REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Peugeot 206: wymiana szczęk i bębnów hamulcowych

Robert Kuśpiel
Peugeot 206 wymiana szczęk i bębnów hamulcowych
Peugeot 206 wymiana szczęk i bębnów hamulcowych

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak wymienić szczęki oraz bębny hamulcowe w Peugeocie 206.

Zaczynamy od demontażu bębna hamulcowego. Na początku musimy podnieść tył pojazdu i podeprzeć go na podstawkach. Zdejmujemy koło i przystępujemy do demontażu bębna. Na początku upewniamy się, że mamy zwolniony hamulec ręczny. Następnie podważamy i zdejmujemy osłonę nakrętki piasty koła. Odginamy zagniecenie zabezpieczające nakrętki piasty i wykręcamy ją. Zdejmujemy bęben.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku problemów z demontażem możemy delikatnie opukać bęben młotkiem. Po tym zabiegu wkładamy śrubokręt w otwór śruby i przesuwamy dźwignię regulacyjną do wewnątrz. Następnie przesuwamy ją do tylu tak, żeby szczęki zostały całkowicie odciążone. Zazwyczaj po opukaniu bębna młotkiem nie ma problemów ze zdjęciem go. W warsztatach używany jest specjalny ściągacz.

Sprawdzamy dokładnie całą powierzchnię bębna. Kontrolujemy go pod względem uszkodzeń lub ewentualnych rys. Przeciągając palcem nie powinniśmy wyczuwać jakichkolwiek wyżłobień. Warto oczyścić cały hamulec za pomocą szmatki zamoczonej w spirytusie. Pamiętajmy, żeby ni wdychać pyłu.  Przechodzimy teraz do wymiany szczęk hamulcowych. W poradniku tym przedstawimy dwa typy, które były montowane w modelu 206: Lucas i Bosch.

Zaczynamy od firmy Lucas. Po zdjęciu bębna mamy widok wszystkich elementów. Pierwszy krok to zdjęcie sprężyny odwodzącej i mechanizmu samoczynnej regulacji. Ta pierwsza znajduje się najbliżej tyłu auta, natomiast druga sprężyna znajduje się na samej górze. Nad nią jest specjalny talerzyk, który musimy obrócić o ¼ obrotu, po czym zdejmujemy mocowanie szczęki z prowadnika.

Zobacz też: Peugeot 206: kontrola układu hamulcowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Teraz wyjmujemy szczęki z dolnego oparcia. Następnie zbliżamy do siebie dolne końce szczęk w celu wysunięcia ich górnej części z rowków w tłoczkach cylinderka. Kolejny krok to odchylenie do przodu szczęk razem z mechanizmem samoregulacji. Odłączamy linkę hamulca ręcznego i zabezpieczamy rozpieram za pomocą ścisku stolarskiego lub zwyczajnej klamry zaciskowej.

Przecieramy dokładnie wszystkie elementy hamulca bębnowego i sprawdzamy działanie cylinderka.  Przechodzimy do montażu. Na początku warto nasmarować ruchome elementy za pomocą pasty miedziowej. Następnie sprawdzamy czy dźwignie rozpierająca hamulca ręcznego działa bez żadnego oporu. Upewniamy się, że nakrętka zębata mechanizmu samoczynnej regulacji obraca się swobodnie. Jeżeli tak jest wkręcamy ją do końca, żeby mechanizm samoregulacji był ustawiony w pozycji wyjściowej.

Szczęki montujemy w kolejności odwrotnej do demontażu. Montujemy bęben używając nowej nakrętki zabezpieczającej. Moment dokręcania bębna to 200Nm. Jeżeli nie dysponujemy kluczem dynamometrycznym możemy zrobić to z odpowiednim wyczuciem, aż poczujemy wyraźny opór. Zabezpieczamy nakrętkę piasty koła za pomocą punktaka i montujemy osłonę.

Naciskamy kilkanaście razy pedał hamulca w celu odpowiedniego ustawienia szczęk i mechanizmu regulacji. Zakładamy koło i regulujemy hamulec ręczny, opis został przedstawiony w odrębnym poradniku.

Przechodzimy do układu hamulcowego firmy Bosch. Po zdjęciu bębna za pomocą szczypiec musimy zdjąć sprężynę odwodzącą szczęk hamulca. Znajduje się ona na samej górze. Następnie przyciskamy talerzyk i obracamy go o 1/4 obrotu i zdejmujemy szczęki z prowadnika. Następnie wyjmujemy szczęki z dolnego oparcia i zbliżamy do siebie dolne końce szczęk, żeby górne końce wyszły z rowków w tłoczkach cylinderka.

Kolejny krok to odchylenie do przodu szczęki razem z mechanizmem samoregulacji. Potem odłączamy linkę hamulca ręcznego i zabezpieczamy cylinderek klamrą zaciskową. Przed zamontowaniem nowych szczęk, czyścimy dokładnie wnętrze hamulców za pomocą szmatki zamoczonej w spirytusie. Najpierw musimy nasmarować ruchome elementy za pomocą pasty miedziowej. Następnie sprawdzamy czy dźwignia rozpierająca hamulca ręcznego działa bez żadnego oporu.

Zobacz też: Peugeot 206: kontrola ciśnienia sprężania

Przechodzimy do montażu. Należy pamiętać żeby wyregulować dźwignię rozpierającą hamulca ręcznego oraz zamocować nową zapinkę sprężystą szczęki przeciwbieżnej. Krótszy zaczep sprężyny musi być osadzony w otworze szczęki hamulcowej. Nakładamy ją na zwisającą w dół dźwignię rozpierającą i przesuwamy ją wzdłuż szczeki ku górze do momentu aż zaskoczy w odpowiednim położeniu.

Pamiętajmy, żeby sprężyna nie blokowała się pomiędzy dźwignią a nakrętką zębatą, musi być tam pewien luz. Montujemy szczękę współbieżną na dźwigni rozpierającej i łączymy z drugą szczęką za pomocą sprężyny. Zbliżamy do siebie dolne końce szczęki do momentu aż damy radę osadzić mocowanie mechanizmu samoczynnej regulacji w gnieździe szczęki współbieżnej.

Zdejmujemy z cylinderka klamrę zaciskową i wciskamy tłoczek w cylinderek. Ponownie zbliżamy dolne części szczęk w celu zamocowania górnych części w rowkach tłoczków cylinderka. Dolne końce opieramy na sworzniach oporowych. Pozostaje nam osadzić szczęki w prowadnikach i ustawienie szczęk tak, żeby nie ocierały o bęben. Robimy to za pomocą nakrętki zębatej mechanizmu regulacji.

Montujemy bęben używając nowej nakrętki zabezpieczającej. Moment dokręcania bębna to 200Nm. Jeżeli nie dysponujemy kluczem dynamometrycznym możemy zrobić to z odpowiednim wyczuciem, aż poczujemy wyraźny opór. Zabezpieczamy nakrętkę piasty koła za pomocą punktaka i montujemy osłonę.

Naciskamy kilkanaście razy pedał hamulca w celu odpowiedniego ustawienia szczęk i mechanizmu regulacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Strefa czystego transportu w Warszawie. RPO ma wątpliwości: nieracjonalne zróżnicowanie właścicieli aut na benzynę i z silnikiem Diesla

  Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości prawne odnośnie zasad na jakich ma działać strefa czystego transportu (STC) w Warszawie. Dlatego skierował 27 lutego 2024 r. wystąpienie do Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Urzędu m. st. Warszawy. Z uchwały Rady m. st. Warszawy w sprawie STC wynika, że (w zakresie wyłączeń od zakazu wjazdu), pojazdy z silnikami benzynowymi mogą spełniać niższe normy emisji szkodliwych substancji w stosunku do pojazdów z silnikami Diesla. Rzecznik Praw Obywatelskich ma obawy, czy takie zróżnicowanie spełnia standardy konstytucyjne, które gwarantują obywatelom prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Ponadto RPO zwrócił uwagę na fakt, że czasowe prawo do wjazdu do stołecznej strefy czystego transportu samochodami niespełniającymi europejskich wymogów norm spalania ma przysługiwać mieszkańcom Warszawy, którzy w niej rozliczają podatki. Ale nie wyjaśniono powodów pominięcia tych mieszkańców, którzy nie rozliczają się w stolicy albo też dopiero to uczynią. 

  Uniknięcie mandatu metodą na Ukraińca. Czyli sposób Polaków na grzywny z fotoradaru

  Polscy kierowcy znaleźli lukę w przepisach. Mają sposób uniknięcia mandatu z fotoradaru. Metoda nazywa się metodą na Ukraińca. Na czym polega i przede wszystkim czy jest skuteczna?

  Nowe tachografy staną się standardem w 2024 r. Za brak urządzenia nawet 12 000 kary

  Inteligentne tachografy staną się standardem w ciężarówkach jeszcze w tym roku. W takie właśnie urządzenia trzeba będzie wyposażyć pojazdy. Wszystkie w ruchu międzynarodowym! Brak tachografu G2 może oznaczać nawet 12 000 zł mandatu.

  Wzrost opłaty za przegląd nieunikniony. Ile będzie kosztować badanie techniczne w 2024 r.? Pojawia się kilka kwot

  Zmiana wysokości opłat za przegląd techniczny jest tylko kwestią czasu. Aktualne stawki były ustalone 20 lat temu. W tym czasie inflacja sięgnęła 85 proc. Czy o tyle wzrośnie opłata w SKP? To mogą wyjaśnić rządowe konsultacje.

  REKLAMA

  Rewolucyjne przepisy drogowe w 2024 r. Kierowcy będą musieli nawet... dziwnie otwierać drzwi

  Unia Europejska chce, aby kierowca na egzaminie otwierał drzwi w aucie za pomocą chwytu holenderskiego. Skąd wziął się ten absurdalny pomysł? Co tak naprawdę daje dziwne otwieranie drzwi? I jakie jeszcze zmiany w przepisach szykuje UE?

  Budują stacje ładowania na potęgę. Powerdot postawi w Polsce w sumie 1750 punktów ładowania dla elektryków

  Kierowcy mogli nie słyszeć o firmie Powerdot, ale jej ładowarki z pewnością już widzieli. To one stoją przy sklepach Biedronka. 600 punktów przed marketami tej sieci to jednak ułamek planów firmy dla Polski.

  Kiedy pieszy, przechodząc przez jezdnię poza pasami, również ma pierwszeństwo?

  Pasy są azylem dla pieszych przechodzących przez jezdnię? Tak, ale nie tylko one. Polskie przepisy drogowe przewidują bowiem przypadki, w których pieszy będzie miał pierwszeństwo także podczas przechodzenia przez jezdnię poza pasami. Oto i one.

  Mandat za telefon na pasach w 2024 r. Kara dotyczy tylko przejść dla pieszych?

  Pieszy może dostać mandat za używanie telefonu podczas przechodzenia przez przejście. W tym punkcie rodzi się jednak kilka pytań. Ile wynosi kara? Kiedy konkretnie można dostać mandat? I czy dotyczy to tylko przejść dla pieszych? Odpowiedzmy.

  REKLAMA

  Ile kosztuje Opel Corsa Hybrid w 2024 r.? Oto cennik MHEV-a 100 KM i 136 KM

  Piąta generacja Opla Corsy otrzymała niedawno lifting. Wraz z nim pojawiły się nowe wersje napędowe. Właśnie do sprzedaży w Polsce wszedł model o zasilaniu spalinowo-elektrycznym. A trzeba za niego zapłacić... No właśnie, ile?

  Wrocław z nowym odcinkowym pomiarem prędkości. Kamery mają eliminować piratów drogowych na wjazdówce do miasta

  Wjazd do Wrocławia od al. Sobieskiego będzie kolejnym punktem, w którym ustawiony zostanie odcinkowy pomiar prędkości. OPP to nowy pomysł władz miasta. Wcześniej chciały one ograniczyć na tym odcinku dopuszczalną prędkość z 70 do 50 km/h. To jednak nie spodobało się kierowcom.

  REKLAMA