REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak poprawnie holować samochód?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Przed holowaniem należy sprawdzić, czy pojazd jest zdolny do ruchu, czyli czy jego hamulce są sprawne, koła nie obcierają o nic a światła stopu i mijania działają poprawnie.
Przed holowaniem należy sprawdzić, czy pojazd jest zdolny do ruchu, czyli czy jego hamulce są sprawne, koła nie obcierają o nic a światła stopu i mijania działają poprawnie.

REKLAMA

REKLAMA

Samochody psują się, a niekiedy usługa Assistance jest zbyt droga dla kierowców lub nie obejmuje niektórych wydarzeń. Wtedy znajomy może poprosić nas o pomoc w holowaniu, więc podpowiadamy, jak poprawnie holować samochód osobowy.

Połączenie aut

Zanim ruszymy w drogę, musimy poprawnie połączyć samochód holujący z holowanym. Będzie nam potrzebna do tego linka, ale pamiętajmy, że nie może być to byle jaki sznurek. Lina powinna być wyprodukowana z przeznaczeniem do holowania, a możemy ją nabyć na stacji benzynowej lub choćby w supermarkecie.

REKLAMA

Zobacz również: Jak być holowanym?

Przepisy

Samochód holowany powinien być oznakowany trójkątem ostrzegawczym, najlepiej wyeksponowanym przez tylną szybę. Nie powinien mieć włączonych świateł mijania, a zarazem powinien używać kierunkowskazów zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Nie wolno włączać świateł awaryjnych, choć wielu kierowców tak robi, ale uniemożliwia to sygnalizowanie skrętu.

Zobacz również: Jak zawracać na wąskich ulicach?

Holowanie

Przed holowaniem należy sprawdzić, czy pojazd jest zdolny do ruchu, czyli czy jego hamulce są sprawne, koła nie obcierają o nic a światła stopu i mijania działają poprawnie. Podczas holowania należy ruszać bardzo delikatnie w taki sposób, aby napiąć linkę i dopiero wprowadzić drugie auto w ruch. Jeśli nie napniemy linki przed ruszeniem, holowany pojazd podskoczy niespodziewanie i oba auta mogą ulec uszkodzeniu. Kierowca samochodu holującego powinien jedynie dawać znać o tym, że należy zahamować, a całą energię kinetyczną zestawu dwóch aut powinien wygaszać pojazd holowany, poprzez mocne hamowanie. Nie należy dopuścić do zwiotczenia liny holowniczej, ponieważ na zakręcie pojazd holowany mógłby na nią najechać, skutkiem czego będzie jej zerwanie bądź szarpanie oboma autami.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA