REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Macedonii?

Macedonia to kraj o niskim standardzie placówek medycznych, wysokich karach za wykroczenia i przestępstwa oraz wymagającym od nas dużej ilości formalności przy wjeździe do kraju np: posiadania zielonej karty oraz obowiązkowego meldunku.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Islandii?

Islandia to piękny kraj o zimnym klimacie. Jest bardzo atrakcyjny turystycznie, szczególnie zimą. Panują tu jedne z najtrudniejszych warunków meteorologicznych na świecie.

Wyjazd samochodem do Czech

Czechy to mały kraj, w którym dominują duże przestrzenie oraz rolnicze pola uprawne. Na tle małych miasteczek i wsi wyróżnia się turystyczna stolica kraju – Praga, która zachwyca bogactwem zabytków.

Jak objawia się nadsterowność i podsterowność?


Elektronika samochodowa jest na tyle rozwinięta, że w nowoczesnych samochodach licznie rozmieszczone czujniki, same są w stanie ocenić, czy auto jest podsterowne czy nadsterowne i skorygować tor jego jazdy.

REKLAMA

Płyn do chłodnicy – gotowy czy koncentrat?

Jesień to dobry czas, aby zmienić płyn w układzie chłodzenia. Tylko w ten sposób możemy uniknąć poważnej awarii. Warto również pomyśleć o jego jakości. Zły płyn może oznaczać dla nas duże wydatki.

Czy można samodzielnie zamontować hak holowniczy?

Samodzielny montaż haka holowniczego jest możliwy. Nie jest to jednak zadanie łatwe, dlatego na taki krok powinny decydować się tylko te osoby, które mają dryg do majsterkowania.

Jak prowadzić samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Samochód z automatyczną skrzynią biegów to z pewnością wygoda w miejskich korkach. Prowadząc taki pojazd należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak holować pojazd z automatyczną skrzynią biegów?

Samochód z automatyczną skrzynią może stanowić problem przy holowaniu, ze względu na specyficzny charakter przekładni. Podpowiadamy, jak poprawnie holować auto z automatyczną skrzynią biegów.

REKLAMA

Jak być holowanym?

Może nam się zdarzyć sytuacja, w której będziemy musieli być holowani. Samochód może zepsuć się w każdym momencie, a na pomoc drogową trzeba by długo czekać, a do tego zapłacić. Jeśli możemy poprosić znajomego o pomoc, warto wiedzieć, jak zachowywać się będąc holowanym.

Jak poprawnie holować samochód?

Samochody psują się, a niekiedy usługa Assistance jest zbyt droga dla kierowców lub nie obejmuje niektórych wydarzeń. Wtedy znajomy może poprosić nas o pomoc w holowaniu, więc podpowiadamy, jak poprawnie holować samochód osobowy.

Jak zdemontować kable wysokiego napięcia?

Kable wysokiego napięcia mogą wymagać wymiany lub renowacji i wtedy niezbędny będzie ich demontaż. Podpowiadamy, jak zrobić to poprawnie.

Jak wyczyścić wycieraczki?

Wadliwie zbierające wodę wycieraczki nie zawsze wymagają wymiany, czasami wystarczy je przeczyścić. podpowiadamy, jak krok po kroku oczyścić pióra wycieraczek.

Jak oczyścić zaparowane światła przednie?

Zaparowane światła przednie mają duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Podpowiadamy jak oczyścić zaparowane światła przednie.

Jaki jest czas reakcji człowieka na sytuację na drodze?

Wysoka prędkość to nie tylko mniej czasu na reakcję. Wyjaśniamy, jak działa ludzki organizm podczas szybkiej jazdy i jakie niebezpieczeństwa z tego wynikają.

Jak kontrolować kierownicę?

Może się wydawać, że kontrola kierownicy to rzecz zupełnie intuicyjna. Niekiedy jednak nie zwracamy uwagi na to, jak ważny jest prawidłowy chwyt. Przybliżamy konsekwencje lekceważenia go.

Montaż łańcuchów

Nawet kierowcy, którzy są zaznajomieni z jazdą po zaśnieżonych i oblodzonych drogach, powinni posiadać łańcuchy. Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i pasażerom podczas jazdy po górskich drogach, a także autostradach powinno być najważniejsze.

Jazda z użyciem łańcuchów

Stopień nachylenia górskiej drogi oraz warunki pogodowe mogą spowodować, że nawet auto z napędem na cztery koła i dobrymi zimowymi oponami, może mieć problemy z utrzymaniem się na drodze. W takich przypadkach warto posiadać łańcuchy na koła.

W jaki sposób przewozić rowery samochodem?

Wyjazd nad morze, jezioro czy w góry wcale nie oznacza, że nasz rower musi zostać w domu. Najprościej skorzystać ze specjalnie przystosowanego do tego bagażnika.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Rodos?

Alternatywą dla stacjonarnych wakacji na jednym z wybrzeży wyspy Rodos może okazać się podróż samochodem po jednej z najpiękniejszych części Grecji.

Naprawa świateł awaryjnych w Audi A4 B5 – jak to zrobić?

Podpowiadamy jak naprawić światła awaryjne w Audi A4 B5.

Czy można jeść w czasie jazdy?

Badania brytyjskich naukowców wykazały, że jedzenie w czasie jazdy dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. To więcej niż rozmowa przez telefon komórkowy, choć różnica jest niewielka.

VW Golf IV: wymiana gum stabilizatora

Gdy podczas codziennej jazdy autem zaczniemy słyszeć dziwne stukanie lub skrzypienie, to znak, że zbliża się czas wymiany zużytych gum stabilizatora.

Ubezpieczenie Assistance a wyjazd zagraniczny

Wakacyjny wyjazd, zwłaszcza zagranicę, kojarzy nam się z czymś przyjemnym, jednak widmo stłuczki może zepsuć nam dobre samopoczucie. Komfort psychiczny zapewni nam ubezpieczenie Assistance.

Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty o dużych gabarytach?

Często, z oszczędności lub z braku innych możliwości, samochód osobowy traktuje się jak dostawczy lub ciężarowy, przewożąc nim mniejsze meble i inne sprzęty gospodarstwa domowego, albo różnorodne pakunki.

Jak kierowca powinien chronić oczy przed słońcem?

Jazda w słoneczny dzień jest przyjemna wówczas, kiedy słońce znajduje się wysoko nad horyzontem. W przeciwnym wypadku jego blask może oślepić kierowcę, a to może mieć bardzo przykre następstwa.

Jak jechać po zmierzchu w ruchu miejskim?

Jazda po ulicach miast nie jest łatwą rzeczą nawet w dzień, przy pięknej pogodzie. Jeszcze trudniej jeździ się po zmierzchu, kiedy światła reflektorów innych pojazdów atakują wzrok kierowcy, a piesi nie zawsze są widoczni.

Jak uszczelniać przewody paliwowe?


Nieszczelne połączenia przewodów paliwowych ze zbiornikiem paliwa, pompą paliwa, pompą wtryskową lub gaźnikiem mogą być przyczyną wielu kłopotów i problemów, z których największym może być pożar samochodu.

Jak wymienić tylne lampy?

Wymiana tylnych lamp jest dość prosta. Artykuł ten, ma na celu pokazać jak poprawnie i bezkolizyjnie wymieniać tylne lampy.

Wyjazd samochodem do Estonii

Naszą wycieczkę samochodową po Skandynawii rozpoczynamy w Estonii – nizinnym kraju, w którym dominują wyspy oraz bogate w faunę i florę Parki Narodowe.

Jak pozbyć się szosowego terrorysty z ogona?

Jazda samochodem może być zarówno ekscytująca, jak i przyjemna. Poczucie wolności i zadowolenia jednak może nam odebrać kierowca, który będzie jechał niebezpiecznie blisko naszego tylnego zderzaka.

Sprawdź czy jesteś szosowym terrorystą

Gdy jeździmy samochodem, musimy być świadomi faktu, że na drodze są też inni użytkownicy. Sprawdź czy jesteś postrzegany jako szosowy terrorysta czy wręcz przeciwnie.

Jak wyprzedzać na krętych drogach?


Wyprzedzanie na krętych, a więc najczęściej górskich drogach, jest manewrem nieprawdopodobnie trudnym i niebezpiecznym.

Jak wyprzedzać na stromych podjazdach i zjazdach ze wzniesień?


Manewr wyprzedzania należy do trudnych i niebezpiecznych. Pojazd wyprzedzający znajduje się dość długo na pasie przeznaczonym dla pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.

Jak ratować się po wlaniu niewłaściwego paliwa?

Zdarza się czasem, że w wyniku roztargnienia kierowcy lub nieuwagi personelu stacji paliw w baku samochodu znajdzie się niewłaściwe paliwo.

Jak podjeżdżać pod bardzo strome wzniesienia?

Jazda w górskim terenie stawia przed kierowcą i samochodem ogromne wymagania. Nawet drogi o statusie międzynarodowych nie są łatwe do pokonania.

Jak zabezpieczać nakrętki przed samoczynnym odkręcaniem się?


Chyba nie ma na świecie kierowcy, który nagle stwierdzał, że jakaś śruba lub nakrętka sama się odkręciła podczas eksploatacji auta. Pół biedy, kiedy dotyczy to jakiegoś mało istotnego elementu. Gorzej, gdy ten element odpowiada bezpośrednio za bezpieczną jazdę, np. jest częścią układu kierowniczego.

Jak zachowywać się wobec autobusów miejskich?

Autobusy, zwłaszcza jeżdżące w komunikacji miejskiej, to pojazdy szczególne. Przewożą jednorazowo nawet ponad 100 pasażerów, z których wielu spieszy się do pracy lub do innych zajęć. Dlatego są one traktowane ze szczególnymi przywilejami.

Jak omijać przeszkody na drodze wielopasmowej?

Wypadek, awaria pojazdu lub roboty drogowe powodują, że na pewien czas zostaje wyłączony co najmniej jeden z pasów jezdni wielopasmowej. Taka przeszkoda powoduje najczęściej powstanie gigantycznego korka.

Jak jeździć autostradami, drogami ekspresowymi itp?

Jazda autostradą i drogą ekspresową teoretycznie należy do najłatwiejszych zadań, jakie oczekują na kierowcę. Zwykle kojarzy się z bezmyślnym naciskaniem na pedał gazu i patrzeniem w lusterka, czy nie dogania patrol policji.

Jak jeździć ekonomicznie?

Koncerny naftowe, akcyza i inne podatki wciąż podnoszą cenę paliwa. Do czasu, kiedy alternatywne technologie napędzania pojazdów nie zostaną wprowadzone do użytku na szeroką skalę, musimy na co dzień liczyć się ze sporym wydatkiem na paliwo, jeśli chcemy jeździć samochodem. Jak zatem jeździć ekonomicznie?

Jak zaparkować „w kopertę”?


Gdy ubiegamy się o prawo jazdy, umiejętność parkowania równoległego nie musi być konieczna – wszystko zależy od manewrów, których wykonanie będzie niezbędne podczas egzaminu. Gdy zaczynamy jeździć po mieście, ta umiejętność zaczyna być potrzebna. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.

Jak obronić się przed przemocą na drodze?

Korki, nieprzewidziane sytuacje, zmęczenie i irytacja często prowadzą do przemocy. Oto kilka porad, jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy zostaniemy zaatakowani przez innego kierowcę.

Jak postępować z cięgłem, które zacięło się w pancerzu?

Zdarza się czasem, na szczęście dość rzadko, że ważne cięgło zaczyna się blokować, pracuje z coraz większym oporem, aż w końcu zacina się na dobre.

Czy wiesz jak zwiększyć widoczność auta na drodze?

Zaczyna się jesienna szarówka i gorsza widoczność na drodze. Nieodpowiednio przygotowany samochód stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla innych kierowców i pieszych. Możesz w kilka chwil sprawić, że twój samochód będzie bardziej widoczny na drodze.

Jak dbać o hak holowniczy?


Hak holowniczy, a raczej – stan, w jakim on się znajduje – ma istotny wpływ na bezpieczeństwo holowania przyczepy.

Jak zawrócić z przyczepą na wąskiej drodze?

Zawracanie z przyczepą jest manewrem bardzo trudnym. Należy do kategorii najtrudniejszych, jeżeli ma być wykonane na bardzo wąskiej drodze. Zawracanie z przyczepą na górskiej drodze jest niewykonalne.

Jak jeździć drogami wewnętrznymi (osiedlowymi itp.)?


Drogi wewnętrzne (osiedlowe, prywatne itd.) są miejscem, gdzie bardzo często dochodzi do wielu wypadków.

Jak nocą w trasie wykonywać różne prace przy samochodzie?


Awarie i usterki mają to do siebie, ze zdarzają się zawsze, bez względu na porę dnia i pogodę, zwykle w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak zdiagnozować różne niepokojące objawy w zachowaniu samochodu?

Kierując samochodem niejednokrotnie mamy uczucie, że zachowuje się on dziwnie. Po stwierdzeniu, że przyczyny tego nie leżą po stronie jakości drogi, oraz po stronie przyrody, usterek należy szukać w samochodzie.

Jak ratować się po przypadkowym wjechaniu na miękkie pobocze?

W opowieściach kierowców w przydrożnych barach pojawia się czasem motyw „załapania pobocza” i ściągnięcia samochodu z jezdni do rowu lub w pole.

REKLAMA