REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o samochód zimą? Nie daj się zaskoczyć i sam nie bądź zaskoczony

oprac. Kuba Brzeziński
jak dbać o samochód zimą, zimowe porady dla kierowców
Jak dbać o samochód zimą? Nie daj się zaskoczyć i sam nie bądź zaskoczony
Materiały FroGum

REKLAMA

REKLAMA

Zima to okres mocno specyficzny z eksploatacyjnego punktu widzenia. Oznacza nowe wyzwania dla kierowców. Jak dbać o samochód zimą? Oto kilka punktów, o których powinien pamiętać każdy kierowca.
rozwiń >

Śnieg, lód, błoto pośniegowe, piach i sól. A to dopiero początek wyzwań, które czekają na samochód podczas każdego kilometra pokonanego zimą. Jak przygotować pojazd na sezon chłodny tak, aby każdy z powyższych punktów w jak najmniejszym stopniu odbił się na jego stanie? Mamy kilka porad.

REKLAMA

Zadbaj o zamki i uszczelki. Niech będą mrozoodporne

REKLAMA

Problemów z zamarzającymi drzwiami i zamkami można łatwo uniknąć, dbając o odpowiednią profilaktykę. Drzwi, a konkretnie ich uszczelki, warto zabezpieczyć dedykowanym preparatem na bazie silikonu. Ten zapobiega pękaniu i przymarzaniu gumy do metalu. Użycie środka jest proste. Aplikuje się go na dokładnie oczyszczone i osuszone elementy gumowe.

Zamek należy systematycznie natłuszczać smarem, silikonowym lub teflonowym. Poza tym kierowca powinien zakupić specjalny spray rozmrażający. Taki produkt pomoże rano zaoszczędzić sporo cennego czasu podczas prób dostania się do środka auta. Oczywiście pod warunkiem, że trzyma się go w domu czy kieszeni kurtki, a nie samochodzie...

Skrobanie szyb. Wyzwanie numer dwa

Usuwanie warstwy lodu z szyb to prawdziwa zmora, ale i zadanie wymagające ostrożności. Lepiej podczas pozbywania się lodu nie używać gorącej wody. Ta może nawet doprowadzić do pęknięcia szkła. Dużo lepszym, choć z punktu widzenia polskiego prawa nielegalnym sposobem, jest uruchomienie auta i włączenie nadmuchu skierowanego na szyby. Gdy pod wpływem ciepła szron zacznie topnieć, jego resztki można zebrać gumową stroną skrobaczki do szyb.

Zimą trzeba dbać o podwozie samochodu

Zwiększona wilgotność, niskie temperatury, sól i piasek sypane na jezdnię. To wszystko sprzyja korozji. Aby jej zapobiec, warto przed sezonem zimowym porządnie umyć, a następnie nawoskować auto. Dobrej jakości wosk ochroni lakier przed rdzą, negatywnym działaniem soli czy chemikaliów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomyśl o zabezpieczeniu wnętrza samochodu

REKLAMA

Roztapiający się śnieg czy błoto mogą stworzyć mało estetycznie wyglądające plamy na tapicerce. Skutecznym rozwiązaniem w walce z tym problemem będą dywaniki samochodowe, które nie tylko chronią oryginalną tapicerkę, ale także ułatwiają utrzymanie czystości, skutecznie zatrzymując w nich wodę i brud.

Dodatkowo warto rozważyć użycie wkładki do bagażnika wykonanej z trwałego tworzywa TPE. Taki materiał jest odporny na wilgoć, ścieranie oraz uszkodzenia, które może spowodować przewożenie nart, sanek czy łańcuchów górskich. Mata nie tylko chroni oryginalną powierzchnię bagażnika, ale także sprawia, że utrzymanie w nim czystości jest znacznie prostsze.

Kontroluj stan akumulatora

Niskie temperatury mogą znacząco wpływać na wydajność akumulatora, zmniejszając jego zdolność do przechowywania i dostarczania energii. Dlatego zimą warto regularnie sprawdzać jego stan, w tym poziom naładowania i stan fizyczny. W efekcie kierowca będzie miał pewność, że silnik w aucie odpali o poranku, a do tego nie pojawi się problem z krótką żywotnością baterii.

Reflektory to widoczność. Ich stan jest na wagę złota

Lampy oświetlają drogę. A to jest niezwykle ważne w warunkach, w których szybko zapada zmrok. O tej porze roku, często pokrywają się warstwą brudu, soli drogowej i lodu, co znacząco ogranicza ich skuteczność i zasięg działania. Słabsze światło emitowane przez brudne reflektory może nie tylko utrudniać widoczność drogi dla kierowcy, ale również zmniejszać widoczność pojazdu dla innych uczestników ruchu. Dlatego niezwykle ważne jest regularne czyszczenie reflektorów.

Poza tym kierowca może pomyśleć np. o oklejeniu lamp. Specjalna folia ochronna może ułatwić ich czyszczenie i chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania czy uderzenia drobnymi kamieniami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA