REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Od 1 stycznia 2025 r. wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ
Od 1 stycznia 2025 r. wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

18 kwietnia 2024 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawiły się propozycje dwóch rozporządzeń ministra infrastruktury. Pierwsze mówi o pozbawieniu dróg kategorii dróg krajowych, a drugie o zaliczeniu dróg do kategorii dróg krajowych. Obydwa są na etapie konsultacji społecznej i obydwa mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Które drogi przestaną być drogami krajowymi od 1 stycznia 2025 r.?

1 stycznia 2025 r. z rejestru dróg krajowych zniknąć może aż 6 szlaków w takich miastach, jak Gliwice, Częstochowa i Tomaszów Mazowiecki. Mowa o:

 • DK 1 – al. Wojska Polskiego (od węzła Częstochowa Północ do ulicy Warszawskiej) w mieście Częstochowa,
 • DK 34 – ul. św. Rocha (od granicy miasta/węzła Częstochowa Jasna Góra do ul. Okulickiego), ul. Okulickiego (od ul. św. Rocha do ul. św. Krzysztofa), ul. św. Krzysztofa (od ul. Okulickiego do ul. św. Jadwigi), ul. św. Jadwigi (od ul. św. Krzysztofa do ul. św. Barbary) w mieście Częstochowa,
 • DK 46 – ul. Okulickiego (od ul. św. Krzysztofa do ul. Szajnowicza-Iwanowa), ul. Szajnowicza-Iwanowa (od Okulickiego do al. Jana Pawła II), al. Jana Pawła II (od ul. Szajnowicza-Iwanowa do al. Wojska Polskiego) w mieście Częstochowa,
 • DK 48 – odcinek drogi (od węzła drogi ekspresowej S8 Tomaszów Mazowiecki Centrum do granicy miasta Tomaszów Mazowiecki) w gminie Tomaszów Mazowiecki, ulica bez nazwy (od granicy miasta Tomaszów Mazowiecki do ul. Ujezdzkiej), ul. Ujezdzka (od ulicy bez nazwy do ul. Warszawskiej), ul. Warszawska (od ul. Ujezdzkiej do ul. Wysokiej) w mieście Tomaszów Mazowiecki,
 • DK 78 – ul. Daszyńskiego (od ulicy bez nazwy /zachodniej obwodnicy miasta/ do ul. Styczyńskiego), ul. Styczyńskiego (od ul. Daszyńskiego do ul. Wyspiańskiego), ul. Wyspiańskiego (od ul. Styczyńskiego do ul. Orlickiego), ul. Orlickiego (od ul. Wyspiańskiego do Drogowej Trasy Średnicowej), Drogowa Trasa Średnicowa (od ul. Orlickiego do al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego) w mieście Gliwice.
 • DK 88 – Drogowa Trasa Średnicowa (od ul. Orlickiego do autostrady A1) w mieście Gliwice.

Jaki jest powód wykreślenia powyższych szlaków? Te według rozporządzenia "przestały pełnić funkcję drogi krajowej i stały się zbędny w sieci dróg krajowych". Czasami z uwagi na wytyczenie w okolicy autostrady lub drogi ekspresowej, a czasami z uwagi na inny pomysł na przebieg drogi.

Które drogi zaczną być drogami krajowymi od 1 stycznia 2025 r.?

Dołączenie nowych szlaków do sieci dróg krajowych będzie miało miejsce głównie w miejscowościach Bobolice, Zielona Góra, Tomaszów Mazowiecki i Gliwice. Na liście pojawia się:

 • odcinek drogi wojewódzkiej – ul. Warszawska (od skrzyżowania z ul. Fabryczną do granicy miasta) w mieście Bobolice oraz ulica bez nazwy (od granicy miasta Bobolice do skrzyżowania z drogą krajową na 11) w gminie Bobolice (w ciągu drogi krajowej nr 25),
 • odcinek drogi wojewódzkiej – ulica bez nazwy (od ronda Andrzeja Huszczy do węzła drogi ekspresowej S3 Zielona Góra Południe) w mieście Zielona Góra (w ciągu drogi krajowej nr 32),
 • odcinek drogi powiatowej – ul. Warszawska (od węzła drogi ekspresowej S8 Tomaszów Mazowiecki Północ do skrzyżowania z ul. Wysoką) w mieście Tomaszów Mazowiecki (w ciągu drogi krajowej nr 48),
 • odcinek drogi – zachodnia obwodnica miasta (od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego), odcinek drogi gminnej – ul. Okulickiego (od ul. Sowińskiego do Alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego) w mieście Gliwice (w ciągu drogi krajowej nr 78),
 • odcinek drogi powiatowej – Aleja Jana Nowaka-Jeziorańskiego (od ul. Tarnogórskiej do autostrady A1) w mieście Gliwice (w ciągu drogi krajowej nr 88).

Tu częstym powodem jest reorganizacja drogowa. Dla przykładu pierwszy fragment przywróci ciągłość drodze krajowej nr 25 w rejonie miejscowości Bobolice po wybudowaniu drogi ekspresowej S11.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co daje status drogi krajowej? I co oznacza dla kierowców?

REKLAMA

Status drogi krajowej oznacza prestiż? Nie tylko. To także wejście pod zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Fakt ten oznacza wyższe środki inwestycyjne. Zarówno na utrzymanie, jak i rozbudowę. Pieniądze pochodzą bowiem w takim przypadku z budżetu centralnego, a nie budżetu poszczególnej gminy.

Z punktu widzenia kierowców utrata statusu drogi krajowej może zatem oznaczać trudniejsze warunki w czasie zimowej jazdy. Może też wiązać się z tym, że inwestycje w rozbudowę szlaków czy ich remonty zostaną ograniczone.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA