REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawrócić z przyczepą na wąskiej drodze?

Jakubowski Ryszard
Podczas zawracania z przyczepą należy pamiętać, aby promień skrętu był dostatecznie duży, ponieważ przyczepa początkowo nie jedzie dokładnie śladem samochodu. Fot. Newspress
Podczas zawracania z przyczepą należy pamiętać, aby promień skrętu był dostatecznie duży, ponieważ przyczepa początkowo nie jedzie dokładnie śladem samochodu. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Zawracanie z przyczepą jest manewrem bardzo trudnym. Należy do kategorii najtrudniejszych, jeżeli ma być wykonane na bardzo wąskiej drodze. Zawracanie z przyczepą na górskiej drodze jest niewykonalne.

Podczas zawracania należy pamiętać, aby promień skrętu był dostatecznie duży, ponieważ przyczepa początkowo nie jedzie dokładnie śladem samochodu, lecz jej podłużna oś znajduje się pod pewnym kątem do podłużnej osi samochodu. Wskutek zbyt ciasnego skrętu jej przednia ścianka może znaleźć się niebezpiecznie blisko zderzaka i tylnych świateł samochodu, co może doprowadzić do ich uszkodzenia.

REKLAMA

Zobacz również: Jak zapobiec "wężykowaniu" przyczepy?

REKLAMA

Ponadto, jeżeli samochód rozpocznie zakręt ze zbyt mocno skręconymi kołami i podąży za nim przyczepa, praktycznie nie będzie możliwe cofnięcie, gdyż nie pozwoli na to kąt pomiędzy podłużnymi osiami samochodów. Dlatego, przed wjechaniem na wąską drogę, należy upewnić się, że nie jest to droga bez przelotu i że dalsza jazda do przodu będzie możliwa.

Nie zawsze można polegać na znakach drogowych. Często drogę może zatarasować uszkodzony samochód, przewrócone drzewo, wyrwa w jezdni, która powstała po ostatniej ulewie i nie została oznakowana przez drogowców, itp.

Zawrócenie na wąskiej drodze jest w praktyce możliwe jedynie po odpięciu przyczepy z haka. Należy przy tym mieć pewność, że jest ona prawidłowo wyważona, to znaczy, że nacisk pionowy na hak wynosi co najmniej kilka kilogramów. W razie potrzeby można hak dociążyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak jeździć ekonomicznie?

Następnie należy poinformować innych użytkowników drogi o znacznych utrudnieniach, jakie napotkają. Najlepiej ustawić NA ŚRODKU JEZDNI trójkąty odblaskowe, w odpowiedniej odległości z przodu i z tyłu. Można także poprosić pasażerów o pomoc w zatrzymaniu ruchu do chwili zakończenia manewru.

Wyciągnąć przyczepę samochodem tak daleko na jezdnię, jak to będzie możliwe, a następnie po odpięciu jej od haka ręcznie obrócić dyszlem we właściwą stronę.

REKLAMA

Po opuszczenia koła manewrowego (przymocowanego do dyszla przyczepy) sprawdzić, czy opiera się ono dostatecznie mocno o drogę. Dla bezpieczeństwa należy koło manewrowe tak ustawić, aby przyczepa była lekko nachylona w stronę dyszla. Jeżeli przyczepa nie ma koła manewrowego, a ma podpórki, można je opuścić. Gdy i ich nie ma, można ostatecznie oprzeć zaczep kulowy o jezdnię, lub podłożyć pod niego kamień znaleziony w pobliżu.

Po zawróceniu samochodem podjechać tyłem do dyszla przyczepy, zapiąć jej zaczep na haku, podłączyć instalację elektryczną, uprzątnąć jezdnię z przedmiotów, użytych podczas manewrów, podnieść i dobrze zabezpieczyć koło manewrowe przyczepy, a następnie ściągnąć ją samochodem jak najbliżej prawej krawędzi drogi i zaparkować z włączonymi światłami awaryjnymi. Ostatnią czynnością jest zabranie trójkątów odblaskowych i sprawdzenie, czy światła przyczepy funkcjonują prawidłowo.

Pod żadnym pozorem nie wolno odpinać ciężkiej, załadowanej przyczepy, lub przyczepy campingowej na drogach pochyłych, zwłaszcza górskich. Nawet podłożenie klinów pod jej kołami może nie zapobiec jej stoczeniu się.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA