Jak kontrolować kierownicę?
REKLAMA
REKLAMA
Szybka reakcja
Samochód to urządzenie, które pozwala nam poruszać się szybciej, niż pieszo. Pamiętajmy o tym, że człowiek przystosowany jest naturalnie do poruszania z maksymalną prędkością około 30-35 km/h. Tyle właśnie może osiągnąć bardzo wysportowany, ale szczupły człowiek podczas biegu. Nasz organizm jest tak naprawdę niedoskonały, jak na warunki, którym musi sprostać w dzisiejszych czasach. Przy prędkości wyższej niż 35 km/h, nasze reakcje są wolniejsze, gdyż trudniej nam dostrzec zagrożenie bądź przeszkodę. Nasz wzrok i mózg zwyczajnie nie przerabiają tak dużej ilości, jednocześnie napływających informacji na tyle wydajnie, aby móc reagować bezbłędnie. Dlatego też w samochodzie musimy być zawsze przygotowani na nieoczekiwane zdarzenia.
REKLAMA
Zobacz również: Jak jechać z rozbitą szybą przednią?
Załóżmy, że jedziemy z dozwoloną prędkością 60 km/h i nagle na ulicę wybiega dziecko. Nie zdążymy zareagować, jeśli nie będziemy trzymali obu rąk w prawidłowej pozycji na kierownicy. Nawet, jeśli zaczniemy hamować, to nie zatrzymamy się przed tym dzieckiem, a ono nie będzie miało żadnych szans na przeżycie. Zdecydowany ruch kierownicą mógłby je uratować.
Prawidłowy chwyt
Powinniśmy trzymać kierownicę w pozycji „za piętnaście trzecia” lub ewentualnie „za dziesięć druga”. Trzymając ją w ten sposób będziemy nią operowali najskuteczniej i najwydajniej. Wybiegające na ulicę dziecko nie jest jedyną sytuacją, w której możemy potrzebować natychmiastowej reakcji. Inni kierowcy, którzy stwarzają zagrożenie lub choćby nagłe pęknięcie opony mogą spowodować, że dojdzie do niebezpiecznego wypadku. Pamiętajmy więc, aby zawsze trzymać obie ręce na kierownicy.
Zobacz również: Jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych?
REKLAMA
REKLAMA