REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyprzedzać nocą?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Nocą wyprzedzanie jest bardziej niebezpieczne niż w ciągu dnia. Mimo że od zmroku do świtu panuje zwykle mniejszy ruch na drogach.

Doganiając jadący wolniej pojazd należy przede wszystkim pamiętać, że bardzo łatwo można oślepić jego kierowcę światłem własnych reflektorów. Należy więc dostatecznie wcześnie zmienić światła drogowe, na mijania. Jak wcześnie? Na pewno 200 czy nawet 300 metrów nie będzie zbytnią nadgorliwością. Na długich i prostych odcinkach np., na autostradach i drogach ekspresowych można zmienić światłą nawet w odległości większej

REKLAMA

Zobacz również: Jak przeprowadzić manewr mijania nocą?

Gdy pojazd wyprzedzany znajdzie się w odległości mniejszej, niż 100 metrów, można poinformować jego kierowcę o zamiarze wyprzedzania. Krótki błysk światami drogowymi nie oślepi go, a zwróci jego uwagę na to, co dzieje się z tyłu, za jego samochodem, gdyby np. skupił się na patrzeniu przed siebie, zapominając o lusterkach wstecznych.

Korzystaj ze świateł... innych

REKLAMA

Jeżeli nic nie nadjeżdża z przeciwka, co nocą bardzo łatwo stwierdzić, można rozpocząć manewr wyprzedzania. A więc należy jak najszybciej, nie zapominając o włączeniu wcześniej lewego kierunkowskazu, znaleźć się na lewym pasie, aby sprawdzić, czy przed pojazdem wyprzedzanym nie ma żadnych przeszkód, czy droga jest widoczna na co najmniej kilkaset metrów, czy nie ma na niej zakrętów lub innych niespodzianek. Wszystko to ocenia się niemal wyłącznie w światłach pojazdu wyprzedzanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jadąc za innym pojazdem należy zwracać baczną uwagę na jego światła „stop” aby jego ewentualne gwałtowne hamowanie nie było zaskoczeniem. Dotyczy to także jego kierunkowskazów! Czasem kierowcy ciężarówek włączeniem lewego kierunkowskazu ostrzegają, że wykonanie wyprzedzania nie jest w ich ocenie możliwe! Włączony prawy kierunkowskaz, jeżeli nie zapalą się światła „stop”, mówi, że wyprzedzanie jest możliwe. Ta informacja może być myląca!

Zobacz również: Jak wyprzedzać w dzień?

REKLAMA

Kiedy pojazd wyprzedzany znajdzie się obok pojazdu wyprzedzanego, należy jak najszybciej zmienić światła mijania na drogowe, aby poprawić oświetlenie drogi i uniknąć sytuacji, gdy wyprzedzany kierowca zmieni światła drogowe na mijania, aby nie oślepić wyprzedzającego i oba pojazdy przez kilka sekund będą jechały z mocno ograniczoną widocznością. Najlepiej zmianę świateł przeprowadzić dokładnie w tym samym momencie.

Jeżeli kierowca w wyprzedzanym pojeździe nadal jedzie na długich światłach, oślepiając wyprzedzającego, należy jak najszybciej zmienić pozycję za kierownicą tak, aby przestać widzieć jego światła w lusterkach. Wymaga to dość mocnego pochylenia się do przodu. Po odjechaniu na bezpieczną odległość (około 200 – 300 m), można powrócić do dawnej pozycji. Warto także w takiej sytuacji tuż po zakończeniu wyprzedzania włączyć na dłuższą chwilę światła awaryjne. Być może kierowca samochodu wyprzedzanego przysypia i dlatego nie zmienił świateł. Krótkie błyski ostrych żółtych świateł powinien zauważyć, nawet śpiąc z otwartymi oczami. Jeżeli się zamyślił, pozwoli mu to na powrót myślami do drogi i jazdy, a tym samym może ocalić życie jemu i być może kilku innym osobom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA