REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd samochodem do Estonii

Kajetan Puszek
Estonia to kraj o dość krótkiej historii - powstał po I Wojnie Światowej.
Estonia to kraj o dość krótkiej historii - powstał po I Wojnie Światowej.

REKLAMA

REKLAMA

Naszą wycieczkę samochodową po Skandynawii rozpoczynamy w Estonii – nizinnym kraju, w którym dominują wyspy oraz bogate w faunę i florę Parki Narodowe.

Przed wyprawą do tego bałtyckiego kraju warto dowiedzieć się trochę na temat regulacji prawnych obowiązujących w tym Państwie. Z racji członkostwa Estonii w UE aby przekroczyć granicę z tym państwem należy posiadać dowód osobisty – ważny minimum 6 miesięcy bądź paszport – ważny min. 3 miesiące. Władze tego kraju żądają posiadania dokumentów ze zdjęciem od dzieci w wieku od 7-15 lat, należy wiec wyrobić paszport swojemu dziecku przed wyjazdem do tego kraju.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd autem do Chorwacji

Estończycy nie mają dużych wymagań dotyczących wyposażenia naszych samochodów. Zalicza się do nich posiadanie zapiętych pasów bezpieczeństwa, apteczki pierwszej pomocy, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy przeciwpożarowej. Obligatoryjne jest posiadanie zielonej karty. Dzieci do lat 10 muszą podróżować na tylnym siedzeniu. Prawo Estonii zakazuje używania telefonów komórkowych podczas jazdy – z wyjątkiem zestawu głośnomówiącego. W okresie od 1 maja do 30 września obowiązuje nakaz jazdy na oponach letnich, natomiast w okresie od 1 grudnia do 1 marca musimy jeździć na oponach zimowych.

Mandaty, kary, przepisy celne

Estończycy bardzo surowo karzą za przekraczanie prędkości na drogach. Wysokości mandatów oscyluje pomiędzy 1000 a 4000 Euro. Panuje tam bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Zakaz ten jest surowo przestrzegany i respektowany.

Zobacz też: Samochodem do Finlandii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Estonii obowiązuje ograniczenie co do ilości wwożonych towarów przeznaczonych „do użytku osobistego”. Sprzedaż tych towarów jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą. Dodatkowo władze mogą nas obciążyć karą pieniężną z tego tytułu.

Jeśli chodzi o przewożenie zwierząt samochodem, to jest to możliwe po przedstawieniu europejskiego paszportu psa. Ten dokument można wyrobić u określonych lekarzy weterynarii ( spis lekarzy dostępny jest na stronie : www.vetpol.org.pl).

Organizacja czasu wolnego

Estonia to kraj nizinny, na którego terenie znajduje się aż 1500 wysp. Z racji tego bardzo popularne jest podróżowanie campingiem tudzież wypoczynek w domkach letniskowych czy namiotach. Jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc jest Stolica – Talinn, uważana za jedno z najpiękniejszych miast bałtyckich. Znajduję się w nim cała masa pubów i klubów , muzeów oraz restauracji. Drugą stolicą kulturalną jest Tartu – którego prawie 10% stanowią studenci i uczniowie. Tartu było w XVIII i XIX wieku azylem dla uchodźców z Polski, którzy nie chcieli w wyniku rozbiorów uczyć się języka rosyjskiego.

Zobacz również: Jak pozbyć się szosowego terrorysty z ogona?

REKLAMA

Wartym zobaczenia jest Park Narodowy Lahemaa, w którym znajduję się największy wodospad w Estonii. Park Narodowy ma za zadanie chronić naturalny ekosystem, w którym żyją m.in. łosie i niedźwiedzie. Przepiękne tereny prastarej puszczy z pewnością zadziwią wszystkich miłośników przyrody.

Podróżując samochodem po tym skandynawskim kraju na pewno nie pominiemy Narwy. To miasto odbiega znacznie od skandynawskiej stylistyki reszty kraju. Widoczne są w nim naleciałości rosyjskie – dominuje tu język rosyjski, dużym powodzeniem cieszą się rosyjskie organy prasowe oraz radio. Wynika to z wpływów byłego ZSRR, które rozciągały się na tych terenach. W przeszłości istniała tu ważna dla przemysłu całego kraju sowiecka fabryka. Dziś to miasto spełnia ważną państwową rolę – mieści się tam elektrownia, która dostarcza energię aż 30 % Estonii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA