REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd dzieci na ferie zimowe 2024 i policyjne kontrole autobusów. Czy da się sprawdzić autokar samodzielnie?

kontrole autobusów ferie 2024, policyjne kontrole autobusów ferie 2024, policja kontrole autobusów ferie 2024, lista punktów kontroli autobusów ferie 2024
Wyjazd dzieci na ferie zimowe 2024 i policyjne kontrole autobusów. Jak sprawdzić autokar samodzielnie?
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Ferie 2024 za pasem. Szykują się do nich nie tylko dzieci, ale i... policja. Funkcjonariusze rozpoczynają akcje kontrolowania autobusów. Gdzie policja będzie kontrolować pojazdy? I o czym pamiętać proszą o pomoc funkcjonariuszy?

15 stycznia 2024 r. zaczną się ferie zimowe w Polsce. W poszczególnych województwach będą one trwały aż do 25 lutego. W tym czasie odbywać się będą oczywiście wzmożone wyjazdy młodzieży. To oznacza z kolei, że rodzice będą chcieli sprawdzać autobusy, którymi poruszają się ich pociechy.

REKLAMA

Jak sprawdzić autobus w czasie ferii zimowych 2024?

Metody w tym przypadku są tak naprawdę dwie. Rodzice w pierwszej kolejności mogą zasięgnąć informacji we własnym zakresie. Po wejściu na rządową stronę bezpiecznyautobus.gov.pl i wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu opiekunowie otrzymają informacje dotyczące danych technicznych pojazdu oraz aktualności badania technicznego czy obowiązkowej polisy OC. Dane dla części osób będą jednak niewystarczające. Część będzie się chciała upewnić, że pojazd rzeczywiście znajduje się w dobrym stanie technicznym, a kierowca jest trzeźwy. W tym pomóc może policja.

Policyjne punkty kontroli autobusów w czasie ferii 2024

REKLAMA

Policjanci już dziś przygotowują się do kontroli autobusów w czasie ferii 2024 r. Już dziś opracowali zatem listę punktów kontroli autokarów w całej Polsce. Ta jest podzielona na województwa i składają się na nią punkty kontaktowe, w których rodzice mogą poprosić o kontrolę środka transportu. Bardzo ważne jest to, aby poinformować lokalną jednostkę policji o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu rodzice i dzieci unikną dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu.

Jak znaleźć punkt kontaktowy w swojej okolicy? Najlepiej, aby rodzic skontaktował się z komendą miejską policji lub komendą powiatową policji w miejscu zamieszkania. Informacji można poszukiwać również na stronie jednostek wojewódzkich należnych gminie zamieszkania rodzica. Tak powinien się znaleźć kontakt telefoniczny do jednostki.

Co sprawdzają policjanci w autobusie?

Policjanci mogą pojawić się na miejscu wyjazdu, a tym samym będą mieli okazję sprawdzić stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan jego trzeźwości. Na tej podstawie podejmą decyzję dotyczącą tego czy pojazd nadaje się do jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby kontrola wykazała jakiekolwiek problemy z pojazdem, kierujący straci dowód rejestracyjny autokaru, a do tego otrzyma mandat opiewający na kwotę od 20 do 3000 zł. W razie innych uchybień prowadzący może nawet stracić prawo jazdy i być karany w ramach postępowania sądowego.

Poza policjantami autobus może sprawdzić też ITD

Warto pamiętać o tym, że akcję kontrolowania autobusów w czasie wyjazdów na ferie prowadzi nie tylko policja. Kontrole może przeprowadzać również każda jednostka ITD w ramach akcji "Bezpieczny autokar – ferie 2024". Inspektorzy mają dokładnie takie same uprawnienia jak policjanci. Mogą sprawdzić pojazd, dokumenty kierującego i podjąć decyzję dotyczącą tego, czy autobus może kontynuować jazdę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

REKLAMA