REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Indeks prędkości opon – jak odczytać, co oznaczają poszczególne znaki, jaki indeks powinny mieć opony do auta rodzinnego?

Indeks prędkości opony, podobnie jak indeks nośności, powinien być dostosowany do możliwości auta - do jego prędkości maksymalnej – nie do „założeń” kierowcy. Jeśli nasze auto może jechać ponad 200 km/h nie powinno się stosować opon z niższym indeksem prędkości niż H i nieważne czy korzystamy z pełni możliwości auta czy nie.

Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami? Jak często trzeba wyważać koła?

Niewyważone koło daje nieprzyjemne efekty akustyczne i drgania na kierownicy, ale nie tylko! Niewyważone koło daje podobny efekt, jakby ktoś systematycznie walił młotkiem w zawieszenie naszego auta. Dlatego warto wyważać koła przynajmniej raz w sezonie. To może nam oszczędzić wydatków na remont zawieszenia.

Opony wzmacniane XL. Kto musi je kupować i dlaczego?

Opony wzmacniane na pierwszy rzut oka mogą niczym nie różnić się od tych „normalnych”, a zazwyczaj są od nich wyraźnie droższe. Dlaczego? I kiedy bezwzględnie trzeba stosować ogumienie z oznaczeniem XL, a kiedy jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto?

Opony deszczowe – czy warto kupić, co dają, jak wypadają na tle klasycznej opony letniej?

Opony deszczowe stają się coraz bardziej „modne”. Kierowcy cenią takie ogumienie głównie za duży margines bezpieczeństwa nawet na kiepskiej jakości nawierzchniach i za wysoki komfort. Opony deszczowe maja jednak i swoje wady – jakie? O czym warto wiedzieć przed zakupem?

REKLAMA

Czy testy opon są miarodajne. O czym warto wiedzieć czytając testy opon?

Przeglądając czasopisma motoryzacyjne każdy z nas natknął się na taki czy inny test opon. Z reguły testy wykonywane są przed sezonami wymian i teoretycznie maja one ułatwić zadanie kupującemu. To istna „pigułka wiedzy” na temat nowości oponiarskich i możliwości nowych produktów. Warto jednak nie podchodzić do takich porównań zupełnie bezkrytycznie.

Gwarancja na opony – jak działa, co obejmuje, jak można zareklamować opony?

Opona jak każdy inny produkt objęta jest gwarancją producenta. Długość trwania gwarancji na opony, warunki oraz odpowiedzialność producenta, zawarte są w "Karcie Gwarancyjnej". Ten dokument wyznacza zatem zakres obowiązków, które spoczywają na producencie, sprzedawcy i kupującym. W gwarancji znajdziemy również pełne informacje o tym, co kwalifikuje oponę do wymiany, czego gwarancja nie obejmuje oraz jakie kroki należy poczynić chcąc zgłosić reklamację opony.

Jak marka opony wpływa na jej cenę – ile procent ceny to marka, a ile technologie?

Markowe opony są zazwyczaj dużo droższe od tych produkowanych przez zupełnie nieznanych producentów. Wielkie korporacje zawsze tłumaczą, że cena wynika z nowatorskich technologii zastosowanych w oponach, najwyższej jakości materiałów, czy nowatorskich „patentów”. Ile jednak kosztuje sama marka?

Opel Astra H i Zafira B: przegląd układu hamulcowego

Sprawny układ hamulcowy jest bardzo ważny w każdym samochodzie. Wszelkie niedociągnięcia mogą być tragiczne w skutkach. Oto opis krok po kroku jak przeprowadzić taki przegląd.

REKLAMA

Opel Astra H i Zafira B: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Podczas przeglądu układu kierowniczego warto podjąć się sprawdzenia zawieszenia przedniego. W poradniku tym dowiesz się jak zrobić to samemu.

Opel Astra H i Zafira B: kontrola skrzyni biegów

W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu skrzyni biegów w modelu Opel Astra H i Opel Zafira B. Cała operacja przebiega bardzo szybko i nie przysparza żadnych problemów.

Opel Astra H i Zafira B: wymiana świec zapłonowych

Wymiana świec zapłonowych w modeli Opel Zafira II i Opel Astra III nie jest trudna. W poradniku tym znajduje się opis krok po kroku jak samemu dokonać wymiany świec zapłonowych w tych modelach.

Opel Astra H i Zafira B: wymiana i odwadnianie filtra paliwa w silniku wysokoprężnym

W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie odwodnić i wymienić filtr paliwa w silniku wysokoprężnym. Cała operacja jest łatwa i bezproblemowa.

Opel Astra H i Zafira B: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany oleju silnikowego w Oplu Zafirze II i Oplu Astrze III. Oto opis krok po kroku przedstawiający prawidłową wymianę oleju silnikowego.

Peugeot 206: kontrola i regulacja hamulca ręcznego

Niewielu kierowców pamięta o regularnej kontroli hamulca ręcznego. W poradniku tym pokażemy jak ją przeprowadzić oraz przy okazji dokonamy regulacji hamulca awaryjnego.

Peugeot 206: wymiana klocków i tarcz przednich

Wymiana klocków i tarcz w Peugeocie 206 to jedna z wielu czynności, które możemy wykonać samemu. W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie wymienić klocki i przednie tarcze w Peugeocie 206.

Peugeot 206: odpowietrzenie układu i wymiana płynu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany płynu hamulcowego. Przy okazji tej pracy wykonamy odpowietrzenie całego układu hamulcowego.

Samochodem do Norwegii

Podróż do Norwegii wymaga znajomości przepisów drogowych. Zimą obowiązuje inny zestaw regulacji prawnych dotyczących poruszania się po drogach. Warto przemyśleć podróż kamperem latem do tego kraju skandynawskiego. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące na terytorium Norwegii.

Podróż samochodem do Luksemburga

Przedstawiamy podstawowe przepisy drogowe i regulacje, obowiązujące w Luksemburgu.

Samochodem do Hiszpanii

Oto poradnik dotyczący wyjazdu samochodem do Hiszpanii. Przedstawiamy trasy i koszty, podstawowe informacje odnośnie przepisów prawa ruchu drogowego oraz adresy polskich placówek dyplomatycznych w Hiszpanii.

Peugeot 206: wymiana szczęk i bębnów hamulcowych

W poradniku tym pokażemy jak wymienić szczęki oraz bębny hamulcowe w Peugeocie 206.

Peugeot 206: kontrola układu hamulcowego

Przegląd układu hamulcowego jest bardzo ważny. Należy go przeprowadzić dokładnie i wnikliwie. Wszelkie niedociągnięcia mogą być powodem poważnej awarii podczas jazdy.

Samochodem do Czech

Wybierając się do Czech, żeby np. zwiedzić Pragę, warto wiedzieć, jakie są zwyczaje oraz przepisy drogowe. Przedstawiamy podstawowe przepisy drogowe oraz regulacje, które należy poznać przed wyjazdem do Czech.

Samochodem do Włoch

Włochy to częsty cel wakacyjnego wypoczynku Polaków. Mamy możliwość dojazdu samochodem do Włoch dwoma rodzajami tras, który należy dostosować do miejsca startu podróży. Warto przeliczyć koszty benzyny oraz noclegu, które poniesiemy podczas przejazdu przez kraje europejskie. Na miejscu będziemy zwiedzać Rzym i nadmorskie kurorty – wówczas niezbędna okaże się wiedza na temat przepisów drogowych, obowiązujących we Włoszech.

Samochodem do Grecji

Przed wyjazdem samochodem do Grecji warto zapoznać się z szeregiem najważniejszych przepisów i regulacji prawnych oraz zwyczajów, które dadzą nam wyobrażenie o ruchu drogowym w tym państwie.

Peugeot 206: przegląd układu kierowniczego

W poradniku tym przeprowadzimy przegląd układu kierowniczego w Peugeocie 206. Oto opis krok po kroku jak samemu przeprowadzić taki przegląd.

Peugeot 206: wymiana amortyzatorów

Wymiana amortyzatorów w Peugeocie 206 nie jest zbyt skomplikowana. Oto jak wymienić zarówno przednie jak i tylnie amortyzatory w Peugeocie 206.

Peugeot 206: kontrola skrzyni biegów

W poradniku tym przeprowadzimy kontrolę skrzyni biegów manualnej jak i automatycznej. Cała operacja będzie połączona z wymianą oleju.

Reflektory dodatkowe

Fabrycznie montowane światła pojazdów są dziś wielokrotnie silniejsze i jaśniejsze od dawniejszych, wśród których przeważały światła z żarówkami próżniowymi, o niewielkiej mocy. Mimo to kierowcy montują w swoich pojazdach dodatkowe światła, głównie – reflektory.

Amortyzatory. Zasada działania, budowa, rodzaje.

Amortyzatory w samochodzie mają za zadanie przede wszystkim maksymalnie wytłumić tendencje karoserii do rozkołysu, który bez nich mógłby powstać samoistnie albo w czasie jazdy nawet po niewielkich nierównościach.

Reflektory samochodowe: rodzaje, budowa, konserwacja

Reflektory w samochodzie należą do elementów, od których sprawności zależy w dużej mierze bezpieczna i mało męcząca jazda po zmroku.

Wentylacja kabiny pasażerskiej

Czasy, kiedy do wentylacji wnętrza samochodu musiał wystarczyć niewielki nawiew świeżego powietrza, tłumiony przez radiator nagrzewnicy, oraz nisko opuszczone szyby w oknach, dawno odeszły w niepamięć. Dziś wnętrze samochodu jest wietrzone i wentylowane na kilka różnych, bardzo efektywnych sposobów.

Spojler

Spoiler (lub spojler) - od angielskiego "spoil" czyli "psuć" to elementy wpływające na aerodynamikę danego pojazdu, a których celem jest zwiększenie siły dociskającej pojazd do nawierzchni, poprawiając jego właściwości trakcyjne.

Płyny w samochodzie

Do najważniejszych samochodowych płynów technologicznych zalicza się oleje, smarujące mechanizmy silnika i elementy przekładni, czyli koła zębate i łożyska skrzyni biegów oraz mechanizm różnicowy. Współczesne oleje są bardzo wąsko „wyspecjalizowane” co wyklucza możliwość wlania dowolnego oleju zarówno do silnika, jak i do skrzyni biegów czy do mechanizmu różnicowego, jeżeli nie jest on zespolony ze skrzynią biegów.

Moment dokręcania nakrętek i śrub

Moment dokręcania nakrętek i śrub jest parametrem bardzo ważnym. Dlatego konstruktorzy aut, oraz ich producenci zawsze podają go w instrukcjach serwisowych.

Geometria przedniego zawieszenia

Zawieszenie pojazdu należy do zespołów bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i komfort jazdy, oraz częściowo także za jej ekonomię. Uszkodzone, przyspiesza dość radykalnie zużycie opon, pogarsza właściwości trakcyjne samochodu, a tym samym wpływa na zwiększenie zużycia paliwa, a w skrajnym wypadku może być przyczyną groźnego wypadku. Oto czym jest geometria i jakie są jej parametry.

Trudne do usunięcia plamy na lakierze: jak się ich pozbyć?

Karoserie samochodów są narażone na przeróżne zanieczyszczenia, z których nie wszystkie dają się usunąć przy pomocy nawet najsilniejszych detergentów i gorącej wody. Należą do nich plamy z żywic roślinnych, ptasich odchodów, mas bitumicznych, a także pozostałości po kwaśnych deszczach w rejonach o dużym uprzemysłowieniu.

Parkowanie dla opornych: jak zaparkować samochód w mieście?

O wiele ważniejsze niż parkowanie "na centymetry", czego uczą w szkołach, jest takie parkowanie, aby jak najmniej narażać swój samochód na uszkodzenia i jak najmniej przeszkadzać innym, zarówno kierowcom jak i pieszym.

Samochodem do Chorwacji

Podróż samochodem do Chorwacji może odbywać się przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację i Węgry. Przed przystąpieniem do podróży warto jednak poznać przepisy drogowe obowiązujące w Chorwacji, ile wynoszą opłaty za autostrady i jakiego wyposażenia potrzebuje nasz samochód.

Jak dbać o felgi aluminiowe – czy trzeba stosować specjalne środki?

Felgi aluminiowe od kilkunastu lat systematycznie wypierają te klasyczne stalowe. Są ładniejsze, lżejsze ale wielu kierowców martwi się o ich trwałość. Niepotrzebnie – dobrze wykonane i polakierowane alufelgi są bardzo trwałe. Potrzebują jednak odrobinę dbałości przy pielęgnacji i wcale nie chodzi o specjalne środki czyszczące.

Jakie znaczenie ma szerokość felgi – czy szersza felga jest zawsze lepsza?

Ta sama opona na feldze rożnej szerokości będzie inaczej pracować. To dlatego auta sportowe mają szersze felgi na osi napędowej. Dzięki szerszym felgom szerokości styku bieżnika z drogą jest większa, a różnica w prowadzeniu auta jest oczywista. Wiele zależy jednak od stylu jazdy konkretnego kierowcy – każdy inaczej będzie też odczuwać różnice.

Resory

Resory piórowe jako element zawieszenia, były dawniej stosowane powszechnie w samochodach osobowych i ciężarowych. W droższych pojazdach stosowano resory podłużne, w tańszych i mniejszych – poprzeczne.

Mieszanka paliwowo-powietrzna

W silnikach z zapłonem samoczynnym mieszanka paliwowo-powietrzna powstaje zawsze w komorze spalania na niewielki ułamek sekundy przez zainicjowaniem procesu jej spalania.

Zawieszenie pojazdu

Pod pojęciem „zawieszenie pojazdu” ukrywają się wszystkie zespoły i pojedyncze elementy, za pomocą których karoseria łączy się z kołami. Są to więc jedne z najważniejszych elementów pojazdu, odpowiedzialnych za komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Sprzęgła. Zasada pracy, rodzaje, sposoby sterowania

Sprzęgło musi zapewnić płynne łączenie i odłączanie wału korbowego od wałka sprzęgłowego w czasie ruszania pojazdu z miejsca i podczas zmiany biegów. Pełni więc w pewnym sensie rolę synchronizatora, dzięki któremu jest możliwe płynne zwiększanie lub zmniejszanie obrotów wałka sprzęgłowego skrzyni biegów od zera aż do prędkości wału korbowego silnika.

Stopień sprężania w silniku tłokowym

Aby w silniku spalinowym nastąpił zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej, musi się ona znajdować pod pewnym ciśnieniem. W silnikach o zapłonie iskrowym wynosi ono od kilkuset tysięcy kilopaskali do niewiele ponad 1 megapaskal, w silnikach o zapłonie samoczynnym jest ono kilkukrotnie wyższe.

Peugeot 206: wymiana linki sprzęgła

Zerwana linka sprzęgła nie oznacza końca podróży. W poradniku tym pokażemy jak jechać z uszkodzoną linką a po powrocie do domu, w jaki sposób ją wymienić.

Tolerancja i poszanowanie na drodze. Ekspert ITS radzi jak być dobrym kierowcą

Wzajemna tolerancja i poszanowanie zasad kodeksu drogowego pozwalają na uniknięcie ryzykownych sytuacji w ruchu drogowym. Ekspert Instytutu Transportu Samochodowego radzi, jak zachowywać się na drodze za kierownicą pojazdu.

Peugeot 206: wymiana świec zapłonowych i żarowych

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić świece zapłonowe i żarowe. Cała operacja nie jest trudna i bez problemu przeprowadzimy ją we własnym zakresie.

Peugeot 206: wymiana filtru paliwa i powietrza

Regularna wymiana filtrów pozwala nam utrzymać silnik w dobrej kondycji. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr powietrza i paliwa w Peugeocie 206.

Peugeot 206: przegląd układu chłodzenia

Prawidłowe chłodzenie naszego silnika zapewnia mu optymalne warunki pracy. W poradniku tym pokażemy jak dokonać prawidłowego przeglądu układu chłodzenia.

REKLAMA