REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucyjne przepisy drogowe w 2024 r. Kierowcy będą musieli nawet... dziwnie otwierać drzwi

Rewolucyjne przepisy drogowe w 2024 r. Kierowcy będą musieli nawet... dziwnie otwierać drzwi
Rewolucyjne przepisy drogowe w 2024 r. Kierowcy będą musieli nawet... dziwnie otwierać drzwi
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska chce, aby kierowca na egzaminie otwierał drzwi w aucie za pomocą chwytu holenderskiego. Skąd wziął się ten absurdalny pomysł? Co tak naprawdę daje dziwne otwieranie drzwi? I jakie jeszcze zmiany w przepisach szykuje UE?

Unia Europejska chce minimalizować ilość wypadków i ofiar śmiertelnych na drogach. Cel jest zatem niezwykle szczytny. Jak jednak włodarze europejscy mają zamiar do niego dążyć? Trzytorowo. Po pierwsze poprzez modernizację dróg. Po drugie poprzez zwiększanie poziomu obowiązkowego wyposażenia aut. Po trzecie poprzez zmianę przepisów drogowych.

REKLAMA

Czy holenderski chwyt stanie się obowiązkowy?

REKLAMA

Bezpieczeństwo drogowe to nie tylko kwestia znajomości przepisów i stosowania się do nich. To czasami również drobne nawyki, które mogą zrobić potężną różnicę. Jednym z nich jest tzw. holenderski chwyt. Na czym polega? Na tym, że kierowca, otwierając drzwi pojazdu, łapie za klamkę tą dłonią, która znajduje się od niej dalej. W ruchu prawostronnym oznacza to otwieranie drzwi prawą dłonią.

Manewr na pierwszy rzut oka może wygląda trochę jak zakładanie sobie samemu dźwigni na szyję. Przynosi jednak potężną zaletę. Wymusza automatyczne obrócenie ciała kierowcy oraz spojrzenie na bok i do tyłu pojazdu. W ten sposób kierujący, który zaparkował auto równolegle, może dostrzec rowerzystę jadącego wzdłuż nadwozia samochodu. Nie zaskoczy go zatem otwarciem drzwi i nie dojdzie do groźnej w skutkach kolizji. Włodarze unijni chcą, aby holenderski chwyt stał się obowiązkowy na egzaminie na prawo jazdy. Dzięki temu kandydat na kierowcę wyrobi sobie nawyk, do którego później będzie się stosował.

Skąd wzięła się nazwa holenderskiego chwytu?

REKLAMA

Etymologia nazwy holenderskiego chwytu rzeczywiście jest powiązana z Holandią. W tym kraju nawyk ten jest szczególnie popularny. To jednak niezwykle łatwo wyjaśnić. Bo w Holandii ilość rowerzystów w miastach jest ogromna. To właśnie w Holandii zatem ilość ofiar tzw. doorningu jest wysoka.

Stosowanie holenderskiego chwytu nie ma sensu tak naprawdę w jednym przypadku. Przede wszystkim wtedy, gdy samochód został wyposażony w system ostrzegający o pojazdach zbliżających się lub przejeżdżających obok pojazdu po jego zaparkowaniu. Te emitują nie tylko pomarańczowe światło w lusterku, ale często wydają też komunikat ostrzegawczy i dźwięk ostrzegawczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy drogowe w 2024 r. UE ma kilka propozycji

Pomysł z tzw. holenderskim chwytem nie wyczerpuje wszystkich pomysłów UE, które zostały zaakceptowane w projekcie zmian przepisów drogowych. Tych jest zdecydowanie więcej. Europejscy legislatorzy chcą bowiem również, aby:

  • w ramach uczenia przekazywać kandydatom na kierowców im wiedzę dotyczącą bezpiecznego korzystania z telefonu podczas jazdy czy poruszać kwestię martwego pola,
  • świeżo upieczeni kierowcy byli poddawani dwuletniemu okresowi próbnemu.
  • wprowadzone zostało ogólnoeuropejskie, cyfrowe prawo jazdy. To byłoby "przechowywane" w aplikacji. Nie byłoby konieczności wożenia fizycznego druku przy sobie.
  • usprawniony został system wzajemnego informowania się o przypadkach utraty prawa jazdy przez kierowcę w jednym z krajów. Odebranie uprawnień w jednym państwie oznaczałoby utratę uprawnień na terenie całej UE.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA