REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego auto nie odpala? Czyli mrozy wróciły, a wraz z nimi zimowe problemy kierowców

dlaczego auto nie odpala zimą, problem z rozruchem silnika zimą, mrozy problem z rozruchem silnika
Dlaczego auto nie odpala? Czyli mrozy wróciły, a wraz z nimi zimowe problemy kierowców
wirestock
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Kierowca po mroźnej nocy schodzi do samochodu. Otwiera drzwi, wkłada kluczyk do stacyjki, przekręca go i niewiele się dzieje. Dlaczego auto nie odpala? W czasie mrozów powodów takiej sytuacji może być wiele.

Temperatury w Polsce wyraźnie spadły poniżej zera. A to dopiero początek siarczystych mrozów. Ich pojawienie się być może jest naturalne zimą, jednak oznacza też poważne problemy dla kierowców. Bo w takich warunkach samochód parkowany nocą pod blokiem może o poranku nie odpalić.

REKLAMA

Auto nie odpala na mrozie. To często wynik "braku prądu"

Samochód z silnikiem diesla i benzynowym do rozruchu potrzebuje prądu. To on zasila rozrusznik, ale także np. świece żarowe czy zapłonowe. Brak prądu lub niska jego wartość oznacza problem z odpaleniem auta. Problem w tym przypadku może dotyczyć tak naprawdę kilku kwestii. Mowa o:

  • zużytym lub za słabo naładowanym akumulatorem. Ten podczas działania mrozów ukrywa część swojego potencjału, co tylko pogarsza położenie kierowcy.
  • słabym ładowaniu w wyniku zużycia alternatora.
  • problemach wygenerowanych przez kierowcę. To np. pozostawienie pojazdu na noc na światłach.

Skąd kierowca ma wiedzieć, że auto nie odpala na mrozie z uwagi na problemy z brakiem prądu? Po przekręceniu stacyjki kontrolki na tablicy zegarów mogą przygasać. Poza tym praca rozrusznika będzie powolna, a czasami urządzenie nie zaskoczy wcale.

Akumulator jest sprawny, a auto nie odpala?

Akumulator jest sprawny, a silnik w samochodzie mimo wszystko odpalić nie chce. Co to oznacza? Tu pole do popisu jest większe. Problem może bowiem oznaczać zużycie świec zapłonowych, kłopoty z układem paliwowym, ale także klemami akumulatora. Może się bowiem okazać, że jedna z klem jest poluzowana lub zaśniedziała. W takim przypadku nie charakteryzuje się wystarczającym przewodnictwem prądu. Źródła usterki bywają zatem naprawdę mało znaczące.

Problemy z rozruchem zimą a paliwo. Diesel i benzyna

REKLAMA

Może się zdarzyć, że auto nie odpali na mrozie z uwagi na zamarznięte paliwo. Stanie się tak w trzech przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy samochód będzie rzadko eksploatowany i będzie miał w baku jeszcze paliwo letnie. Po drugie wtedy, gdy kierowca zatankuje chrzczone paliwo. Zamarznie w nim woda. Po trzecie wtedy, gdy kierowca tankuje paliwo w małych ilościach. Wtedy będzie ono rozcieńczane przez wilgoć zebraną w zbiorniku. W przypadku benzyny to oznacza wytrącenie się kryształków lodu, które zatkają przewody paliwowe. Z oleju napędowego wytrącić się może natomiast parafina. Ona również zatka przepływ paliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy to paliwo jest winne brakowi rozruchu silnika, kierowca po przekręceniu kluczyka usłyszy normalną pracę rozrusznika. Silnik mimo wszystko nie odpali. Objaw będzie wyglądał trochę tak, jakby benzyny czy oleju napędowego w baku nie było wcale.

Jak uruchomić silnik samochodu zimą?

Podczas porannego rozruchu silnika w czasie silnych mrozów warto pamiętać o całej procedurze odpalania motoru. To ułatwi mu start i sprawi, że ten będzie minimalnie obciążający. Poniżej kilka kluczowych punktów.

  • Przed przekręceniem kluczyka w stacyjce wyłącz wszystkie zbędne odbiorniki prądu, a więc ogrzewanie, światła czy radio. Niech prąd zebrany w akumulatorze skumuje się na układzie rozruchowym.
  • Przekręć klucz na drugą pozycję stacyjki i poczekaj chwilę. Możesz nawet powtórzyć procedurę dwukrotnie. W dieslu to pozwoli jeszcze lepiej nagrzać komorę spalania. W benzyniaku sprawi, że do komory trafi większa dawka benzyny.
  • Nie kręć rozrusznikiem dłużej, niż przez 10 sekund. Próbę powtórz trzy, może cztery razy. Gdy silnik nie odpali, odpuść.
  • Po rozruchu silnika odczekaj kilkanaście sekund i rusz z miejsca. Delikatnie i z wyczuciem. Nie rozgrzewaj silnika na postoju. To nie ma większego sensu.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

KGP: 106 796 interwencji, 339 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 796 interwencji. Byli wzywani do 339 wypadków drogowych.

REKLAMA

Komunikat MI: Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej. Jest decyzja. Nowa trasa będzie miała blisko 50 km długości

Resort infrastruktury w przesłanym w piątek, 14 marca 2025 r. komunikacie poinformował, że Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6.

Popyt na nowe samochody już nie tak mocny jak rok temu. Jakich nowych aut poszukują Polacy: napęd, marka i model

Toyota nadal dominuje, ale pozostałe marki gonią ją coraz zacieklej. Amatorzy nowych samochodów wciąż największy apetyt mają na auta napędzane tradycyjnymi silnikami – na benzynę, olej napędowy ewentualnie autogaz.

REKLAMA