REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli? Odpowiedź może zaskoczyć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli, ITD a kontrola drogowa samochodu osobowego, uprawnienia ITD w zakresie kontrolowania aut osobowych
Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli? Odpowiedź może zaskoczyć
GITD

REKLAMA

REKLAMA

Widok oznakowanego radiowozu ITD przy drodze sprawia, że kierowcy samochodów osobowych czują się zrelaksowani. Krokodyle zatrzymują przecież tylko ciężarówki i autobusy. To jednak błąd. I to poważny oraz często kosztowny!

rozwiń >

ITD nie interesuje się autami osobowymi?

Inspekcja Transportu Drogowego to jednostka umundurowana powołana do życia we wrześniu 2001 r. Przez kierowców jest nazywana różnie. Czasami mówi się o niej krokodyle, a czasami zieloni. Komu ta formacja ma uważniej przyglądać się w czasie pracy? Bardzo dużo mówi się o transporcie, a więc busach, ciężarówkach, TIR-ach i autobusach. Na tym jednak uprawnienia inspektorów wcale się nie kończą. Legislatorzy dali im szersze możliwości działania. I te odnoszą się do dodatkowych grup użytkowników dróg. Tyle że tu są już ustawowo ograniczane do pewnego zakresu.

REKLAMA

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli?

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli? Oczywiście, że tak. I wyraźnie mówi o tym art. 129a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Warto jednak pamiętać o tym, że uprawnienie to nie działa bezgranicznie. Przepisy wyraźnie wskazują przypadki, w których możliwość taka się pojawia.

  • Inspektor ITD może zatrzymać do kontroli kierującego samochodem osobowym w przypadku, w którym naruszył on przepisy ruchu drogowego i zostało to zarejestrowane przy użyciu przyrządów kontrolno-pomiarowych albo przenośnych, albo zainstalowanych w pojeździe, albo na statku powietrznym urządzeń rejestrujących – art. 129a ust. 1 pkt 3 lit. a i b ustawy Prawo o ruchu drogowym.
  • Inspektor ITD może zatrzymać do kontroli kierującego samochodem osobowym w przypadku, w którym rażąco naruszył on przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie jego bezpieczeństwa – art. 129a ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zakres uprawnień do kontrolowania ruchu drogowego przez ITD w stosunku do kierowców aut osobowych ogranicza się zatem do wystąpienia konkretnego i często rażącego wykroczenia drogowego. A to oznacza mniej więcej tyle, że inspektorzy nie mają możliwości realizowania rutynowych kontroli drogowych. Nie mogą tak sobie zatrzymać auta osobowego i sprawdzić dokumentów kierowcy.

Kogo ITD nie może kontrolować na drodze?

REKLAMA

Powyższe zapisy mówią jasno. Inspektorzy ITD w zakresie wystąpienia konkretnych wykroczeń mają możliwość prowadzenia kontroli w odniesieniu do kierującego pojazdem. To oznacza, że już nad pieszymi nie mają zatem żadnej jurysdykcji. A to nie koniec, bo w pojęcie "kierującego pojazdem" nie łapie się także m.in. osoba jadąca na urządzeniu wspomagającym ruch.

Kto się łapie? Tu katalog jest szeroki. Bo nie tylko kierujący samochodem osobowym, ale także motocyklem, motorowerem, ciągnikiem rolniczym, rowerem czy hulajnogą elektryczną. Te osoby ITD również ma możliwość zatrzymać do kontroli drogowej, ale ponownie tylko w związku z popełnieniem konkretnego wykroczenia drogowego. One również mogą zatem dostać mandat karny od "zielonych".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli, ITD a kontrola drogowa samochodu osobowego, uprawnienia ITD w zakresie kontrolowania aut osobowych

Czy ITD może zatrzymać samochód osobowy do kontroli? Odpowiedź może zaskoczyć

GITD

Jakie czynności ITD może wykonywać po zatrzymaniu samochodu osobowego?

Inspektorzy mogą zatrzymać do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym. To jest pewne. Do wykonywania jakich czynności mają prawo w czasie takiego zatrzymania? Lista jest długa. Mówi o niej art. 129a ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Inspektorzy ITD w czasie kontroli drogowej mogą:

  • legitymować kierującego lub ustalić jego tożsamość,
  • zweryfikować dane pojazdu i kierującego w centralnej ewidencji pojazdów i kierowców,
  • zażądać poddania się badaniu alkomatem,
  • odczytać stan drogomierza zamontowanego w samochodzie,
  • uniemożliwić dalszą jazdę, gdy kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu, ewentualnie stan techniczny pojazdu na to nie pozwala,
  • przejechać pojazdem kontrolowanym w celu np. przestawienia go poza obręb drogi,
  • wnioskować do starosty o skierowania kierującego na egzamin sprawdzający,
  • odebrać dowód rejestracyjny pojazdu,
  • wystawić mandat karny kierującemu.

Za co inspektor ITD może wystawić mandat kierowcy auta osobowego?

Inspektorzy ITD mogą zatrzymać pojazd w sytuacji, w której jego kierowca popełni wykroczenie drogowe. To w dużej mierze warunkuje zatem rodzaje mandatów, które funkcjonariusze będą w stanie wystawić. Mogą wlepić kierowcy karę za:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
  • przekroczenie dozwolonej prędkości,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • złamanie zasady bezpiecznego odstępu na drogach szybkiego ruchu,
  • przewożenie zbyt dużej ilości pasażerów,
  • szeroko pojęte stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z drugiej strony inspektorzy nie podejmą interwencji, bo też nie mają do tego uprawnień, w przypadku źle zaparkowanego pojazdu, auta, które porusza się na niewłaściwych światłach, wjechało na drogę pod zakaz czy ostrzegało światłami innych kierujących przed patrolem. To raczej nie przypadki, które powodują realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

ITD kontroli zachowania kierowców nieoznakowanymi radiowozami

REKLAMA

Inspektorzy ITD mają możliwość rejestrowania wykroczeń przy pomocy urządzeń kontrolno-pomiarowych, które są stacjonarne czy zainstalowane w pojeździe. Właśnie dlatego to CANARD, czyli jednostka ITD, została powołana do obsługi systemu fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce. To ona wystawia mandaty z tych urządzeń, a nie policja!

Powiem więcej, inspektorzy posiadają również nieoznakowane radiowozy (większość to czarne Passaty B8). Jest ich mniej więcej 30. Przy ich pomocy rejestrują wykroczenia, tyle że tu nie zawsze podejmują interwencję na drodze. Czasami nagrania są zachowywane, a kierujący jest karany przez inspektorów drogą korespondencyjną. Identycznie jak w przypadku fotoradaru czy OPP, właściciel pojazdu jest wzywany do wskazania osoby, w której posiadaniu znajdowało się auto. Ona otrzymuje propozycję mandatu.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

REKLAMA

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

Szok: 85-latek wjechał do galerii handlowej. Czy seniorzy powinni mieć badania, by zachować prawo jazdy? Tak wyglądają przepisy 2025

Incydent w Gdyni, gdzie 25 czerwca 85-letni kierowca wjechał samochodem do wnętrza centrum handlowego Riviera przy ul. Kazimierza Górskiego, wywołał lawinę pytań o bezpieczeństwo na drogach i zdolność osób starszych do prowadzenia pojazdów. Zdarzenie to, choć na szczęście bez poważniejszych obrażeń, zakończyło się mandatem dla mężczyzny i wnioskiem policji o skierowanie go na badania zdrowotne. To nietypowe zdarzenie ponownie stawia kluczowe pytanie: czy badania lekarskie dla kierowców seniorów powinny być obowiązkowe? Czy seniorzy mogą prowadzić auto po 80-tce bez dodatkowych wymogów? Sprawdzamy, jak wyglądają przepisy dla kierowców seniorów 2025.

REKLAMA