REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak naprawić wyłącznik elektromagnetyczny rozrusznika?

Jakubowski Ryszard
k naprawić wyłącznik elektromagnetyczny rozrusznika? Fot. Fotolia
k naprawić wyłącznik elektromagnetyczny rozrusznika? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Elektromagnetyczny wyłącznik rozrusznika jest przede wszystkim przekaźnikiem o bardzo dużej obciążalności styków, oraz elektromagnesem, który steruje ruchami posuwisto-zwrotnymi zębnika, przenoszącego napęd z rozrusznika na wieniec zębaty koła zamachowego i przez nie na wał korbowy silnika.

Wyłącznik ten składa się z kilku zaledwie części. Najważniejszą, obok potężnych styków, jest cewka, wewnątrz której porusza się rdzeń elektromagnesu. Jest o z jednej strony dołączony do pręta, zakończonego uchem, które nakłada się na dźwignię, sterującą ruchami zębnika. Z drugiej strony jest do niego przymocowana metalowa, zwykle miedziana sztabka stykowa, dociskana do łbów śrub, przez które przepływa prąd z akumulatora do uzwojenia rozrusznika.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zdiagnozować przyczynę niepełnej mocy, uzyskiwanej z alternatora?

REKLAMA

Najczęstszym uszkodzeniem wyłącznika elektromagnetycznego jest nadpalenie się wspomnianej sztabki na styku z łbami śrub, co zdarza się najczęściej, gdy oryginalne śruby zastąpiono innymi, o niewłaściwym kształcie łbów, bez pokrywającej je powłoki, zmniejszającej iskrzenie i gwarantującej dobry styk ze sztabką stykową na rdzeniu elektromagnesu. Aby usunąć tę usterkę, wystarczy często odwrócenie sztabki na drugą stronę. Należy przy tym sprawdzić czy łby śrub nie wymagają oczyszczenia lub lekkiego zeszlifowania. Po wykonaniu naprawy warto poryć je i sztabkę stykową preparatem zmniejszającym możliwość wypalania styków, takim jak „Elektrosol”.

Aby wymienić popękaną bakelitową pokrywę, w której tkwią obie stykowe śruby, należy po odkręceniu mocujących ją wkrętów odlutować od znajdującej się w specjalnym zagłębieniu koniec uzwojenia elektromagnesu. Czynność ta wymaga użycia dwóch rąk. W jednej trzyma się lutownicę, która podgrzewa miejsce lutowania, drugą ostrożnie ściąga się resztki pokrywy. Założenie jej ułatwi wcześniejsze dolutowania do wylutowanego końca uzwojenia kilkucentymetrowego kawałka znacznie cieńszego drutu, który następnie przeciąga się przez otwór, do którego ma trafić drut uzwojenia elektromagnesu, jednocześnie nasuwając pokrywę na jej właściwe miejsce.

Zobacz też: Jak sprawdzić maksymalną moc, możliwą do uzyskania z prądnicy prądu stałego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rdzeń elektromagnesu może czasem zacinać się wewnątrz cewki wskutek przedostania się tam różnych zanieczyszczeń lub pojawienia korozji. Po oczyszczeniu i lekkim nasmarowaniu smarem półpłynnym powinien bezawaryjnie pracować przez kolejne kilka lat. Inne uszkodzenia wyłącznika wymiany uszkodzonych elementów na pełnowartościowe, albo dorobionymi na wzór starych, lub wymieniany całego wyłącznika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA