REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak walczyć z sennością i zmęczeniem podczas jazdy?

Jakubowski Ryszard

REKLAMA

REKLAMA

Zmęczenie zwiastuje sen, ale ten paradoksalnie dopada kierowców znienacka. Walka ze snem podczas prowadzenia auta jest skazana na porażkę. Można jednak ograniczyć skutki zmęczenia.

Pierwszą oznaką senności jest zniechęcenie. Kierowcy nie chce się włączyć kierunkowskazu, albo jest mu obojętne, że słucha w radio takiej muzyki, której nie lubi. Czasami czuje, że przestaje myśleć. To są pierwsze sygnały, gwarantujące, iż kierowca za kilka lub kilkanaście minut zaśnie. Zanim to nastąpi, poczuje jak powieki robią się coraz cięższe, coraz trudniej będzie mu otworzyć oczy... Czasem, szczególnie przy jeździe nocnej, zacznie mieć jakieś omamy wzrokowe. Zobaczy jakieś zjawy, duchy, mgłę której nie ma... Przestanie prawidłowo definiować to, co widzi. Obraz chwilami będzie się zamazywał...

REKLAMA

Zobacz również: Jak pokonywać długie trasy?

Im wcześniej rozpozna się objawy senności, tym większa jest szansa, aby nie zasnąć. Nie ma jednak na to recepty ze stu procentową gwarancją. Nie ma też całkowicie niezawodnego sposobu na zwalczenie senności za kierownicą. Jedynie przyzwoity wypoczynek połączony z co najmniej ośmiogodzinnym snem w nocy poprzedzającej wyjazd znacznie zwiększa szanse w walce ze snem.

Kawa czy herbata?

REKLAMA

Powszechnie uważa się, że niezawodnym lekarstwem przeciw senności jest mocna, gorąca kawa. Jednak są ludzie, którzy po wypiciu kawy zasypiają jeszcze szybciej. Wolniej, ale za to na dłużej rozbudza mocna niezbyt słodka lub gorzka herbata. Nikt jednak nie zna żadnego sposobu gwarantującego bezsenność w czasie jazdy. Każdy człowiek jest inny i na każdego działa co innego.

Co robić po zauważeniu pierwszych objawów senności? Najpierw – natychmiast, bez względu na protesty pasażerów, zmniejszyć do minimum ogrzewanie lub wyłączyć je całkowicie. Włączyć zimny nadmuch i ustawić tak, aby jak największy strumień powietrza owiewał twarz. Można uchylić jedno z okien ¬– najlepiej to w tylnych lewych drzwiach, aby zwiększyć przewietrzanie kabiny. Włączyć dobrą, rytmiczną muzykę – ale nie za głośno. Głośna muzyka potęguje zmęczenie. Gdy to nie pomoże – bezwarunkowo należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, najlepiej na poboczu jak najdalej od jezdni lub na przydrożnym parkingu, podciągnąć maksymalnie do przodu swój fotel i odchylić do oporu oparcie. Samotnie podróżujący kierowca powinien w tym momencie zamknąć wszystkie okna i zablokować drzwi. Zniechęci tym amatorów cudzego mienia.

Zobacz też: Podróż samochodem w ciąży. Czy to bezpieczne?

Po wykonaniu tych czynności trzeba ułożyć się w miarę wygodnie i zasnąć. Nie ma skuteczniejszej metody na senność niż sen. Czasem wystarczy 15 minut czy pół godziny snu, a właściwie drzemki, aby móc kontynuować jazdę przez kolejne kilka godzin. Zawsze należy pamiętać o tym, że jest to też półśrodek, skuteczniejszy od innych, ale nie stuprocentowy.

Kierowca, który zaśnie za kierownicą podczas jazdy, wydaje wyroki śmierci na siebie i innych użytkowników drogi. Należy więc zrobić wszystko, aby odpędzić sen, a gdy to będzie zbyt trudne, po prostu przerwać jazdę i odpocząć. Wybór jest prosty: dojechać do celu godzinę lub dwie później, albo prawdopodobnie nie dojechać nigdy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA