REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przewozić ciężkie łodzie na przyczepach?

Jakubowski Ryszard
Jazda z ciężką łodzią na przyczepie jest bardzo trudna i wymaga sporych umiejętności. fot. Newspress
Jazda z ciężką łodzią na przyczepie jest bardzo trudna i wymaga sporych umiejętności. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jazda z ciężką łodzią na przyczepie jest bardzo trudna i wymaga sporych umiejętności. Na poziom trudności jazdy wpływają czynniki takie jak masa łodzi z wózkiem i moc silnika pojazdu holującego.

W praktyce jest możliwe holowanie łodzi, ważącej z wózkiem ponad 1500 kg samochodem z silnikiem o mocy poniżej 100 KW, nie jest to jednak zalecane z wielu powodów. Jednym z nich jest ekonomia – tak mała moc silnika zmusi do jazdy na niskich biegach, a wówczas zużycie paliwa może znacznie przekroczyć normę.

REKLAMA

Holowanie przyczepy z dużą łodzią, zwłaszcza łodzią z falszkilem różni się bardzo od holowania przyczepy campingowej lub towarowej o podobnych gabarytach i masie. Środek ciężkości takiego zestawu znajduje się wysoko ponad drogą, co powoduje, że wózek zachowuje się bardzo niestabilnie na zakrętach w wyniku działania większego, niż normalnie, momentu siły odśrodkowej. Wynika stąd konieczność pokonywania ostrych zakrętów z mniejszą prędkością, niż w przypadku jazdy samochodem lub jazdy z przyczepą o niskim środku ciężkości.

Zobacz również: Jak jeździć z przyczepą w mieście?

Duża masa przyczepy z łodzią i niekorzystne rozłożenie ciężaru powodują, że wszystkie bez wyjątku manewry, jakie towarzyszą normalnej jeździe, należy wykonywać z dużą ostrożnością i bardzo płynnie. Gwałtowniejsza zmiana kierunku jazdy przy wyprzedzaniu lub podczas zmiany pasa ruchu może spowodować rozkołysanie przyczepy któremu prawdopodobnie nie będą wstanie przeciwstawić się jej amortyzatory. Co gorsza, może wystąpić bardzo niebezpieczne jej „wężykowanie”, którego nie da się opanować.

Zobacz również: Jak holować pojazd z automatyczną skrzynia biegów?

REKLAMA

Jadąc z dużą łodzią żaglową na przyczepie należy pamiętać, iż spoczywający na niej maszt zwykle wystaje na sporą odległość poza jej obrys, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Układając go należy dążyć do tego, aby jego jak najmniejsza część znajdowała się poza rufą łodzi. Mimo to należy zwrócić baczną uwagę, czy podczas pokonywania ciasnych zakrętów, takich jakie są często w wąskich uliczkach starych miast, nie zaczepi on o stojące przy drodze budynki albo nie stanie się zagrożeniem dla przechodniów. Z tego powodu należy jego koniec bardzo starannie oznakować (także światłem czerwonym) w sposób doskonale widoczny zarówno dla innych pojazdów, jak i dla kierowcy samochodu, ciągnącego przyczepę z łodzią. Należy przy tym bardzo starannie podwiązać do masztu wanty i inne elementy takielunku, aby nie zwisały swobodnie, gdyż mogą one zaczepiać o różne przydrożne przeszkody, mogą także prowokować dzieci i niektóre osoby do chwytania z nie, co może skończyć się tragicznie.

W przypadku holowania łodzi samochodem osobowym lub niewielkim dostawczym albo terenowym jej ciężar wraz z przyczepą nie może przekroczyć ciężaru pojazdu holującego. Łączny ciężar całkowity zespołu przyczepa + samochód przekracza 3500 kg, samochodu nie może prowadzić kierowca z kategorią B.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    REKLAMA

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA