli?
- Jak podłączyć kable rozruchowe? Kolejność jest kluczowa
Sytuacja drogowa zimą potrafi być naprawdę trudna. W nocy temperatury mogą spadać nawet do -20 stopni Celsjusza. A w takich warunkach poranny rozruch silnika może być poważnym wyzwaniem. Co ma zrobić kierowca w sytuacji, w której rano odkrywa, że pod wpływem mrozu akumulator nie ma siły, żeby odpalić silnik? Ma szansę poprosić o pomoc ludzi w czarnych mundurach.
REKLAMA
Czy straż miejska może odpalić samochód z kabli?
W sytuacji, w której akumulator w samochodzie odmówi posłuszeństwa, kierowca może zadzwonić na straż miejską z prośbą o pomoc. W sezonie zimowym strażnicy odpalają samochody z kabli. Nie zawsze patrole straży miejskiej dysponują przewodami rozruchowymi. Czasami jednostki są wyposażone w akumulatory rozruchowe z własną baterią.
- Pod jaki numer zadzwonić na straż miejską? Obowiązuje ogólnopolski numer 986. Dodatkowo funkcjonować mogą też lokalne numery kontaktowe. Numery stacjonarne lub komórkowe.
- Czy odpalenie samochodu z kabli przez strażników miejskich jest płatne? Nie, to forma pomocy organów publicznych obywatelowi. Rozruch silnika przez strażników miejskich nie jest zatem usługą i nie może być płatny.
- W jakich miastach straż miejska odpala samochody z kabli? Możliwość taką oferuje straż miejska np. w Pułtusku, Białymstoku, Świętochłowicach, Tychach, Starogardzie Gdańskim, Chojnicach, Bydgoszczy, Opolu, Kielcach, Inowrocławiu, Wołominie, Bielsku-Białej, Jaśle czy Serocku.
Nie w każdej miejscowości straż miejska może odpalić samochód z kabli. Czasami ograniczeniem jest brak właściwego sprzętu. Czasami np. dostępność patrolu. Wszystkie mogą być zajęte interwencją.
Kto może odpalić samochód z kabli?
Gdy kierowca mieszka w miejscowości, w której straż miejska nie dysponuje sprzętem do odpalania samochodu, możliwości nadal się nie kończą. W razie konieczności awaryjnego rozruchu auta na mrozie może poprosić o pomoc sąsiada, ewentualnie wezwać na miejsce taksówkę. Taksówkarze zimą wożą w aucie przewody rozruchowe lub akumulatory rozruchowe. W efekcie świadczą usługi polegające na odpalaniu pojazdów z kabli. Skorzystanie z pomocy taksówkarza kosztuje na ogół od 20 do 30 zł.
Jak podłączyć kable rozruchowe? Kolejność jest kluczowa
REKLAMA
W pierwszej kolejności należy podpiąć czerwony przewód do klemy plusowej sprawnego akumulatora. Drugą końcówkę należy podpiąć do plusa wyładowanej baterii. W drugiej kolejności czarny przewód należy podpiąć do klemy minusowej sprawnego akumulatora. Drugą końcówkę podpina się nie do klemy minusowej, a masy. To oznacza specjalny punkt lub po prostu jeden z metalowych elementów karoserii. Po takim podłączeniu przewodów kierowcy powinni odczekać kilka minut. Co ważne, nie wolno zgasić silnika w aucie ze sprawnym akumulatorem.
Po odpaleniu silnika za pomocą kabli rozruchowych kolejność odłączania przewodów jest odwrotna. Najpierw odpina się minus i czarny przewód, potem plus i przewód czerwony. Należy uważać przede wszystkim na zwarcie minusa z plusem. To może spalić akumulator i instalację elektryczną w pojeździe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.