REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Peugeot 206: wymiana szczęk i bębnów hamulcowych

Robert Kuśpiel
Peugeot 206 wymiana szczęk i bębnów hamulcowych
Peugeot 206 wymiana szczęk i bębnów hamulcowych

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak wymienić szczęki oraz bębny hamulcowe w Peugeocie 206.

Zaczynamy od demontażu bębna hamulcowego. Na początku musimy podnieść tył pojazdu i podeprzeć go na podstawkach. Zdejmujemy koło i przystępujemy do demontażu bębna. Na początku upewniamy się, że mamy zwolniony hamulec ręczny. Następnie podważamy i zdejmujemy osłonę nakrętki piasty koła. Odginamy zagniecenie zabezpieczające nakrętki piasty i wykręcamy ją. Zdejmujemy bęben.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku problemów z demontażem możemy delikatnie opukać bęben młotkiem. Po tym zabiegu wkładamy śrubokręt w otwór śruby i przesuwamy dźwignię regulacyjną do wewnątrz. Następnie przesuwamy ją do tylu tak, żeby szczęki zostały całkowicie odciążone. Zazwyczaj po opukaniu bębna młotkiem nie ma problemów ze zdjęciem go. W warsztatach używany jest specjalny ściągacz.

Sprawdzamy dokładnie całą powierzchnię bębna. Kontrolujemy go pod względem uszkodzeń lub ewentualnych rys. Przeciągając palcem nie powinniśmy wyczuwać jakichkolwiek wyżłobień. Warto oczyścić cały hamulec za pomocą szmatki zamoczonej w spirytusie. Pamiętajmy, żeby ni wdychać pyłu.  Przechodzimy teraz do wymiany szczęk hamulcowych. W poradniku tym przedstawimy dwa typy, które były montowane w modelu 206: Lucas i Bosch.

Zaczynamy od firmy Lucas. Po zdjęciu bębna mamy widok wszystkich elementów. Pierwszy krok to zdjęcie sprężyny odwodzącej i mechanizmu samoczynnej regulacji. Ta pierwsza znajduje się najbliżej tyłu auta, natomiast druga sprężyna znajduje się na samej górze. Nad nią jest specjalny talerzyk, który musimy obrócić o ¼ obrotu, po czym zdejmujemy mocowanie szczęki z prowadnika.

Zobacz też: Peugeot 206: kontrola układu hamulcowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Teraz wyjmujemy szczęki z dolnego oparcia. Następnie zbliżamy do siebie dolne końce szczęk w celu wysunięcia ich górnej części z rowków w tłoczkach cylinderka. Kolejny krok to odchylenie do przodu szczęk razem z mechanizmem samoregulacji. Odłączamy linkę hamulca ręcznego i zabezpieczamy rozpieram za pomocą ścisku stolarskiego lub zwyczajnej klamry zaciskowej.

Przecieramy dokładnie wszystkie elementy hamulca bębnowego i sprawdzamy działanie cylinderka.  Przechodzimy do montażu. Na początku warto nasmarować ruchome elementy za pomocą pasty miedziowej. Następnie sprawdzamy czy dźwignie rozpierająca hamulca ręcznego działa bez żadnego oporu. Upewniamy się, że nakrętka zębata mechanizmu samoczynnej regulacji obraca się swobodnie. Jeżeli tak jest wkręcamy ją do końca, żeby mechanizm samoregulacji był ustawiony w pozycji wyjściowej.

Szczęki montujemy w kolejności odwrotnej do demontażu. Montujemy bęben używając nowej nakrętki zabezpieczającej. Moment dokręcania bębna to 200Nm. Jeżeli nie dysponujemy kluczem dynamometrycznym możemy zrobić to z odpowiednim wyczuciem, aż poczujemy wyraźny opór. Zabezpieczamy nakrętkę piasty koła za pomocą punktaka i montujemy osłonę.

Naciskamy kilkanaście razy pedał hamulca w celu odpowiedniego ustawienia szczęk i mechanizmu regulacji. Zakładamy koło i regulujemy hamulec ręczny, opis został przedstawiony w odrębnym poradniku.

Przechodzimy do układu hamulcowego firmy Bosch. Po zdjęciu bębna za pomocą szczypiec musimy zdjąć sprężynę odwodzącą szczęk hamulca. Znajduje się ona na samej górze. Następnie przyciskamy talerzyk i obracamy go o 1/4 obrotu i zdejmujemy szczęki z prowadnika. Następnie wyjmujemy szczęki z dolnego oparcia i zbliżamy do siebie dolne końce szczęk, żeby górne końce wyszły z rowków w tłoczkach cylinderka.

Kolejny krok to odchylenie do przodu szczęki razem z mechanizmem samoregulacji. Potem odłączamy linkę hamulca ręcznego i zabezpieczamy cylinderek klamrą zaciskową. Przed zamontowaniem nowych szczęk, czyścimy dokładnie wnętrze hamulców za pomocą szmatki zamoczonej w spirytusie. Najpierw musimy nasmarować ruchome elementy za pomocą pasty miedziowej. Następnie sprawdzamy czy dźwignia rozpierająca hamulca ręcznego działa bez żadnego oporu.

Zobacz też: Peugeot 206: kontrola ciśnienia sprężania

Przechodzimy do montażu. Należy pamiętać żeby wyregulować dźwignię rozpierającą hamulca ręcznego oraz zamocować nową zapinkę sprężystą szczęki przeciwbieżnej. Krótszy zaczep sprężyny musi być osadzony w otworze szczęki hamulcowej. Nakładamy ją na zwisającą w dół dźwignię rozpierającą i przesuwamy ją wzdłuż szczeki ku górze do momentu aż zaskoczy w odpowiednim położeniu.

Pamiętajmy, żeby sprężyna nie blokowała się pomiędzy dźwignią a nakrętką zębatą, musi być tam pewien luz. Montujemy szczękę współbieżną na dźwigni rozpierającej i łączymy z drugą szczęką za pomocą sprężyny. Zbliżamy do siebie dolne końce szczęki do momentu aż damy radę osadzić mocowanie mechanizmu samoczynnej regulacji w gnieździe szczęki współbieżnej.

Zdejmujemy z cylinderka klamrę zaciskową i wciskamy tłoczek w cylinderek. Ponownie zbliżamy dolne części szczęk w celu zamocowania górnych części w rowkach tłoczków cylinderka. Dolne końce opieramy na sworzniach oporowych. Pozostaje nam osadzić szczęki w prowadnikach i ustawienie szczęk tak, żeby nie ocierały o bęben. Robimy to za pomocą nakrętki zębatej mechanizmu regulacji.

Montujemy bęben używając nowej nakrętki zabezpieczającej. Moment dokręcania bębna to 200Nm. Jeżeli nie dysponujemy kluczem dynamometrycznym możemy zrobić to z odpowiednim wyczuciem, aż poczujemy wyraźny opór. Zabezpieczamy nakrętkę piasty koła za pomocą punktaka i montujemy osłonę.

Naciskamy kilkanaście razy pedał hamulca w celu odpowiedniego ustawienia szczęk i mechanizmu regulacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA