REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak sprawdzić maksymalną moc, możliwą do uzyskania z prądnicy prądu stałego?

Prądnice samochodowe są zespołami, odpowiedzialnymi za dostarczenie do instalacji elektrycznej pojazdu odpowiedniej ilości energii, zdolnej do zasilenia wszystkich odbiorników i doładowywania akumulatora.

Jak znaleźć przyczyny złej współpracy akumulatora z instalacją elektryczną pojazdu zabytkowego?

Nawet najlepszy akumulator, wyprodukowany przez renomowaną firmę, nie zapewni dostatecznie łatwego rozruchu silnika, jeżeli nie będzie on dobrze współpracował z instalacją elektryczną pojazdu.

Jakie są rodzaje instalacji elektrycznych w autach zabytkowych?

Konstruktorzy samochodów od chwili stworzenia pierwszego pojazdu, napędzanego bezpośrednio energią cieplną bez zamiany jej na parę wodną aż do ostatnich czasów stosowali w tworzonych przez siebie konstrukcjach przeróżne rozwiązania techniczne.

Jak sprawdzić jakość styków w urządzeniach elektrycznych, takich jak układ zapłonowy, przekaźniki, elektromechaniczny regulator napięcia itp.?

W instalacji samochodowej występują duże natężenia płynącego prądu. Wynika stąd konieczność należytej dbałości o styki i połączenia. W przeciwnym wypadku będą się one nagrzewały i z czasem ulegną całkowitemu utlenieniu.

REKLAMA

Jak wymieniać szczęki hamulcowe?

Aby samodzielnie wymienić szczęki hamulcowe należy dysponować odpowiednim zestawem narządzi i podstawową wiedzą o działaniu hamulców bębnowych i urządzeń regulacyjnych, jakie się w nich znajdują.

Jak znaleźć przerwy lub uszkodzenia izolacji w instalacji elektrycznej pojazdów?

Instalacja samochodowa składa się z dziesiątków metrów przewodów elektrycznych, poukładanych w różnej grubości wiązki. Igielitowa izolacja tych przewodów z czasem twardnieje i pęka, zwykle w miejscach załamań. Pęknięcie takie często owocuje zerwaniem cienkich, miedzianych drucików znajdujących się wewnątrz tej izolacji.

Jak wymieniać przewody hamulcowe?

Prace przy układzie hamulcowym, a zwłaszcza związane z wymianą i dorabianiem ważnych elementów, wymagają sporej wiedzy i doświadczenia oraz bardzo dużej staranności.

Jak wymontować i naprawić rozrusznik? – część mechaniczna

Wymontowanie uszkodzonego rozrusznika z samochodu nie jest trudne, choć wiąże się ze sporym ryzykiem w przypadku popełnienia błędu. Niewłaściwa kolejność wykonywanych czynności może doprowadzić do pożaru auta.

REKLAMA

Jak ustawić zbieżność kół bez specjalistycznych przyrządów?

Aby układ kierowniczy pracował poprawnie oraz aby do minimum zmniejszyć zużycie opon przednich kół pojazdu, muszą być one wzajemnie ustawione w odpowiedni sposób. Najważniejsze jest ustawienie ich położenia w płaszczyźnie poziomej. Podpowiadamy, jak ustawić zbieżność kół.

Jak wymieniać końcówki drążków kierowniczych?

W końcówkach drążków kierowniczych, zwanych czasem „jabłkami” z uwagi na ich kształt, po pewnym okresie użytkowania pojawiają się, a potem dość szybko powiększają naturalne luzy, utrudniające utrzymanie prostolinijnego toru jazdy.

Jak wymienić przeguby napędowe w półosiach i w wale napędowym?

Przeguby napędowe na półosiach i wale napędowym, jeżeli są odpowiednio i w porę smarowane, wytrzymują bardzo długo i ich wymianę przeprowadza się raz na kilkaset tysięcy kilometrów. Kiedy już pojawią się w nich luzy, powodujące hałaśliwą pracę lub szarpanie podczas ruszania.

Jak naprawić zawieszenie przednich kół w aucie zabytkowym?

Stan, w jakim znajduje się zawieszenie przednich kół pojazdu zabytkowego ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Dlatego wszystkie zauważone usterki należy jak najszybciej usunąć.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Indonezji ?

W Indonezji podróżowanie sprowadzonym własnym samochodem wymusza na nas obowiązek przerejestrowania go w lokalnym urzędzie. Indonezyjskie władze nie zezwalają na podróżowanie po kraju na obcych tablicach rejestracyjnych. Mniej skomplikowane jest wypożyczenie samochodu i zwiedzanie wysp w ruchu lewostronnym.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kambodży?

Główna droga łącząca stolicę Phnom Penh z nadmorskim miastem Sihanoukville i z Siem Reap znacznie odstaje od lokalnych dróg, które znajdują się w złym stanie technicznym. Aby wypożyczyć samochód musimy wyrobić wcześniej międzynarodowe prawo jazdy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Laosie?

W kraju położonym pomiędzy Tajlandią a Wietnamem stan dróg, poza łączącymi główne ośrodki miejskie, nie należy do najlepszych. Do Laosu możemy dostać się samolotem lub przekroczyć granicę lądową w Tajlandii, Chinach i Wietnamie, na przejściach wydających czasowe wizy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wietnamie?

Ruch drogowy Wietnamu wypełniony jest w dużej mierze przez motocykle. Jazda samochodem po Hanoi czy Sajgonie wymaga dużej cierpliwości, ponieważ ruch spowolniają jednoślady. Przed wyjazdem do południowo-wschodniej Azji dowiedzmy się więcej o przepisach drogowych.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Jeździć po drogach największego symbolu luksusu i przepychu – Dubaju - można na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Tyczy się to tylko samochodów z wypożyczalni. Stan dróg jest bardzo dobry, na autostradach jednak czyhać będzie na nas duża liczba radarów.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Malezji?

W południowo – wschodniej Azji musimy przyzwyczaić się do ruchu lewostronnego. Sieć dróg w Malezji jest bardzo dobrze rozwinięta i jedynie północna część Borneo, należąca do państwa, może nie przedstawiać się już tak obiecująco, jak na Półwyspie Malajskim. Aby podróżować po Kuala Lumpur należy przetłumaczyć krajowe prawo jazdy na angielski lub wyrobić jego międzynarodową wersję.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w RPA?

Drogami Johannesburga, Kapsztadu czy Pretorii można poruszać się autobusem oraz wynajętym samochodem. Najlepiej wypożyczyć go nie przy lotnisku, lecz w centrum miasta – ceny będą duże niższe. Poruszając się po drogach RPA musimy liczyć się z dość wysoką przestępczością – dlatego wycieczki krajoznawcze najlepiej zaplanować na dzień.

Czy wiesz jak przygotować auto do podróży z dzieckiem?

Przed wyruszeniem w jakąkolwiek podróż należy sprawdzić techniczny stan samochodu, dopiero później można przygotować auto do podróży z brzdącem.

Czy wiesz jak wybrać najlepszą pomoc drogową?

Gdy w drodze przytrafi nam się awaria samochodu, będzie już za późno na wyszukiwanie najlepszej firmy oferującej pomoc drogową. Dlatego warto wcześniej znaleźć najbardziej odpowiadającą nam firmę, by w razie problemu móc się do niej zwrócić.

Czy wiesz jak czyścić felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe pokrywane są nawet trzema warstwami lakieru, co nadaje im efektowny wygląd. Niestety bardzo szybko osadza się na nich brud, który trudno jest usunąć bez uszkodzenia lakieru. Stosowanie się do kilku prostych zasad ułatwi jednak skuteczną pielęgnację tego typu felg.

Czy wiesz jak zadbać o karoserię samochodu?

Firmy oferują wiele różnych środków przeznaczonych do pielęgnacji nadwozia. Pamiętajmy, że żadne „cudowne” produkty nie pomogą, jeśli nie będziemy regularnie dbać o konserwację karoserii poprzez wykonywanie kilku prostych czynności.

Czy wiesz jak bezpiecznie wykonywać naprawy pod samochodem?

Prace pod samochodem mogą skończyć się tragicznie, jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności i dojdzie na przykład do zsunięcia się podniesionego auta. Jak zadbać o bezpieczeństwo w domowym warsztacie?

Zawieszenie pneumatyczne – czy jest bardziej awaryjne od konwencjonalnego?

Zawieszenie pneumatyczne jest powszechnie stosowane w samochodach osobowych już od ponad 30 lat. Takie rozwiązanie gwarantuje wyższy komfort jazdy oraz dużą ładowność. Pneumatyka jest trwała, ale ma i swoje wady. Wymaga systematycznej kontroli i obsługi, bez tego może być źródłem wielu problemów.

Jak poprawić seryjne zawieszenie?

Seryjne zawieszenie jest tak zestrojone, żeby było uniwersalne. Nastawy są wyśrodkowane pomiędzy komfortem a pewnością prowadzenia. W większości przypadków to rozwiązanie optymalne gwarantujące maksimum bezpieczeństwa. Co jednak zrobić, gdy praca zawieszenia nie spełnia naszych oczekiwań?

Jak poradzić sobie z "syndromem autostrady". Ekspert radzi

"Syndrom autostrady" to silne uczucie senności spowodowane kombinacją powtarzających się bodźców wizualnych i zmęczenia. Może być spowodowane zmęczeniem lub monotonią krajobrazu podczas jazdy.

Alfa Romeo 164: wymiana przedniego wahacza


Uszkodzony wahacz znacznie pogarsza komfort jazdy i przyczynia się do szybszego zużycia innych elementów zawieszenia. W poradniku tym pokażemy jak wymienić wahacz w Alfie Romeo 164.

Alfa Romeo 156: demontaż pompy paliwa

Kiedy stwierdzimy, że nasza pompa paliwa wymaga wymiany, należy jak najszybciej do tego przystąpić. W poradniku tym pokażemy jak sprawnie i szybko wyjąć pompę paliwa.

Alfa Romeo 156: wymiana znaczka na masce


Wyblakły znaczek na przednim grillu Alfy Romeo 156 nie wygląda najlepiej. Jest to jeden z elementów, który od razu rzuca się w oczy.

Alfa Romeo 156: wymiana przegubu wewnętrznego


Występujące drgania całego samochodu podczas przyspieszania mogą świadczyć o zużytym przegubie wewnętrznym. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany przegubu wewnętrznego Alfie Romeo 156 1.6 TS.

Jakie uszkodzenia samochodu mogą spowodować zwierzęta?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele uszkodzeń naszego samochodu może być spowodowanych przez towarzyszące od zawsze człowiekowi, zwierzęta.

Jak wybrać głośniki do samochodu?

Dla wielu kierowców jednym z najważniejszych udogodnień w samochodzie jest nagłośnienie. Jak zatem wybrać głośniki do naszego samochodu, żeby móc cieszyć się dobrym dźwiękiem i nie przepłacić?

Jak obsługiwać nowoczesne układy hamulcowe?

Jeszcze do niedawna wiele prac związanych z obsługą hamulców w samochodach osobowych było możliwe do wykonania przez średnio doświadczonego mechanika, a nawet przez samego posiadacza pojazdu. Postęp w konstrukcji układów hamulcowych sprawił, że nawet tak prosta czynność jak wymiana klocków hamulcowych wymaga wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi.

Jak eksploatować silniki 1,3 Multijet?

Przez wiele lat Fiat nie miał w swojej ofercie niewielkiego silnika wysokoprężnego, który doskonale pasowałby do szerokiej gamy małych samochodów, z których słynie włoski producent.

Co zrobić, gdy utracimy kluczyk do samochodu?


Bez kluczyka nie jesteśmy w stanie ani otworzyć, ani tym bardziej uruchomić samochodu. Czasami jednak zdarza się, że kluczyk zostanie nam skradziony lub po prostu go zgubimy lub przypadkowo zniszczymy.

Kiedy należy wymienić katalizator?

Trójfunkcyjny reaktor katalityczny, zwany potocznie katalizatorem, spełnia w samochodzie bardzo ważną funkcję, jaką jest oczyszczanie spalin z węglowodorów, tlenku węgla oraz tlenków azotu. Katalizator jest częścią kosztowną i wbrew pozorom łatwo go uszkodzić.

Jakie podzespoły samochodu można regenerować?

Awaria lub zużycie części samochodu nie jest jednoznaczna z trafieniem jej do kosza lub na złom. Niektóre podzespoły można poddać zabiegowi regeneracji, co niższym kosztem niż wymiana, przywróci je do stanu fabrycznego.

Jak poznać powypadkowy samochód?

Większość używanych samochodów oferowanych do sprzedaży jest reklamowane jako bezwypadkowe. Co dzień jednak widzimy na drogach mnóstwo większych lub mniejszych kolizji. Auta, które w nich uczestniczyły, często po niechlujnej naprawie wracają na rynek wtórny jako bezwypadkowe „igiełki”.

Jak eksploatować silniki 1,9 JTD/Multijet?


Silniki Diesla o pojemności 1,9 litra należą do najbardziej udanych jednostek napędowych Fiata ostatnich dwudziestu lat oraz do czołówki jednostek wysokoprężnych wszystkich marek.

Fiat Stilo JTD - wymiana lewej poduszki silnika


Użytkownikom Fiata Stilo z silnikiem Diesla często doskwierają drgania jednostki napędowej, które przenoszą się na nadwozie. Aby znacznie zmniejszyć ich natężenie, warto wymienić poduszkę silnika od strony skrzyni biegów na część nowego typu, o lepszym tłumieniu drgań.

Jak zadbać o samochód na wiosnę i lato?

Wiosną coraz więcej czasu spędzamy na powietrzu, częściej wyjeżdżamy na weekendy za miasto, dlatego po okresie zimowym warto pojechać z naszym autem na stację serwisową, sprawdzić jego stan po zimie i przygotować go na nadchodzącą wiosnę i lato.

Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową

Autostrady i trasy szybkiego ruchu budowane są, abyśmy mogli podróżować bezpiecznie, szybko i bez stresu. Z tego względu, podróżując po autostradzie, powinniśmy zachowywać się tak, aby nie powodować zagrożenia oraz nie tamować ruchu, po prostu podróżować bezpiecznie i szybko. Autostrady i trasy szybkiego ruchu są miejscem, gdzie „wolno” nie zawsze znaczy bezpieczniej.

Jak jechać w korku? Jak go najlepiej pokonać?

Jazda w korku jest nieunikniona w dużych aglomeracjach. Codziennie jesteśmy narażeni na stres związany z jazdą w korku. Niestety, nie ma sposobu na jego szybkie pokonanie, ale możemy ułatwić sobie i innym jazdę stosując kilka prostych zasad.

Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa?

Konstruktorzy samochodów dążą do zapobiegania negatywnym skutkom wypadków. Samochody wyposażane są w elementy minimalizujące obrażenia, jakich można doznać podczas wypadku, konstruowane są przede wszystkim z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Jak jeździć z ESP?

ESP, czyli Elektroniczna Kontrola Toru Jazdy, to układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, przyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu.

Jak prawidłowo zmieniać biegi?

Zmiana biegów wydaje się czynnością prostą i mechaniczną. Jeżeli jednak chcemy szybko wykonywać manewry i poruszać się po drogach, to powinniśmy umieć szybko zmieniać biegi.

Jak jeździć bezpiecznie z dzieckiem?

Podróż samochodem to dla dziecka dobra zabawa, ale również stres. Jadąc z dzieckiem trzeba zadbać nie tylko o jego komfort, ale także bezpieczeństwo.

Jak bezpiecznie hamować samochodem z ABS?

ABS to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu się kół podczas hamowania. Wyposażone w niego są obecnie wszystkie auta sprzedawane na terenie Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku.

Opony w samochodzie: jak o nie dbać?

Opony to ważny element bezpieczeństwa. Na co zwracać uwagę i jak je użytkować, aby zawsze były w dobrym stanie?

REKLAMA