REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uniknięcie mandatu metodą na Ukraińca. Czyli sposób Polaków na grzywny z fotoradaru

Uniknięcie mandatu metodą na Ukraińca. Czyli sposób Polaków na grzywny z fotoradaru
Uniknięcie mandatu metodą na Ukraińca. Czyli sposób Polaków na grzywny z fotoradaru
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Polscy kierowcy znaleźli lukę w przepisach. Mają sposób uniknięcia mandatu z fotoradaru. Metoda nazywa się metodą na Ukraińca. Na czym polega i przede wszystkim czy jest skuteczna?

W 2023 r. sieć fotoradarów w Polsce ujawniła 600 tys. wykroczeń. Jak wyglądała procedura w każdym z przypadków? System na podstawie numeru rejestracyjnego ustala właściciela pojazdu. Ten otrzymuje list, w którym jest proszony o wskazanie kierującego pojazdem w czasie zarejestrowania wykroczenia.

REKLAMA

Na czym polega uniknięcie mandatu metodą na Ukraińca?

REKLAMA

Przed nowelizacją przepisów drogowych kierowcy mogli napisać, że nie pamiętają, kto prowadził pojazd. W takim przypadku dostawali 500 zł mandatu, ale bez punktów karnych. Po nowelizacji taryfikatora i przepisów drogowych z 1 stycznia 2022 r. sytuacja uległa zmianie. Właściciel nadal może nie wskazywać sprawcy. Wtedy dostanie jednak dużo wyższą grzywnę. Otrzyma od ITD od 800 do 8000 zł mandatu. To sprawia, że "niepamięć" przestała się opłacać. Tylko czy wysoka grzywna rozwiązała sprawę?

Sprytni kierowcy w Polsce uwielbiają poszukiwanie luk w prawie. Na mandaty z fotoradarów także znaleźli sposób. Jest on nazywany metodą na Ukraińca. Polega na tym, że w formularzu podaje się dane fikcyjnego lub nawet prawdziwego mieszkańca Ukrainy. Oczywiście dane zawierające zagraniczny adres. W takim przypadku mandatu... nie dostanie nikt. Nikt, bo ITD nie będzie ścigało zagranicznego obywatela. Tym bardziej że miałoby poważny problem z ustaleniem, czy personalia są prawdziwe oraz namierzeniem sprawcy wykroczenia w kraju poza UE. Sprawę zamyka zatem jej umorzenie.

Czy metoda na Ukraińca jest skuteczna?

REKLAMA

Uniknięcie mandatu metodą na Ukraińca wydaje się być interesująca i to delikatnie sprawę ujmując. Nie jest jednak pozbawiona wad. Bo sprytni są nie tylko kierowcy. Sprytni bywają również inspektorzy ITD. Dlatego fortel równie dobrze może się zakończyć uniknięciem kilkusetzłotowej grzywny, a również dobrze może się zakończyć aktem oskarżenia i sprawą w sądzie. Warto bowiem pamiętać, że inspektorzy CANARD mają dostęp do Rejestru Dowodów Osobistych.

Próbę oszustwa mogą zatem ujawnić w naprawdę prosty sposób. Mogą sprawdzić wizerunek właściciela pojazdu na zdjęciu widniejącym w RDO i porównać go z wizerunkiem osoby zarejestrowanej na zdjęciu z fotoradaru. Jeżeli będą łudząco podobne, inspektorzy z pewnością nie uwierzą, że autem kierował tajemniczy Ukrainiec. Dużo większe szanse na powodzenie są wtedy, gdy pojazdem właściciel w danym czasie nie podróżował wcale.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oszustwo metodą na Ukraińca a konsekwencje prawne

Udowodnienie oszustwa oznacza dla właściciela pojazdu konsekwencje z tytułu art. 233 par. 1 ustawy Kodeks karny. A ten stwierdza wyraźnie, że "kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". Kierowca może zatem dostać wyrok od 6 miesięcy do 8 lat więzienia – w zawieszeniu lub bezwzględnego.

Co więcej, mandat za prędkość również będzie musiał zapłacić. Wcale mu się nie upiecze. Zatem czy podjęcie tak ryzykownej próby – zwłaszcza teraz, gdy o oszustwie mówi się głośno – może się opłacić? To pytanie powinien sobie zadać każdy kierowca, który dostanie list z ITD.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowe kary za brak OC. Tak drogo jeszcze nie było. Ile zapłacimy?

Wzrost kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2024 roku jest związany z rosnącą płacą minimalną. Od 1 lipca 2024 roku nowe stawki będą obowiązywać. 

Pasażerów czeka armagedon. Paraliż taxi w Polsce

W artykule opublikowanym w środę w “Rzeczpospolitej” omówiono problem, który dotknął taksówki w Polsce. Nowe przepisy spowodowały paraliż w tej branży, a pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Tyle muszą kosztować elektryki, żeby Polacy przesiedli się z aut spalinowych. Ważna wiadomość dla producentów

Prawie jedna czwarta Polaków rozważa przesiadkę na samochody elektryczne, co stanowi historyczny wynik. Jednak wysokie ceny i brak rozbudowanej infrastruktury ładowania stanowią przeszkodę.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

REKLAMA

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

REKLAMA

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

REKLAMA