REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd dzieci na ferie zimowe 2024 i policyjne kontrole autobusów. Czy da się sprawdzić autokar samodzielnie?

kontrole autobusów ferie 2024, policyjne kontrole autobusów ferie 2024, policja kontrole autobusów ferie 2024, lista punktów kontroli autobusów ferie 2024
Wyjazd dzieci na ferie zimowe 2024 i policyjne kontrole autobusów. Jak sprawdzić autokar samodzielnie?
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Ferie 2024 za pasem. Szykują się do nich nie tylko dzieci, ale i... policja. Funkcjonariusze rozpoczynają akcje kontrolowania autobusów. Gdzie policja będzie kontrolować pojazdy? I o czym pamiętać proszą o pomoc funkcjonariuszy?

15 stycznia 2024 r. zaczną się ferie zimowe w Polsce. W poszczególnych województwach będą one trwały aż do 25 lutego. W tym czasie odbywać się będą oczywiście wzmożone wyjazdy młodzieży. To oznacza z kolei, że rodzice będą chcieli sprawdzać autobusy, którymi poruszają się ich pociechy.

REKLAMA

Jak sprawdzić autobus w czasie ferii zimowych 2024?

Metody w tym przypadku są tak naprawdę dwie. Rodzice w pierwszej kolejności mogą zasięgnąć informacji we własnym zakresie. Po wejściu na rządową stronę bezpiecznyautobus.gov.pl i wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu opiekunowie otrzymają informacje dotyczące danych technicznych pojazdu oraz aktualności badania technicznego czy obowiązkowej polisy OC. Dane dla części osób będą jednak niewystarczające. Część będzie się chciała upewnić, że pojazd rzeczywiście znajduje się w dobrym stanie technicznym, a kierowca jest trzeźwy. W tym pomóc może policja.

Policyjne punkty kontroli autobusów w czasie ferii 2024

REKLAMA

Policjanci już dziś przygotowują się do kontroli autobusów w czasie ferii 2024 r. Już dziś opracowali zatem listę punktów kontroli autokarów w całej Polsce. Ta jest podzielona na województwa i składają się na nią punkty kontaktowe, w których rodzice mogą poprosić o kontrolę środka transportu. Bardzo ważne jest to, aby poinformować lokalną jednostkę policji o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu rodzice i dzieci unikną dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu.

Jak znaleźć punkt kontaktowy w swojej okolicy? Najlepiej, aby rodzic skontaktował się z komendą miejską policji lub komendą powiatową policji w miejscu zamieszkania. Informacji można poszukiwać również na stronie jednostek wojewódzkich należnych gminie zamieszkania rodzica. Tak powinien się znaleźć kontakt telefoniczny do jednostki.

Co sprawdzają policjanci w autobusie?

Policjanci mogą pojawić się na miejscu wyjazdu, a tym samym będą mieli okazję sprawdzić stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan jego trzeźwości. Na tej podstawie podejmą decyzję dotyczącą tego czy pojazd nadaje się do jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby kontrola wykazała jakiekolwiek problemy z pojazdem, kierujący straci dowód rejestracyjny autokaru, a do tego otrzyma mandat opiewający na kwotę od 20 do 3000 zł. W razie innych uchybień prowadzący może nawet stracić prawo jazdy i być karany w ramach postępowania sądowego.

Poza policjantami autobus może sprawdzić też ITD

Warto pamiętać o tym, że akcję kontrolowania autobusów w czasie wyjazdów na ferie prowadzi nie tylko policja. Kontrole może przeprowadzać również każda jednostka ITD w ramach akcji "Bezpieczny autokar – ferie 2024". Inspektorzy mają dokładnie takie same uprawnienia jak policjanci. Mogą sprawdzić pojazd, dokumenty kierującego i podjąć decyzję dotyczącą tego, czy autobus może kontynuować jazdę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA