REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

jak zrobić odmrażacz do szyb w domu, jak zrobić płyn do odmrażania do szyb w domu
Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie
kaboompics
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

Skrobanie szyb o poranku nie należy do przyjemnych czynności. Kierowcy marzną ręce, a do tego czasami musi się naprawdę namęczyć, wykonując to zadanie. Całe szczęście dziś właściciele aut mają do dyspozycji płyny do odmrażania szyb. Kierowca psika powierzchnię cieczą, a szron znika. Ile kosztuje taki płyn? Czasami może być darmowy. Bo można go zrobić własnoręcznie w domu.

REKLAMA

Jak zrobić odmrażacz do szyb?

Kierowca musi w pierwszej kolejności przygotować kilka przedmiotów i składników. Konieczna jest butelka z atomizerem. Idealnie sprawdzi się np. umyty pojemnik po płynie do mycia szyb czy detergentach do czyszczenia mebli. Poza tym konieczny jest słoik, w którym wszystkie składniki da się zmieszać. Jeżeli chodzi o składniki, kierowca musi przygotować:

  • 60 ml octu,
  • 60 ml spirytusu salicylowego,
  • 30 ml płynu do mycia naczyń,
  • litr wody.

Odmrażacz do szyb można zrobić ze spirytusu salicylowego, ale także denaturatu lub alkoholu izopropanolwego. Tak przygotowane składniki należy dokładnie wymieszać i środek jest gotowy. Praktycznie od razu można psikać nim szyby w samochodzie. Co więcej, trzymając go w aucie w nocy, nie trzeba się obawiać o jego zamarznięcie.

Ile kosztuje zrobienie odmrażacza do szyb w domu?

Płyn do spryskiwaczy kupiony w markecie lub sklepie motoryzacyjnym kosztuje od 14 do 22 zł. Czy przy takiej skali wydatku warto poszukiwać oszczędności? Warto. Zwłaszcza że płyn zrobiony w domu będzie darmowy. Większość z nas posiada bowiem w domach każdy z powyższych składników. Bo np. spirytus salicylowy służy do dezynfekowania ran i można go znaleźć w apteczce.

Czy domowy odmrażacz do szyb jest bezpieczny dla uszczelek i lakieru?

Mechanicy są raczej spokojni. Odmrażacz do auta zrobiony w domu, mimo iż zawiera ocet i alkohol, jest bezpieczny dla uszczelek, lakieru czy samych szyb. Nie jest żadną substancją żrącą. Może się jednak okazać trujący dla człowieka. Decyduje o tym głównie rodzaj zastosowanego alkoholu. Odmrażacz stanowi też mniejsze zagrożenie dla tych elementów np. od skrobaczki. Jej ostrymi krawędziami można spowodować naprawdę rozległe uszkodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywy dla odmrażacza do szyb

REKLAMA

Odmrażacz do szyb ma niestety pewne zalety. Poradzi sobie, ale głównie ze szronem. Z lodem nie ma już większych szans. Czy są zatem jakieś alternatywy? Kierowcy mają je wypracowane. I dobry przykład dotyczy torebki z ciepłą wodą. Dobrze ciepłą, ale nie gorącą. Należy nią po prostu przesuwać po szybie. Ta będzie oddawać temperaturę wody i topić tym samym szron oraz lód.

Gdyby kierowca wlał do torebki wrzątek, na powierzchni szyby pojawiłyby się mocne naprężenia temperaturowe. W skrajnym przypadku szyba mogłaby punktowo pęknąć. To raz. Dwa lepiej nie polewać szyby samą wodą. Bo w takim przypadku wytraci temperaturę jeszcze szybciej, a w efekcie może nawet zamarznąć na szybie. Kierowca narobi sobie więcej problemów, niż będzie miał z tego korzyści.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA