REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli, ITD a kontrola drogowa samochodu osobowego, uprawnienia ITD w zakresie kontrolowania aut osobowych
Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli? Odpowiedź może zaskoczyć
GITD

REKLAMA

REKLAMA

Widok oznakowanego radiowozu ITD przy drodze sprawia, że kierowcy samochodów osobowych czują się zrelaksowani. Krokodyle zatrzymują przecież tylko ciężarówki i autobusy. To jednak błąd. I to poważny oraz często kosztowny!
rozwiń >

ITD nie interesuje się autami osobowymi?

Inspekcja Transportu Drogowego to jednostka umundurowana powołana do życia we wrześniu 2001 r. Przez kierowców jest nazywana różnie. Czasami mówi się o niej krokodyle, a czasami zieloni. Komu ta formacja ma uważniej przyglądać się w czasie pracy? Bardzo dużo mówi się o transporcie, a więc busach, ciężarówkach, TIR-ach i autobusach. Na tym jednak uprawnienia inspektorów wcale się nie kończą. Legislatorzy dali im szersze możliwości działania. I te odnoszą się do dodatkowych grup użytkowników dróg. Tyle że tu są już ustawowo ograniczane do pewnego zakresu.

REKLAMA

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli?

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli? Oczywiście, że tak. I wyraźnie mówi o tym art. 129a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Warto jednak pamiętać o tym, że uprawnienie to nie działa bezgranicznie. Przepisy wyraźnie wskazują przypadki, w których możliwość taka się pojawia.

  • Inspektor ITD może zatrzymać do kontroli kierującego samochodem osobowym w przypadku, w którym naruszył on przepisy ruchu drogowego i zostało to zarejestrowane przy użyciu przyrządów kontrolno-pomiarowych albo przenośnych, albo zainstalowanych w pojeździe, albo na statku powietrznym urządzeń rejestrujących – art. 129a ust. 1 pkt 3 lit. a i b ustawy Prawo o ruchu drogowym.
  • Inspektor ITD może zatrzymać do kontroli kierującego samochodem osobowym w przypadku, w którym rażąco naruszył on przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie jego bezpieczeństwa – art. 129a ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zakres uprawnień do kontrolowania ruchu drogowego przez ITD w stosunku do kierowców aut osobowych ogranicza się zatem do wystąpienia konkretnego i często rażącego wykroczenia drogowego. A to oznacza mniej więcej tyle, że inspektorzy nie mają możliwości realizowania rutynowych kontroli drogowych. Nie mogą tak sobie zatrzymać auta osobowego i sprawdzić dokumentów kierowcy.

Kogo ITD nie może kontrolować na drodze?

REKLAMA

Powyższe zapisy mówią jasno. Inspektorzy ITD w zakresie wystąpienia konkretnych wykroczeń mają możliwość prowadzenia kontroli w odniesieniu do kierującego pojazdem. To oznacza, że już nad pieszymi nie mają zatem żadnej jurysdykcji. A to nie koniec, bo w pojęcie "kierującego pojazdem" nie łapie się także m.in. osoba jadąca na urządzeniu wspomagającym ruch.

Kto się łapie? Tu katalog jest szeroki. Bo nie tylko kierujący samochodem osobowym, ale także motocyklem, motorowerem, ciągnikiem rolniczym, rowerem czy hulajnogą elektryczną. Te osoby ITD również ma możliwość zatrzymać do kontroli drogowej, ale ponownie tylko w związku z popełnieniem konkretnego wykroczenia drogowego. One również mogą zatem dostać mandat karny od "zielonych".

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli, ITD a kontrola drogowa samochodu osobowego, uprawnienia ITD w zakresie kontrolowania aut osobowych

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli, ITD a kontrola drogowa samochodu osobowego, uprawnienia ITD w zakresie kontrolowania aut osobowych

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli? Odpowiedź może zaskoczyć

GITD

Jakie czynności ITD może wykonywać po zatrzymaniu samochodu osobowego?

Inspektorzy mogą zatrzymać do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym. To jest pewne. Do wykonywania jakich czynności mają prawo w czasie takiego zatrzymania? Lista jest długa. Mówi o niej art. 129a ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Inspektorzy ITD w czasie kontroli drogowej mogą:

  • legitymować kierującego lub ustalić jego tożsamość,
  • zweryfikować dane pojazdu i kierującego w centralnej ewidencji pojazdów i kierowców,
  • zażądać poddania się badaniu alkomatem,
  • odczytać stan drogomierza zamontowanego w samochodzie,
  • uniemożliwić dalszą jazdę, gdy kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu, ewentualnie stan techniczny pojazdu na to nie pozwala,
  • przejechać pojazdem kontrolowanym w celu np. przestawienia go poza obręb drogi,
  • wnioskować do starosty o skierowania kierującego na egzamin sprawdzający,
  • odebrać dowód rejestracyjny pojazdu,
  • wystawić mandat karny kierującemu.

Za co inspektor ITD może wystawić mandat kierowcy auta osobowego?

Inspektorzy ITD mogą zatrzymać pojazd w sytuacji, w której jego kierowca popełni wykroczenie drogowe. To w dużej mierze warunkuje zatem rodzaje mandatów, które funkcjonariusze będą w stanie wystawić. Mogą wlepić kierowcy karę za:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
  • przekroczenie dozwolonej prędkości,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • złamanie zasady bezpiecznego odstępu na drogach szybkiego ruchu,
  • przewożenie zbyt dużej ilości pasażerów,
  • szeroko pojęte stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z drugiej strony inspektorzy nie podejmą interwencji, bo też nie mają do tego uprawnień, w przypadku źle zaparkowanego pojazdu, auta, które porusza się na niewłaściwych światłach, wjechało na drogę pod zakaz czy ostrzegało światłami innych kierujących przed patrolem. To raczej nie przypadki, które powodują realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

ITD kontroli zachowania kierowców nieoznakowanymi radiowozami

REKLAMA

Inspektorzy ITD mają możliwość rejestrowania wykroczeń przy pomocy urządzeń kontrolno-pomiarowych, które są stacjonarne czy zainstalowane w pojeździe. Właśnie dlatego to CANARD, czyli jednostka ITD, została powołana do obsługi systemu fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce. To ona wystawia mandaty z tych urządzeń, a nie policja!

Powiem więcej, inspektorzy posiadają również nieoznakowane radiowozy (większość to czarne Passaty B8). Jest ich mniej więcej 30. Przy ich pomocy rejestrują wykroczenia, tyle że tu nie zawsze podejmują interwencję na drodze. Czasami nagrania są zachowywane, a kierujący jest karany przez inspektorów drogą korespondencyjną. Identycznie jak w przypadku fotoradaru czy OPP, właściciel pojazdu jest wzywany do wskazania osoby, w której posiadaniu znajdowało się auto. Ona otrzymuje propozycję mandatu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA