REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy konfiskata aut pijanym kierowcom będzie skuteczna? Rewolucja w przepisach od 14 marca

Czy konfiskata aut pijanym kierowcom będzie skuteczna? Rewolucja w przepisach od 14 marca
Czy konfiskata aut pijanym kierowcom będzie skuteczna? Rewolucja w przepisach od 14 marca
Materiały prasowe AlcoSense

REKLAMA

REKLAMA

14 marca 2024 r. w życie wejdą przepisy pozwalające na konfiskatę samochodu pijanego kierowcy. Czy to dobry kierunek zmian? Na ile skuteczne będą przepisy? I co sądzą o nich Polacy?
rozwiń >

W 2023 r. polska policja zatrzymała 90 tys. przypadków prowadzenia po alkoholu. Tylko w styczniu i lutym 2024 r. przypadków takich było 14 tys. Statystyki nie pozostawiają zatem żadnych złudzeń. Pijani kierowcy są realnym problemem na polskich drogach i tworzą realne zagrożenie dla uczestników ruchu.

REKLAMA

Kiedy pijany kierowca może stracić auto?

REKLAMA

Kierowca w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) dostanie od 2500 do 30 000 zł grzywny. Otrzyma również 15 punktów karnych i może stracić prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Kierujący w stanie nietrzeźwości (od 0,5 promila alkoholu we krwi) dostanie do 60 000 zł grzywny i również straci prawo jazdy. Czasami nawet dożywotnio.

Pomijając powyższe konsekwencje, pijany kierowca od 14 marca 2024 r. może również stracić samochód. Kiedy tak się stanie? W sytuacji, w której ma we krwi więcej niż 1,5 promila alkoholu lub spowoduje wypadek w stanie nietrzeźwości. Choć w przypadku wartości od 0,5 do 1 promila alkoholu we krwi i zdarzenia drogowego przepadek auta nie będzie obowiązkowy.

Czasami zamiast konfiskaty auta kierowca zapłaci nawiązkę

Nie zawsze możliwa będzie konfiskata pojazdu kierowanego przez pijanego. Możliwości takiej nie będzie w sytuacji, w której auto zostanie zniszczone w wypadku lub nie należało do kierującego. To jednak nie oznacza, że pijany uniknie konsekwencji finansowych. Zamiennie będzie musiał:

  • zapłacić nawiązkę o równowartości pojazdu jeśli prowadzony pojazd nie należy do niego (nawiązka będzie miała równowartość auta),
  • zapłacić od 5 tys. do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, gdy prowadził pojazd służbowy.

Kiedy pijany kierowca nie straci auta?

Pijany kierowca tylko w jednym przypadku nie straci pojazdu oraz nie będzie musiał płacić nawiązki o jego równowartości. Stanie się tak wtedy, gdy samochód zostanie poważnie uszkodzony w zdarzeniu. Na tyle poważnie, że jego naprawa raczej nie będzie możliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wygląda procedura odbierania aut pijanym?

W czasie zatrzymania pijanego kierowcy policjanci podejmą decyzję o zatrzymaniu pojazdu na 7 dni. W tym czasie prokurator zadecyduje o dalszym losie pojazdu. Samochód może zostać zabezpieczony do czasu rozstrzygnięcia sądowego. To dopiero w wyroku stwierdzony będzie przepadek auta. Dopiero po wyroku skazującym pojazd przejdzie na własność skarbu państwa.

Polacy o konfiskacie aut pijanym. Ponad 40 proc. jest za

Firma AlcoSense postanowiła zlecić badanie, które miało sprawdzić opinię polskich kierowców dotyczącą zjawiska prowadzenia po alkoholu. W ankiecie udział wzięło 1017 osób. Ta wyraźnie pokazała, że ponad 40 proc. respondentów uznaje konfiskatę samochodu za skuteczną karę dla osób, które zdecydowały się na jazdę na podwójnym gazie. Lepszy wynik zdobył jedynie zakaz prowadzenia pojazdów. Za nim opowiedziało się blisko 54 proc. respondentów.

Czy konfiskata aut pijanym kierowcom będzie skuteczna? Rewolucja w przepisach od 14 marca

Czy konfiskata aut pijanym kierowcom będzie skuteczna? Rewolucja w przepisach od 14 marca

Czy konfiskata aut pijanym kierowcom będzie skuteczna? Rewolucja w przepisach od 14 marca

Materiały prasowe AlcoSense

Eksperci o utracie samochodu za alkohol

REKLAMA

Alkohol powoduje u kierowcy pogorszenie koordynacji ruchowej, wydłuża czas reakcji i zaburza widzenie – zarówno świateł, znaków drogowych, jak i samych pieszych. Przewietrzenie się na spacerze lub aktywność fizyczna po spożyciu alkoholu nie sprawią, że można wsiadać za kółko – przestrzega Wojciech Pasieczny, były szef stołecznej drogówki.

Wprowadzane zmiany legislacyjne mają potencjał w ograniczeniu liczby tragicznych wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Jednak aby efektywnie rozwiązać ten problem, niezbędne będzie zarówno egzekwowanie tych przepisów, jak i ciągłe edukowanie społeczeństwa o skutkach jazdy na podwójnym gazie – komentuje Gabriel Gatner, adwokat specjalizujący się w sprawach karnych związanych z jazdą po alkoholu i twórca strony jazdapopijaku.pl.

Jak kierowca może sprawdzić, czy jest trzeźwy?

Potężny problem z jazdą po alkoholu dotyczy faktu, że wielu kierowców wpada dzień po imprezie. Aż 65 proc. z nich mówi o tym, że zdecydowali się na jazdę, nie mając pewności, czy są trzeźwi, z uwagi na dobre samopoczucie.

Tak zwana nieświadoma nietrzeźwość jest niezwykle niebezpieczna dla kierowcy, jego pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Może mieć też poważne konsekwencje prawne dla kierującego – niewiedza o stanie swojej trzeźwości nie jest dla sądu żadnym wytłumaczeniem – przekonuje Gabriel Gatner.

Dlatego tak kluczowe jest upewnienie się, czy kierowca może już prowadzić. W tym celu można udać się na najbliższy komisariat policji. "Można też sprawdzić stan swojej trzeźwości przy pomocy dobrej jakości alkomatu. Testery za kilka złotych nie zdają egzaminu" – dodaje Wojciech Pasieczny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA