Jak naprawić wyłącznik elektromagnetyczny rozrusznika?
REKLAMA
REKLAMA
Wyłącznik ten składa się z kilku zaledwie części. Najważniejszą, obok potężnych styków, jest cewka, wewnątrz której porusza się rdzeń elektromagnesu. Jest o z jednej strony dołączony do pręta, zakończonego uchem, które nakłada się na dźwignię, sterującą ruchami zębnika. Z drugiej strony jest do niego przymocowana metalowa, zwykle miedziana sztabka stykowa, dociskana do łbów śrub, przez które przepływa prąd z akumulatora do uzwojenia rozrusznika.
REKLAMA
Zobacz też: Jak zdiagnozować przyczynę niepełnej mocy, uzyskiwanej z alternatora?
REKLAMA
Najczęstszym uszkodzeniem wyłącznika elektromagnetycznego jest nadpalenie się wspomnianej sztabki na styku z łbami śrub, co zdarza się najczęściej, gdy oryginalne śruby zastąpiono innymi, o niewłaściwym kształcie łbów, bez pokrywającej je powłoki, zmniejszającej iskrzenie i gwarantującej dobry styk ze sztabką stykową na rdzeniu elektromagnesu. Aby usunąć tę usterkę, wystarczy często odwrócenie sztabki na drugą stronę. Należy przy tym sprawdzić czy łby śrub nie wymagają oczyszczenia lub lekkiego zeszlifowania. Po wykonaniu naprawy warto poryć je i sztabkę stykową preparatem zmniejszającym możliwość wypalania styków, takim jak „Elektrosol”.
Aby wymienić popękaną bakelitową pokrywę, w której tkwią obie stykowe śruby, należy po odkręceniu mocujących ją wkrętów odlutować od znajdującej się w specjalnym zagłębieniu koniec uzwojenia elektromagnesu. Czynność ta wymaga użycia dwóch rąk. W jednej trzyma się lutownicę, która podgrzewa miejsce lutowania, drugą ostrożnie ściąga się resztki pokrywy. Założenie jej ułatwi wcześniejsze dolutowania do wylutowanego końca uzwojenia kilkucentymetrowego kawałka znacznie cieńszego drutu, który następnie przeciąga się przez otwór, do którego ma trafić drut uzwojenia elektromagnesu, jednocześnie nasuwając pokrywę na jej właściwe miejsce.
Zobacz też: Jak sprawdzić maksymalną moc, możliwą do uzyskania z prądnicy prądu stałego?
Rdzeń elektromagnesu może czasem zacinać się wewnątrz cewki wskutek przedostania się tam różnych zanieczyszczeń lub pojawienia korozji. Po oczyszczeniu i lekkim nasmarowaniu smarem półpłynnym powinien bezawaryjnie pracować przez kolejne kilka lat. Inne uszkodzenia wyłącznika wymiany uszkodzonych elementów na pełnowartościowe, albo dorobionymi na wzór starych, lub wymieniany całego wyłącznika.
REKLAMA
REKLAMA