REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o samochód zimą? Nie daj się zaskoczyć i sam nie bądź zaskoczony

oprac. Kuba Brzeziński
jak dbać o samochód zimą, zimowe porady dla kierowców
Jak dbać o samochód zimą? Nie daj się zaskoczyć i sam nie bądź zaskoczony
Materiały FroGum

REKLAMA

REKLAMA

Zima to okres mocno specyficzny z eksploatacyjnego punktu widzenia. Oznacza nowe wyzwania dla kierowców. Jak dbać o samochód zimą? Oto kilka punktów, o których powinien pamiętać każdy kierowca.
rozwiń >

Śnieg, lód, błoto pośniegowe, piach i sól. A to dopiero początek wyzwań, które czekają na samochód podczas każdego kilometra pokonanego zimą. Jak przygotować pojazd na sezon chłodny tak, aby każdy z powyższych punktów w jak najmniejszym stopniu odbił się na jego stanie? Mamy kilka porad.

REKLAMA

Zadbaj o zamki i uszczelki. Niech będą mrozoodporne

REKLAMA

Problemów z zamarzającymi drzwiami i zamkami można łatwo uniknąć, dbając o odpowiednią profilaktykę. Drzwi, a konkretnie ich uszczelki, warto zabezpieczyć dedykowanym preparatem na bazie silikonu. Ten zapobiega pękaniu i przymarzaniu gumy do metalu. Użycie środka jest proste. Aplikuje się go na dokładnie oczyszczone i osuszone elementy gumowe.

Zamek należy systematycznie natłuszczać smarem, silikonowym lub teflonowym. Poza tym kierowca powinien zakupić specjalny spray rozmrażający. Taki produkt pomoże rano zaoszczędzić sporo cennego czasu podczas prób dostania się do środka auta. Oczywiście pod warunkiem, że trzyma się go w domu czy kieszeni kurtki, a nie samochodzie...

Skrobanie szyb. Wyzwanie numer dwa

Usuwanie warstwy lodu z szyb to prawdziwa zmora, ale i zadanie wymagające ostrożności. Lepiej podczas pozbywania się lodu nie używać gorącej wody. Ta może nawet doprowadzić do pęknięcia szkła. Dużo lepszym, choć z punktu widzenia polskiego prawa nielegalnym sposobem, jest uruchomienie auta i włączenie nadmuchu skierowanego na szyby. Gdy pod wpływem ciepła szron zacznie topnieć, jego resztki można zebrać gumową stroną skrobaczki do szyb.

Zimą trzeba dbać o podwozie samochodu

Zwiększona wilgotność, niskie temperatury, sól i piasek sypane na jezdnię. To wszystko sprzyja korozji. Aby jej zapobiec, warto przed sezonem zimowym porządnie umyć, a następnie nawoskować auto. Dobrej jakości wosk ochroni lakier przed rdzą, negatywnym działaniem soli czy chemikaliów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomyśl o zabezpieczeniu wnętrza samochodu

REKLAMA

Roztapiający się śnieg czy błoto mogą stworzyć mało estetycznie wyglądające plamy na tapicerce. Skutecznym rozwiązaniem w walce z tym problemem będą dywaniki samochodowe, które nie tylko chronią oryginalną tapicerkę, ale także ułatwiają utrzymanie czystości, skutecznie zatrzymując w nich wodę i brud.

Dodatkowo warto rozważyć użycie wkładki do bagażnika wykonanej z trwałego tworzywa TPE. Taki materiał jest odporny na wilgoć, ścieranie oraz uszkodzenia, które może spowodować przewożenie nart, sanek czy łańcuchów górskich. Mata nie tylko chroni oryginalną powierzchnię bagażnika, ale także sprawia, że utrzymanie w nim czystości jest znacznie prostsze.

Kontroluj stan akumulatora

Niskie temperatury mogą znacząco wpływać na wydajność akumulatora, zmniejszając jego zdolność do przechowywania i dostarczania energii. Dlatego zimą warto regularnie sprawdzać jego stan, w tym poziom naładowania i stan fizyczny. W efekcie kierowca będzie miał pewność, że silnik w aucie odpali o poranku, a do tego nie pojawi się problem z krótką żywotnością baterii.

Reflektory to widoczność. Ich stan jest na wagę złota

Lampy oświetlają drogę. A to jest niezwykle ważne w warunkach, w których szybko zapada zmrok. O tej porze roku, często pokrywają się warstwą brudu, soli drogowej i lodu, co znacząco ogranicza ich skuteczność i zasięg działania. Słabsze światło emitowane przez brudne reflektory może nie tylko utrudniać widoczność drogi dla kierowcy, ale również zmniejszać widoczność pojazdu dla innych uczestników ruchu. Dlatego niezwykle ważne jest regularne czyszczenie reflektorów.

Poza tym kierowca może pomyśleć np. o oklejeniu lamp. Specjalna folia ochronna może ułatwić ich czyszczenie i chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania czy uderzenia drobnymi kamieniami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA