REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zachowywać się będąc wyprzedzanym?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Ponieważ manewr wyprzedzania należy do najniebezpieczniejszych, kierowcy obu uczestniczących w nim pojazdów powinni postarać się, aby przebiegał on płynnie i przebiegał w jak najkrótszym czasie.

Kierując pojazdem należy mieć „oczy dookoła głowy”, nawet na drogach o znikomym natężeniu ruchu. Pozwoli to uniknąć wielu różnych niemiłych niespodzianek i różnych niebezpieczeństw. Spoglądanie co kilka sekund w lusterka wsteczne nie jest takie kłopotliwe, jak się początkowo wydaje, a daje bieżący obraz sytuacji na drodze. Toteż jadący wolniej kierowca nie będzie zaskoczony, gdy nagle po jego lewej stronie pojawi się pojazd wyprzedzający który „wyrósł spod ziemi”. Zaskoczenie zwykle owocuje mniejszym lub większym przestrachem. W jego wyniku można podświadomie wykonać gwałtowny ruch kierownicą w prawo, aby uciec przez rzekomym zagrożeniem i – nieszczęście gotowe!

REKLAMA

Zobacz również: Jak wyprzedzać nocą?

Pierwszą czynnością, którą należy podjąć po zauważeniu szybko zbliżającego się z tyłu pojazdu, jest jego stała obserwacja. Nie oznacza to konieczności wpatrywania się bez przerwy we wsteczne lusterka. Wystarczy spoglądać w nie, zwłaszcza w lewe, częściej, niż zwykle. Gdy pojazd wyprzedzający zbliży się na odległość mniejszą niż 50 metrów, a jest dostatecznie dużo miejsca na manewr wyprzedzania, można pokazać jego kierowcy, że znane są jego zamiary, przy pomocy włączenia na kilka cykli prawego kierunkowskazu i zjechaniu jak najbliżej prawej krawędzi jezdni lub nawet na pobocze, jeżeli jest ono wykonane z tego samego materiału, co cała jezdnia. Te proste gesty pokażą kierowcy wyprzedzanemu, że może wykonać swój zamiar bez większego ryzyka – jest widziany i rozumiany, a w samochodzie, który zamierza wyprzedzić, siedzi dobry kierowca na którym można polegać.

Co dalej?

Miłym gestem jest zmniejszenie prędkości, gdy wyprzedzający pojazd jedzie niezbyt szybko i czas potrzebny na wykonanie wyprzedzania może być przez to znacznie dłuższy, niż normalnie. Być może jego kierowca popełnił błąd w ocenie swoich umiejętności (lub mocy silnika swojego auta) lub różnicy prędkości pojazdów. Elementarna kultura nakazuje, aby pomóc mu jak najszybciej ten błąd naprawić, w przeciwnym wypadku niemiłe konsekwencje mogą spotkać także innych użytkowników drogi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak wyprzedzać przy dużym natężeniu ruchu?

Jak zachować się w sytuacji, gdy kierowca wyprzedzający podjął niepotrzebne ryzyko i z pewnością zabraknie mu miejsca na bezpieczne zakończenie manewru? Jedynym rozwiązaniem jest, o ile nie zaczął on gwałtownie hamować, bardzo mocno zmniejszyć prędkość, nawet dość ostro hamując, zjechać jak najbardziej na prawo, dając mu tym samym więcej miejsca i czasu niezbędnego do zjechania na prawy pas.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA