REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd samochodem do Estonii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Estonia to kraj o dość krótkiej historii - powstał po I Wojnie Światowej.
Estonia to kraj o dość krótkiej historii - powstał po I Wojnie Światowej.

REKLAMA

REKLAMA

Naszą wycieczkę samochodową po Skandynawii rozpoczynamy w Estonii – nizinnym kraju, w którym dominują wyspy oraz bogate w faunę i florę Parki Narodowe.

Przed wyprawą do tego bałtyckiego kraju warto dowiedzieć się trochę na temat regulacji prawnych obowiązujących w tym Państwie. Z racji członkostwa Estonii w UE aby przekroczyć granicę z tym państwem należy posiadać dowód osobisty – ważny minimum 6 miesięcy bądź paszport – ważny min. 3 miesiące. Władze tego kraju żądają posiadania dokumentów ze zdjęciem od dzieci w wieku od 7-15 lat, należy wiec wyrobić paszport swojemu dziecku przed wyjazdem do tego kraju.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd autem do Chorwacji

Estończycy nie mają dużych wymagań dotyczących wyposażenia naszych samochodów. Zalicza się do nich posiadanie zapiętych pasów bezpieczeństwa, apteczki pierwszej pomocy, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy przeciwpożarowej. Obligatoryjne jest posiadanie zielonej karty. Dzieci do lat 10 muszą podróżować na tylnym siedzeniu. Prawo Estonii zakazuje używania telefonów komórkowych podczas jazdy – z wyjątkiem zestawu głośnomówiącego. W okresie od 1 maja do 30 września obowiązuje nakaz jazdy na oponach letnich, natomiast w okresie od 1 grudnia do 1 marca musimy jeździć na oponach zimowych.

Mandaty, kary, przepisy celne

Estończycy bardzo surowo karzą za przekraczanie prędkości na drogach. Wysokości mandatów oscyluje pomiędzy 1000 a 4000 Euro. Panuje tam bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Zakaz ten jest surowo przestrzegany i respektowany.

Zobacz też: Samochodem do Finlandii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Estonii obowiązuje ograniczenie co do ilości wwożonych towarów przeznaczonych „do użytku osobistego”. Sprzedaż tych towarów jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą. Dodatkowo władze mogą nas obciążyć karą pieniężną z tego tytułu.

Jeśli chodzi o przewożenie zwierząt samochodem, to jest to możliwe po przedstawieniu europejskiego paszportu psa. Ten dokument można wyrobić u określonych lekarzy weterynarii ( spis lekarzy dostępny jest na stronie : www.vetpol.org.pl).

Organizacja czasu wolnego

Estonia to kraj nizinny, na którego terenie znajduje się aż 1500 wysp. Z racji tego bardzo popularne jest podróżowanie campingiem tudzież wypoczynek w domkach letniskowych czy namiotach. Jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc jest Stolica – Talinn, uważana za jedno z najpiękniejszych miast bałtyckich. Znajduję się w nim cała masa pubów i klubów , muzeów oraz restauracji. Drugą stolicą kulturalną jest Tartu – którego prawie 10% stanowią studenci i uczniowie. Tartu było w XVIII i XIX wieku azylem dla uchodźców z Polski, którzy nie chcieli w wyniku rozbiorów uczyć się języka rosyjskiego.

Zobacz również: Jak pozbyć się szosowego terrorysty z ogona?

REKLAMA

Wartym zobaczenia jest Park Narodowy Lahemaa, w którym znajduję się największy wodospad w Estonii. Park Narodowy ma za zadanie chronić naturalny ekosystem, w którym żyją m.in. łosie i niedźwiedzie. Przepiękne tereny prastarej puszczy z pewnością zadziwią wszystkich miłośników przyrody.

Podróżując samochodem po tym skandynawskim kraju na pewno nie pominiemy Narwy. To miasto odbiega znacznie od skandynawskiej stylistyki reszty kraju. Widoczne są w nim naleciałości rosyjskie – dominuje tu język rosyjski, dużym powodzeniem cieszą się rosyjskie organy prasowe oraz radio. Wynika to z wpływów byłego ZSRR, które rozciągały się na tych terenach. W przeszłości istniała tu ważna dla przemysłu całego kraju sowiecka fabryka. Dziś to miasto spełnia ważną państwową rolę – mieści się tam elektrownia, która dostarcza energię aż 30 % Estonii.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA