Montaż łańcuchów
REKLAMA
REKLAMA
Samo posiadanie łańcuchów i wożenie w bagażniku może być niewystarczające. Zanim się wybierzemy na wymarzony urlop w góry, warto przećwiczyć zakładanie i zdejmowanie ich. Może nam to zaoszczędzić sporo nerwowych sytuacji. Zakładanie łańcuchów po zmroku i na mrozie, bez przygotowania nie należy ani do łatwych ani do przyjemnych.
REKLAMA
Zobacz również: Jak bezpiecznie jeździć zimą?
REKLAMA
Spotykane są różne rodzaje łańcuchów, w zależności od producenta mogą różnić się wzorem (drabinka, romb, diament), połączeniami ogniw i ich kształtem, systemami zapinania, itd. Każdy kierowca znajdzie na pewno, w tak szerokiej gamie, produkt spełniający jego oczekiwania. Najczęściej łańcuchy wykonane są ze stali.
W nowszych modelach zastosowano rodzaj grubego kabla – przewodu, zamiast typowego łańcucha, a nawet specjalnych tkanin zapewniających większe tarcie w kontakcie opony ze śliską nawierzchnią. Zasady odnośnie montażu są analogiczne w przypadku różnych typów łańcuchów.
Obecnie rzadko już są spotykane łańcuchy tzw. „najazdowe”, wymagające wjechania samochodem na rozłożone uprzednio łańcuchy (te stosowane są już tylko w przypadku samochodów ciężarowych i większych aut dostawczych). Do samochodów osobowych przewidziane są łańcuchy do tzw. szybkiego montażu.
Zobacz również: Jak zmienić koło w zimie?
Wykorzystując instrukcje dołączone do łańcuchów, nie powinniśmy napotkać większych problemów.
REKLAMA
REKLAMA