REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdiagnozować przyczynę uzyskiwania niepełnej mocy z prądnicy prądu stałego?

Jakubowski Ryszard
Jak zdiagnozować przyczynę uzyskiwania niepełnej mocy z prądnicy prądu stałego? Fot. Fotolia
Jak zdiagnozować przyczynę uzyskiwania niepełnej mocy z prądnicy prądu stałego? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po stwierdzeniu, że przyczyna słabego ładowania akumulatora lub zupełny jego brak leży po stronie prądnicy, należy odszukać i usunąć występujące w niej usterki.

Przed wymontowaniem prądnicy z samochodu można dokonać jej szybkiego testu, zamieniając ją na chwilę w silnik elektryczny. W tym celu należy zdjąć pasek z jej kółka pasowego, następnie włączyć stacyjkę, zdjąć obudowę regulatora napięcia i zewrzeć ręką lub wkrętakiem, z zachowaniem ostrożności, styki samoczynnego wyłącznika prądowego. Są to największe ze styków regulatora. Wirnik prądnicy powinien zacząć się obracać. Jeżeli to nie nastąpi, a także nie wystąpi iskrzenie zwieranych styków, przyczyną niedomagania prądnicy mogą być zużyte lub zawieszone szczotki. Dostęp do nich najczęściej nie wymaga demontażu prądnicy, lecz jedynie zdjęcia blaszanej osłony, pod którą one się znajdują. Po ostrożnym odciągnięciu sprężyn, które je dociskają do komutatora, można nie mniej ostrożnie sprawdzić, czy mogą one swobodnie przesuwać się w uchwytach, zwanych szczotkotrzymaczami, a następnie, po nasunięciu na nie z powrotem sprężyn – czy są one dobrze dociskane do komutatora, pamiętając że im szczotka bardziej zużyta, tym słabiej będzie do niego dociskana.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zbadać cewkę zapłonową w aucie zabytkowym?

Jeżeli nie ma żadnych usterek, związanych ze szczotkami, należy prądnicę wymontować z samochodu i rozmontować, luzując przy tym (odciągając na bok) sprężyny szczotek, aby ich nie uszkodzić. Można dla bezpieczeństwa wyjąć szczotki.

Po rozmontowaniu prądnicy trzeba w pierwszej kolejności obejrzeć jej twornik (wirnik) i ocenić, czy każde z jego uzwojeń jest dobrze przylutowane do odpowiedniej sekcji komutatora. Bywa, że po przeciążeniu prądnicy cyna wytapia się z tych miejsc, co można łatwo poznać – miejsca wytopione srebrzyście lśnią, pozostałe są zabezpieczone fabrycznie ciemnym lakierem. W przypadku takiego uszkodzenia pomaga zalanie takich nadtopionych połączeń niewielką ilością lutu cynowo-ołowianego, zwracając uwagę, aby nie doprowadzić do zwarcia lutowanego miejsca z sąsiednimi sekcjami komutatora.

Zobacz też: Jak naprawić wyłącznik elektromagnetyczny rozrusznika?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oględziny pozwolą na stwierdzenie, czy komutator nie jest nadmiernie zużyty. Gdy rysy, pozostawione przez szczotki są wyraźne, należy je zniwelować na tokarce przez ostrożne zdjęcie warstewki materiału, a następnie wypolerować je drobnoziarnistym papierem ściernym, aby rysy pozostawione przez nóż tokarski nie przyspieszały zużycia szczotek. Po szlifowaniu trzeba koniecznie przemyć komutator i jego otoczenie benzyną ekstrakcyjną, aby usunąć resztki ścierniwa i zeszlifowanego metalu, które mogą powodować zwarcia pomiędzy poszczególnymi sekcjami komutatora. Można także zbadać cewki stojana i twornika, pod kątem przerw i na zwarcia międzyzwojowe.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA