REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak eksploatować silnik samochodowy?

Jakubowski Ryszard

REKLAMA

REKLAMA

Pojazdy samochodowe są tak konstruowane i wykonywane, aby uzyskać jak największą ich trwałość i niezawodność. Nie oznacza to jednak, że są wieczne.

Aby zachować wszystkie walory pojazdu przez wiele lat i cieszyć się jego niezawodnością, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

REKLAMA

Zobacz również: Jak nocą w trasie wykonywać różne prace przy samochodzie?

1. Podczas jazdy zawsze starać się utrzymywać tzw. prędkość eksploatacyjną, podawaną zwykle przez producenta. Najczęściej jest ona w przybliżeniu równa prędkości ekonomicznej.

REKLAMA

2. Nie jeździć z prędkością maksymalną na dłuższych odcinkach; stosować ją tylko w sytuacjach, kiedy jest to absolutnie konieczne. Zużycie części silnika spalinowego gwałtownie rośnie wraz ze wzrostem jego prędkości obrotowej i jest największe przy jego pracy z maksymalnymi obrotami.

3. Zmieniać biegi we właściwym momencie. Włączać wyższy bieg nie wcześniej niż po przekroczeniu najniższej prędkości, podawanej przez producenta samochodu dla danego biegu. Jazda z prędkością niższą, niż najniższa dopuszczalna dla danego biegu powoduje tak samo intensywne zużycie silnika, jak jazda na najwyższych obrotach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Unikać ruszania w trudnym terenie oraz na pochyłościach pod górę. W takich sytuacjach zarówno sprzęgło, jak i sam silnik pracują w nieodpowiednich warunkach, a więc ich zużycie jest większe, niż normalnie.

5. Nie przyspieszać gwałtownie, jeżeli nie jest to wymuszone względami bezpieczeństwa i sytuacją na drodze. Gwałtowne zwiększenie obrotów silnika wpływa niekorzystnie na wiele jego elementów, a głównie na łożyskowanie korbowodów.

6. W trudnym terenie poruszać się z wykorzystaniem odpowiednich, niskich biegów tak, aby zawsze mieć pewien dość duży zapas mocy silnika, gdy będzie konieczne pokonanie np. bardziej piaszczystego czy błotnistego odcinka drogi.

Zobacz również: Jak układać w przyczepie przewożone przedmioty?

7. Nie przegrzewać silnika ani nie eksploatować go poniżej normalnej temperatury pracy, wynoszącej najczęściej około 80 stopni Celsjusza. Zbyt gorący silnik to zbyt rzadki olej, a więc – gorsze smarowanie. To także szybsze zużycie elementów gumowych (węży, króćców) układu chłodzenia oraz uszczelek. W zbyt zimnym silniku resztki nieopalonego paliwa przedostają się do oleju silnikowego i mogą go po dłuższym czasie takiej eksploatacji tak rozcieńczyć, że utraci on swoje właściwości smarne, tym samym może dojść do bardzo intensywnego zużycia jego elementów a nawet – do ich zatarcia wskutek niedostatecznego smarowania.

8. Wymieniać olej na właściwy, zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

9. Nie używać do chłodzenia silnika wody, zwłaszcza wody studziennej lub wodociągowej. Ostatecznie, z braku specjalnego płynu do chłodnic, można uzupełnić jego braki wodą destylowaną lub przegotowaną i to nigdy w okresie zimowym. Rozcieńczony wodą płyn chłodzący może zamarznąć i spowodować liczne uszkodzenia w silniku, chłodnicy i nagrzewnicy.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA