W jaki sposób przewozić rowery samochodem?
REKLAMA
REKLAMA
Te najbardziej popularne montowane są na relingach na dachu samochodu. Kierowcy najchętniej korzystają z dwóch typów bagażników.
REKLAMA
1. Rower przytrzymywany jest za pomocą wysięgnika mocowanego do ramy. Koła przytwierdzane są paskami do wózków, na których stoją.
Wady: większy opór powietrza, który powoduje wyższe zużycie paliwa oraz możliwość porysowania ramy przy dużych drganiach albo niewprawnym mocowaniu.
Zalety: możliwość natychmiastowego ściągnięcia i użycia roweru.
2. Mocowanie roweru za widelec do specjalnych uchwytów. Do tego trzeba oczywiście wymontować przednie koło.
Zalety: pewne umocowanie roweru oraz mniejsze opory powietrza.
Wady: konieczność wypinania i wpinania przedniego koła.
Oba sposoby kiepsko sprawdzają się podczas złych warunków pogodowych, kiedy to rower może zmoknąć lub mocno się zabrudzić. Trzecim rozwiązaniem, możliwym jednak wyłącznie dla właścicieli samochodów typu kombi jest przewożenie rowerów w bagażniku. W tych największych, bagażnik umożliwia spakowanie 2-3 rowerów. Jednak jedynie przy zachowaniu podstawowych zasad logistyki. Nie uda nam się spakować rowerów, jeżeli na początku nie ściągniemy kół. Dalsze pakowanie uzależnione jest od pojemności i ustawności „kufra”.
Zobacz również: Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty o dużych gabarytach?
Czy to na dachu, z tyłu samochodu czy jego wewnątrz, polecamy przewożenie rowerów w osobnych pokrowcach. Ograniczy to wszelkie usterki lakiernicze, które mogą dosięgnąć zarówno rower jak i nasz samochód.
Zobacz również: W jaki sposób zgodnie z prawem i zasadami bezpieczeństwa przewozić dzieci w samochodzie?
REKLAMA
REKLAMA