REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucyjne przepisy drogowe w 2024 r. Kierowcy będą musieli nawet... dziwnie otwierać drzwi

Rewolucyjne przepisy drogowe w 2024 r. Kierowcy będą musieli nawet... dziwnie otwierać drzwi
Rewolucyjne przepisy drogowe w 2024 r. Kierowcy będą musieli nawet... dziwnie otwierać drzwi
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska chce, aby kierowca na egzaminie otwierał drzwi w aucie za pomocą chwytu holenderskiego. Skąd wziął się ten absurdalny pomysł? Co tak naprawdę daje dziwne otwieranie drzwi? I jakie jeszcze zmiany w przepisach szykuje UE?

Unia Europejska chce minimalizować ilość wypadków i ofiar śmiertelnych na drogach. Cel jest zatem niezwykle szczytny. Jak jednak włodarze europejscy mają zamiar do niego dążyć? Trzytorowo. Po pierwsze poprzez modernizację dróg. Po drugie poprzez zwiększanie poziomu obowiązkowego wyposażenia aut. Po trzecie poprzez zmianę przepisów drogowych.

REKLAMA

Czy holenderski chwyt stanie się obowiązkowy?

REKLAMA

Bezpieczeństwo drogowe to nie tylko kwestia znajomości przepisów i stosowania się do nich. To czasami również drobne nawyki, które mogą zrobić potężną różnicę. Jednym z nich jest tzw. holenderski chwyt. Na czym polega? Na tym, że kierowca, otwierając drzwi pojazdu, łapie za klamkę tą dłonią, która znajduje się od niej dalej. W ruchu prawostronnym oznacza to otwieranie drzwi prawą dłonią.

Manewr na pierwszy rzut oka może wygląda trochę jak zakładanie sobie samemu dźwigni na szyję. Przynosi jednak potężną zaletę. Wymusza automatyczne obrócenie ciała kierowcy oraz spojrzenie na bok i do tyłu pojazdu. W ten sposób kierujący, który zaparkował auto równolegle, może dostrzec rowerzystę jadącego wzdłuż nadwozia samochodu. Nie zaskoczy go zatem otwarciem drzwi i nie dojdzie do groźnej w skutkach kolizji. Włodarze unijni chcą, aby holenderski chwyt stał się obowiązkowy na egzaminie na prawo jazdy. Dzięki temu kandydat na kierowcę wyrobi sobie nawyk, do którego później będzie się stosował.

Skąd wzięła się nazwa holenderskiego chwytu?

REKLAMA

Etymologia nazwy holenderskiego chwytu rzeczywiście jest powiązana z Holandią. W tym kraju nawyk ten jest szczególnie popularny. To jednak niezwykle łatwo wyjaśnić. Bo w Holandii ilość rowerzystów w miastach jest ogromna. To właśnie w Holandii zatem ilość ofiar tzw. doorningu jest wysoka.

Stosowanie holenderskiego chwytu nie ma sensu tak naprawdę w jednym przypadku. Przede wszystkim wtedy, gdy samochód został wyposażony w system ostrzegający o pojazdach zbliżających się lub przejeżdżających obok pojazdu po jego zaparkowaniu. Te emitują nie tylko pomarańczowe światło w lusterku, ale często wydają też komunikat ostrzegawczy i dźwięk ostrzegawczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy drogowe w 2024 r. UE ma kilka propozycji

Pomysł z tzw. holenderskim chwytem nie wyczerpuje wszystkich pomysłów UE, które zostały zaakceptowane w projekcie zmian przepisów drogowych. Tych jest zdecydowanie więcej. Europejscy legislatorzy chcą bowiem również, aby:

  • w ramach uczenia przekazywać kandydatom na kierowców im wiedzę dotyczącą bezpiecznego korzystania z telefonu podczas jazdy czy poruszać kwestię martwego pola,
  • świeżo upieczeni kierowcy byli poddawani dwuletniemu okresowi próbnemu.
  • wprowadzone zostało ogólnoeuropejskie, cyfrowe prawo jazdy. To byłoby "przechowywane" w aplikacji. Nie byłoby konieczności wożenia fizycznego druku przy sobie.
  • usprawniony został system wzajemnego informowania się o przypadkach utraty prawa jazdy przez kierowcę w jednym z krajów. Odebranie uprawnień w jednym państwie oznaczałoby utratę uprawnień na terenie całej UE.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA