Czy wiesz jak dopełnić formalności przy zakupie auta używanego w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
Najpierw należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. To 2 procent od wartości auta, wartość ta brana jest przez urzędnika z tzw. Eurotaxu, nie zaś z umowy auta. W urzędzie wypełniamy formularz PCC-3. Mamy na to 2 tygodnie od zakupu auta, potem urząd naliczy odsetki.
REKLAMA
Teraz zdejmujemy z auta stare tablice, bierzemy umowę, kartę pojazdu (jeśli była wydana) i idziemy do wydziału komunikacji. Tam składamy wniosek o rejestrację auta, odbieramy (często po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach) czasowe pozwolenie (na miesiąc), nowe tablice rejestracyjne i naklejkę. Opłata to około 180 złotych.
Zobacz też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego auta? cz. II
Po około 2 tygodniach dzwonimy do urzędu z pytaniem czy już wyrobiono stałe pozwolenie (tzw. "twardy dowód"). Jeśli jest, odbieramy. Za darmo, za to za okazaniem ubezpieczenia OC ważnego i karty pojazdu (jeśli była wydana).
Przy zakupie auta automatycznie stajemy się też posiadaczami polisy OC. Mamy 30 dni na wypowiedzenie lub przedłużenie umowy z ubezpieczycielem. W każdym wypadku nastąpi rekalkulacja składki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.