Jak holować pojazd z automatyczną skrzynią biegów?
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie
Tak jak w przypadku samochodu z manualną skrzynią biegów, musimy poprawnie przygotować pojazd do holowania. Należy oznakować go trójkątem ostrzegawczym, połączyć z holownikiem specjalną linką, włączyć światła mijania i ustawić skrzynię biegów w pozycji N, czyli neutral, inaczej bieg jałowy.
REKLAMA
Zobacz również: Jak holować inny pojazd? Etap 1 – Przygotowanie holowania.
Holowanie
REKLAMA
Samo holowanie również niemal niczym się nie różni od holowania pojazdu z manualną przekładnią. Przepisy obowiązują te same, a więc nie można włączać świateł awaryjnych, aby móc poprawnie sygnalizować skręty. Należy pamiętać, że utrzymanie napięcia linki jest zadaniem kierowcy pojazdy holowanego. Jedyny wyjątek to fakt, iż samochód z automatyczną skrzynią biegów nie może być holowany z prędkością wyższą niż 30-40 km/h. Automatyczna skrzynia biegów jest smarowana olejem, a jego pompa działa tylko wtedy, gdy silnik jest włączony.
Jeśli motor nie działa, przy prędkości wyższej niż 40km/h, skrzynia biegów może się zatrzeć, gdyż koła będą przenosiły na nią zbyt duże opory i powstanie tarcie przewyższające wytrzymałość części automatycznej przekładni.
Zobacz również: Jak ratować się po wlaniu niewłaściwego paliwa?
REKLAMA
REKLAMA