Jak poprawnie holować samochód?
REKLAMA
REKLAMA
Połączenie aut
Zanim ruszymy w drogę, musimy poprawnie połączyć samochód holujący z holowanym. Będzie nam potrzebna do tego linka, ale pamiętajmy, że nie może być to byle jaki sznurek. Lina powinna być wyprodukowana z przeznaczeniem do holowania, a możemy ją nabyć na stacji benzynowej lub choćby w supermarkecie.
REKLAMA
Zobacz również: Jak być holowanym?
Przepisy
Samochód holowany powinien być oznakowany trójkątem ostrzegawczym, najlepiej wyeksponowanym przez tylną szybę. Nie powinien mieć włączonych świateł mijania, a zarazem powinien używać kierunkowskazów zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Nie wolno włączać świateł awaryjnych, choć wielu kierowców tak robi, ale uniemożliwia to sygnalizowanie skrętu.
Zobacz również: Jak zawracać na wąskich ulicach?
Holowanie
Przed holowaniem należy sprawdzić, czy pojazd jest zdolny do ruchu, czyli czy jego hamulce są sprawne, koła nie obcierają o nic a światła stopu i mijania działają poprawnie. Podczas holowania należy ruszać bardzo delikatnie w taki sposób, aby napiąć linkę i dopiero wprowadzić drugie auto w ruch. Jeśli nie napniemy linki przed ruszeniem, holowany pojazd podskoczy niespodziewanie i oba auta mogą ulec uszkodzeniu. Kierowca samochodu holującego powinien jedynie dawać znać o tym, że należy zahamować, a całą energię kinetyczną zestawu dwóch aut powinien wygaszać pojazd holowany, poprzez mocne hamowanie. Nie należy dopuścić do zwiotczenia liny holowniczej, ponieważ na zakręcie pojazd holowany mógłby na nią najechać, skutkiem czego będzie jej zerwanie bądź szarpanie oboma autami.
REKLAMA
REKLAMA