REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyjętego mandatu nie da się uchylić. Wznowienie postępowania mandatowego to konieczna zmiana

Przyjętego mandatu nie da się uchylić. Wznowienie postępowania mandatowego to konieczna zmiana
Przyjętego mandatu nie da się uchylić. Wznowienie postępowania mandatowego to konieczna zmiana
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Przyjętego mandatu karnego uchylić się nie da. Praktycznie nie ma takiej możliwości nawet w przypadku, w którym funkcjonariusz, wymierzając karę, dopuścił się złamania prawa. To oznacza złamanie konstytucyjnych praw kierowców. RPO wnosi zatem o zmianę przepisów.

Rzecznik Prawo Obywatelskich napisał list do ministerstwa sprawiedliwości z "przypomnieniem" o koniecznych zmianach przepisów. Dziś jest bowiem tak, że przyjętego mandatu karnego praktycznie nie da się podważyć. To sytuacja, która tworzy kierowcom poważny problem.

REKLAMA

Kiedy można uchylić prawomocny mandat karny?

W tym przypadku kluczowe są dwa zapisy ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Mowa o:

  • art. 98 par. 3, który stwierdza, że "mandat karny (...) staje się prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego".
  • art. 101 par. 1, który stwierdza, że "prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie albo na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat".

Z powyższych zapisów wynikają dwie rzeczy. Podpis złożony na mandacie sprawia, że nie ma już od niego odwrotu. Kierowca przyznał się do winy i karę przyjął. Podważenie zasadności kary może z kolei nastąpić tylko w przypadku ukarania za czyn, który nie jest czynem zabronionym. Koniec wyjątków.

Policjant złamał prawo, wlepiając mandat. Kierowca nic nie może zrobić...

Powyższa podstawa prawna stworzyła kierowcom niedawno poważny problem. I dobry przykład płynie z Warszawy. Tam jakiś czas temu policjanci wystawiali mandaty na podstawie pomiarów wykonanych "suszarką" bez ważnych świadectw legalizacji. Złamali tym samym prawo. I choć policjanci zostali ukarani, mandatów podważyć się nie da. Kierowcy je podpisali, zatem muszą opłacić grzywnę. O sprawie pisaliśmy w jednym z naszych materiałów. Link do niego można znaleźć poniżej.

Kierowcy aktualnie znajdują się w klinczu prawnym. Bo jeżeli uważają, że osąd policjanta nie jest prawidłowy, ewentualnie popełnił on błędy podczas np. pomiaru prędkości, mają tylko jedno wyjście. Mogą skorzystać z prawa do odmowy przyjęcia mandatu. Mówi o tym art. 97 par. 2 ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Tyle że w takim przypadku sprawa trafi do sądu. To oznacza konieczność uzyskania pomocy prawnej i walki przez długi czas o sprawiedliwość...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Brak wznowienia postępowania mandatowego oznacza złamanie praw obywatela

REKLAMA

W związku z powyższą sytuacją RPO od pewnego czasu wnosi o unormowanie praw kierowców. Chodzi o to, aby postępowanie mandatowe było objęte środkami odwoławczymi (w tym np. apelacją  czy zażaleniem) oraz nadzwyczajnymi środkami zaskarżenia (w tym kasacją czy wznowieniem postępowania). Do tego konieczne są jednak zmiany w prawie. Konieczna jest szeroko zakrojona nowelizacja aktów penalizujących kary.

W przeciwnym razie aktualny status będzie łamać prawa obywatela, a konkretnie art. 45 Konstytucji. Zapis ten mówi o prawie do sądu. Konkretnie prawie do tego, aby obywatel mógł skorzystać z prawa do sądowej kontroli decyzji organu pozasądowego o mandacie. To sytuacja niedopuszczalna, choć trwa w Polsce nie od lat, a raczej dekad. Najwyższa pora to zmienić.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA