REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Od 1 stycznia 2025 r. wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ
Od 1 stycznia 2025 r. wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

18 kwietnia 2024 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawiły się propozycje dwóch rozporządzeń ministra infrastruktury. Pierwsze mówi o pozbawieniu dróg kategorii dróg krajowych, a drugie o zaliczeniu dróg do kategorii dróg krajowych. Obydwa są na etapie konsultacji społecznej i obydwa mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Które drogi przestaną być drogami krajowymi od 1 stycznia 2025 r.?

1 stycznia 2025 r. z rejestru dróg krajowych zniknąć może aż 6 szlaków w takich miastach, jak Gliwice, Częstochowa i Tomaszów Mazowiecki. Mowa o:

  • DK 1 – al. Wojska Polskiego (od węzła Częstochowa Północ do ulicy Warszawskiej) w mieście Częstochowa,
  • DK 34 – ul. św. Rocha (od granicy miasta/węzła Częstochowa Jasna Góra do ul. Okulickiego), ul. Okulickiego (od ul. św. Rocha do ul. św. Krzysztofa), ul. św. Krzysztofa (od ul. Okulickiego do ul. św. Jadwigi), ul. św. Jadwigi (od ul. św. Krzysztofa do ul. św. Barbary) w mieście Częstochowa,
  • DK 46 – ul. Okulickiego (od ul. św. Krzysztofa do ul. Szajnowicza-Iwanowa), ul. Szajnowicza-Iwanowa (od Okulickiego do al. Jana Pawła II), al. Jana Pawła II (od ul. Szajnowicza-Iwanowa do al. Wojska Polskiego) w mieście Częstochowa,
  • DK 48 – odcinek drogi (od węzła drogi ekspresowej S8 Tomaszów Mazowiecki Centrum do granicy miasta Tomaszów Mazowiecki) w gminie Tomaszów Mazowiecki, ulica bez nazwy (od granicy miasta Tomaszów Mazowiecki do ul. Ujezdzkiej), ul. Ujezdzka (od ulicy bez nazwy do ul. Warszawskiej), ul. Warszawska (od ul. Ujezdzkiej do ul. Wysokiej) w mieście Tomaszów Mazowiecki,
  • DK 78 – ul. Daszyńskiego (od ulicy bez nazwy /zachodniej obwodnicy miasta/ do ul. Styczyńskiego), ul. Styczyńskiego (od ul. Daszyńskiego do ul. Wyspiańskiego), ul. Wyspiańskiego (od ul. Styczyńskiego do ul. Orlickiego), ul. Orlickiego (od ul. Wyspiańskiego do Drogowej Trasy Średnicowej), Drogowa Trasa Średnicowa (od ul. Orlickiego do al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego) w mieście Gliwice.
  • DK 88 – Drogowa Trasa Średnicowa (od ul. Orlickiego do autostrady A1) w mieście Gliwice.

Jaki jest powód wykreślenia powyższych szlaków? Te według rozporządzenia "przestały pełnić funkcję drogi krajowej i stały się zbędny w sieci dróg krajowych". Czasami z uwagi na wytyczenie w okolicy autostrady lub drogi ekspresowej, a czasami z uwagi na inny pomysł na przebieg drogi.

Które drogi zaczną być drogami krajowymi od 1 stycznia 2025 r.?

Dołączenie nowych szlaków do sieci dróg krajowych będzie miało miejsce głównie w miejscowościach Bobolice, Zielona Góra, Tomaszów Mazowiecki i Gliwice. Na liście pojawia się:

  • odcinek drogi wojewódzkiej – ul. Warszawska (od skrzyżowania z ul. Fabryczną do granicy miasta) w mieście Bobolice oraz ulica bez nazwy (od granicy miasta Bobolice do skrzyżowania z drogą krajową na 11) w gminie Bobolice (w ciągu drogi krajowej nr 25),
  • odcinek drogi wojewódzkiej – ulica bez nazwy (od ronda Andrzeja Huszczy do węzła drogi ekspresowej S3 Zielona Góra Południe) w mieście Zielona Góra (w ciągu drogi krajowej nr 32),
  • odcinek drogi powiatowej – ul. Warszawska (od węzła drogi ekspresowej S8 Tomaszów Mazowiecki Północ do skrzyżowania z ul. Wysoką) w mieście Tomaszów Mazowiecki (w ciągu drogi krajowej nr 48),
  • odcinek drogi – zachodnia obwodnica miasta (od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego), odcinek drogi gminnej – ul. Okulickiego (od ul. Sowińskiego do Alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego) w mieście Gliwice (w ciągu drogi krajowej nr 78),
  • odcinek drogi powiatowej – Aleja Jana Nowaka-Jeziorańskiego (od ul. Tarnogórskiej do autostrady A1) w mieście Gliwice (w ciągu drogi krajowej nr 88).

Tu częstym powodem jest reorganizacja drogowa. Dla przykładu pierwszy fragment przywróci ciągłość drodze krajowej nr 25 w rejonie miejscowości Bobolice po wybudowaniu drogi ekspresowej S11.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co daje status drogi krajowej? I co oznacza dla kierowców?

REKLAMA

Status drogi krajowej oznacza prestiż? Nie tylko. To także wejście pod zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Fakt ten oznacza wyższe środki inwestycyjne. Zarówno na utrzymanie, jak i rozbudowę. Pieniądze pochodzą bowiem w takim przypadku z budżetu centralnego, a nie budżetu poszczególnej gminy.

Z punktu widzenia kierowców utrata statusu drogi krajowej może zatem oznaczać trudniejsze warunki w czasie zimowej jazdy. Może też wiązać się z tym, że inwestycje w rozbudowę szlaków czy ich remonty zostaną ograniczone.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA